Fotky: Osm Wrightových domů konečně chrání UNESCO. Jeho nadace se o to snažila 15 let

Podívejte se na podobu Wrightových staveb, které jsou nově na seznamu světového dědictví UNESCO.
Taliesin, domov samotného Wrighta, najdete ve Wisconsinu. Vznikl v roce 1911 a kromě pokojů v něm byl také ateliér. Dnes v něm sídlí architektova nadace.
Interiér domu Taliesin.
Taliesin West, jak se stavbě v Arizoně přezdívá, postavil Wright pro sebe a své studenty. Architekt se do pouště jezdil schovat v zimním období.
Přednáškový sál v Taliesin West.
Foto: Shutterstock
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
10. 7. 2019 8:54
Nadaci jednoho z nejslavnějších amerických architektů Franka Lloyda Wrighta spadl kámen ze srdce. Osm staveb z jeho dílny už nikdy nikdo nepřestaví ani nezbourá. Organizace UNESCO je zapsala na seznam světového dědictví, kromě slavného Guggenheimova muzea mezi ně patří také stavba s vodopádem anebo jeho dům a ateliér v Arizoně. Nadace o zapsání usilovala 15 let. Na podobu Wrightových památek se podívejte v galerii.
 

Právě se děje

před 33 minutami

PSG vyhrál ve francouzské lize posedmé za sebou

Fotbalisté Paris Saint-Germain zvítězili v 9. kole francouzské ligy 3:0 v Nantes a po úvodních dvou porážkách v sezoně si připsali sedmou výhru za sebou. Úřadující mistři mají během vítězné šňůry skóre 23:1 a vedou tabulku o tři body před Lille, jež má k dobru nedělní utkání proti Lyonu.

Favorizované PSG se na hřišti patnáctého Nantes gólově prosadilo po přestávce. Skóre otevřel hned ve 47. minutě Ánder Herrera po přihrávce Kyliana Mbappého, jenž v 64. minutě zvýšil proměněným pokutovým kopem za faul na sebe. Výsledek pečetil dvě minuty před koncem po chybě domácí obrany Pablo Sarabia.

Nantes mělo šanci zkorigovat výsledek v 69. minutě díky pokutovému kopu, který ale Kaderu Bambovi chytil Keylor Navas.

před 1 hodinou

V USA odhlasovalo tři dny před volbami již přes 90 milionů lidí

Ve Spojených státech odevzdalo svůj hlas s předstihem před úterním termínem voleb již přes 90 milionů lidí. To je více než 65 procent počtu volebních lístků, které se dohromady sešly ve volbách před čtyřmi lety, napsala agentura Reuters. Uchazeči se snaží využít poslední dny kampaně k boji o poslední nerozhodnuté voliče v klíčových státech. Na veřejnosti v sobotu kromě nich a jejich viceprezidentských kandidátů vystoupila například i první dáma Melania Trumpová či bývalý prezident Barack Obama.

Zdroj: ČTK
Další zprávy