Fotky: Osm Wrightových domů konečně chrání UNESCO. Jeho nadace se o to snažila 15 let

Podívejte se na podobu Wrightových staveb, které jsou nově na seznamu světového dědictví UNESCO.
Taliesin, domov samotného Wrighta, najdete ve Wisconsinu. Vznikl v roce 1911 a kromě pokojů v něm byl také ateliér. Dnes v něm sídlí architektova nadace.
Interiér domu Taliesin.
Taliesin West, jak se stavbě v Arizoně přezdívá, postavil Wright pro sebe a své studenty. Architekt se do pouště jezdil schovat v zimním období.
Přednáškový sál v Taliesin West.
Foto: Shutterstock
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
10. 7. 2019 8:54
Nadaci jednoho z nejslavnějších amerických architektů Franka Lloyda Wrighta spadl kámen ze srdce. Osm staveb z jeho dílny už nikdy nikdo nepřestaví ani nezbourá. Organizace UNESCO je zapsala na seznam světového dědictví, kromě slavného Guggenheimova muzea mezi ně patří také stavba s vodopádem anebo jeho dům a ateliér v Arizoně. Nadace o zapsání usilovala 15 let. Na podobu Wrightových památek se podívejte v galerii.
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Německá prokuratura obvinila cášského biskupa ze zpronevěry

Německá prokuratura obvinila světícího biskupa v Cáchách Johannese Bündgense ze zpronevěry. Informovala o tom dnes agentura DPA. Podle vyšetřovatelů hodnostář zneužil plné moci 78leté ženy trpící demencí a nechal si na svůj soukromý účet z jejího jmění převést celkem 128 000 eur (3,2 milionu korun). Bündgens oznámil, že po dobu svého stíhání nebude dál zastávat svůj úřad.

Podle obvinění biskup peníze získané od seniorky použil na nákup nemovitosti a slíbil jí, že v jeho domě bude mít doživotní právo užívat byt. Do katastru však nebylo věcné břemeno zaneseno.

Cášský biskup a Bündgensův nadřízený Helmut Dieser řekl, že je vyšetřováním šokován a chce, aby se celá záležitost pečlivě prověřila. Bündgens oznámil, že celou částku už ženě vrátil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy