Sprostí výčepní, hampejzy i ráje umělců. "Praha ožralá" mapuje historii pivní kultury

Sprostí výčepní, hampejzy i ráje umělců. "Praha ožralá" mapuje historii pivní kultury
Šestnáctého srpna 1911 zahájila v Řetězové ulici provoz kavárna a vinárna Montmartre. Když se to doneslo Egonu Erwinu Kischovi, pronesl: „No konečně!“ Podnik přál hlavně umělecké bohémě, stěny místností zdobily kubistické kreace od Vratislava Huga Brunnera a kopie Emila Filly nebo Václava Špály od "mlynáře Míly Trnky", dočtete se v knize.
Podnik funguje dodnes. Jedním z pravidelných štamgastů byl v Montmartru spisovatel Jaroslav Hašek, kterého výčepní často nechtěli pustit dovnitř, údajně proto, že pil víc, než si mohl dovolit. Oblíbeným podnikem Jaroslava Haška byla také hospoda U Brejšků u Národního divadla. Jedno odpoledne se v ní zastavil, aby se takříkajíc posilnil před prvním rande se svou budoucí ženou Jarmilou. Před divadlo za ní ale nikdy nedorazil. "Ve dvě hodiny v noci prohlásil, že se musí ještě někam jít. Že takhle přece nemůže přijít k Národnímu divadlu na rande. I dával si pak v Montmartru střídavě černou kávu s rumem, černou kávu bez rumu a rum bez černé kávy a pokaždé, když mu vyhasla viržinka, vzdychl zhluboka: Hynku… Viléme… Jarmilo!!," vzpomínal Eduard Bass v povídce Jak Hašek čekal na Jarmilu.
Restaurace s názvem Vikárka ve Vikářské ulici fungovala od roku 1845. Největší ikonou podniku byl spisovatel Svatopluk Čech, který v ní sepsal fantasticko-satirické prózy Pravý výlet pana Broučka do Měsíce a Nový epochální výlet pana Broučka, tentokráte do XV. století, které hospodu vzápětí po svém vydání proslavily, uvádí kniha Praha ožralá. Obsáhlého průvodce sepsali Radim Kopáč a Petr Stančík, vyšla v nakladatelství Academia.
V domě, kde od roku 1980 hraje Divadlo v Řeznické, byla dříve vinárna V Chaloupce. Původní stavbu ve stylu pozdního empíru, realizovanou v druhé nebo třetí dekádě 19. století, vystřídal zhruba po století (1937) funkcionalistický dům, postavený podle návrhu architekta Antonína Žižky. Kromě piva a vína se v hospodě podávala také šnečí a žebrová polévka nebo hovězí. "K jídlu hrál klavír, po jídle byla na programu volná zábava nebo kabaret, ve kterém za pozdního Rakouska-Uherska a rané Československé republiky měl domicil třeba herec a dramaturg Emil Artur Longen," uvádí kniha.
Foto: ČTK
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
26. 3. 2021 6:00
V zemi začínal stalinismus, když Egon Bondy napsal básnickou sbírku Ožralá Praha. Kniha, která mapovala myšlení poválečné doby, byla pro autory nového pivního průvodce více než symbolická. "Stalinismus ničil konkrétní hospody a jejich štamgasty. Soukromé podniky šly na porážku jeden za druhým. A s nimi i úseky historické paměti a pravdy, která se formovala v první půli 19. století," tvrdí.

Nová publikace Praha ožralá, která vyšla v nakladatelství Academia, je volně inspirovaná Bondyho básnickou sbírkou z 50. let minulého století. Nabízí příběhy legendárních hospod a štamgastů, bez kterých by historie Prahy nebyla úplná.

"Bondyho sbírka funguje jako svědectví, ale taky jako pobídka. Pobídka k procházce po místech, která zbyla, směrem k těm, která byla. Hospody byly odjakživa společensko-kulturní tmel, tady se vedly řeči - a z řečí povstávaly osobnosti, situace, nadosobní smysl," říkají autoři knihy Radim Kopáč a Petr Stančík.

Obsáhlá publikace je rozdělená do několika kapitol podle městských částí. Ty nejstarší podniky ale najdete v centru města. Podívejte se.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Krize v letectví trvá, letiště odbavilo ve čtvrtletí o 90 procent méně pasažérů

Letecká doprava je kvůli pandemii koronaviru nadále v hluboké krizi. Na pražském ruzyňském letišti odbavili během prvního čtvrtletí téměř 251 000 cestujících, což je meziročně o 90 procent méně. Krize změnila i vytížení jednotlivých destinací, nejoblíbenější byla Dubaj, uvedla mluvčí Letiště Praha Kateřina Pavlíková. V následujících týdnech by se situace měla postupně mírně zlepšovat, někteří dopravci plánují obnovení spojů.

Koronavirová krize v Česku naplno vypukla loni v březnu. Meziroční 90procentní pokles v prvním čtvrtletí je tak z velké částí ještě v porovnání s předkrizovým stavem. Krize výrazně proměnila i vytížení jednotlivých destinací. Zatímco loni cestující z Prahy nejčastěji mířili do Londýna nebo Moskvy, nyní byla nejoblíbenější destinací Dubaj. Následoval Amsterdam a egyptská Hurgada. Letiště během letošního čtvrtletí odbavilo celkem 6943 letů.

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

GIBS obvinila jihočeského policistu ze zabití muže

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) obvinila jihočeského policistu ze zabití muže při zásahu na Jindřichohradecku. Tragická událost se stala loni v srpnu v chatové oblasti. Podle závěrů inspekce policista do muže po prvním zásahu zbytečně ještě následně dvakrát vystřelil. Na výsledek vyšetřování upozornil deník Právo, GIBS o tom ve středu informovala v tiskové zprávě.

Stíhanému, který zatím není postaven mimo službu, hrozí až desetileté vězení. Policisté loni zasahovali v chatové oblasti Smržov na Jindřichohradecku proti agresivnímu muži. Podle inspekce byl pod vlivem alkoholu a demoloval vybavení

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Soud zprostil otce a exmanželku Radka Březiny obžaloby z praní špinavých peněz

Okresní soud ve Zlíně ve středu zprostil otce a exmanželku Radka Březiny, organizátora rozsáhlých obchodů s nezdaněným lihem, obžaloby z takzvaného praní špinavých peněz. Za legalizaci výnosů z trestné činnosti hrozily Vladimíru Březinovi a Stanislavě Březinové tři roky až osm let vězení. Vinu oba popírali, k středečnímu vyhlášení rozsudku nepřišli. Zprošťující rozsudek vynesl v případu prvoinstanční soud už podruhé.

Státní zástupce Radek Bartoš navrhoval v kauze nepodmíněné tresty. Pro devětašedesátiletého Vladimíra Březinu žádal vězení okolo 5,5 roku, pro sedmačtyřicetiletou Stanislavu Březinovou pod 5,5 roku, tedy polovinou trestní sazby. Obhájci obžalovaných požadovali pro své klienty zproštění obžaloby. Podle rozhodnutí trestního senátu s předsedou Pavlem Houdkem není skutek označený v žalobním návrhu trestným činem

Zdroj: ČTK
Další zprávy