FOTO Nejdražší aukce: Diamanty za miliardu i Elvisovy vlasy

15 nejdražších aukcí všech dob
Před pěti lety padl rekord na aukci v Londýně za čínský umělecký předmět. Síň Bainbridges specializující se na prodej předmětů, které lidé najdou u sebe doma, tehdy dražila 40centimetrovou čínskou vázu z 18. století s rybím motivem. Rodina, která vázu prodávala, netušila, jaký měla na půdě skvost. Dražba totiž tehdy vynesla 1,25 miliardy korun.
Je to již 21 let, co počítačový magnát Bill Gates koupil v aukci dílo Leonarda da Vinci s názvem Codex Hammer nebo také Leicesterský kodex. Rázem se z něho stal nejdražší starý tiskopis vydražený za 30,8 milionu dolarů.
Rekordní prodej si zapsala i aukční síň Christie's v Paříži, když v rámci rozprodávání sbírky slavného módního návrháře Yvese Saint-Laurenta prodala jeho kožené křeslo. To pochází z 20. let minulého století, bylo navržené designérkou Eileen Gray ve stylu art-deco a prodalo se za 28 milionů dolarů.
Koberec Clark Sickle-Leaf z první poloviny 17. století se prodal na aukci v New Yorku 5. června za 33,7 milionu dolarů. Pochází z Íránu z oblasti Kirman a je to podle odhadů nejdražší koberec na světě.
Foto: Profimedia.cz
jaz
12. 5. 2015 18:58
Nábytek, obrazy, šperky i ústřižky vlasů jsou artiklem, na kterém se dá v dražbách dobře vydělat. Jaké předměty si ale drží prim coby nejdražší aukce ve své třídě?

Praha – Nejnovějším pokořeným rekordem na poli dražeb je olejomalba od slavného španělského malíře Pabla Picassa s názvem Alžírské ženy, která se prodala za 4,4 miliardy korun.

Posunula tak v žebříčku nejdražších děl o něco níž jména, jako jsou Francis Bacon, Edvard Munch nebo Andy Warhol.

Aukční domy neprodávají po celém světě jen plátna známých mistrů, ale i oblíbené diamanty, automobily nebo pozůstalosti hollywoodských celebrit.

Jaké jsou nejdražší aukce, které zatím nebyly pokořeny? Podívejte se do galerie.

před 1 hodinou

Komise: Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10 tisíc

Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10.000. Aktualizovaný odhad dnes podle agentury AFP zveřejnila komise, která problematiku zkoumá. Nezávislou komisi pro sexuální zneužívání v církvi (Ciase) v roce 2018 zřídila katolická církev v reakci na sérii skandálních odhalení sexuálního zneužívání ve Francii i ve světě. Komise v polovině minulého roku odhadla počet obětí na nejméně 3000, což dnes její předseda Jean-Marc Sauvé označil za "jednoznačné podhodnocení".

Komise na více než rok zřídila telefonní linku pro hlášení sexuálního zneužívání, na kterou se za tu dobu obrátilo 6500 obětí či svědků těchto násilných činů. V polovině telefonátů se jednalo o případy z 50. a 60. let minulého století, útokům častěji čelili muži a 87 procent volajících bylo v době zneužívání nezletilých, zveřejnila loni na podzim Ciase.

"Zdaleka ale nejde o všechny", upozornil dnes Sauvé. "Zásadní otázkou zůstává, kolik lidí se ozvalo. Deset procent, pět procent, méně?" dodal.

"I když je 10.000 hodně, jsme stále daleko od pravdy," komentoval nový odhad Jean-Pierre Sautreau, jež stojí v čele organizace sdružující oběti církevního zneužívání v západofrancouzském departementu Vendée. "Skutky jsou často datovány do 50. let minulého století a ti lidé již zemřeli, nebo je jim přes 80 a už o tom nechtějí mluvit," vysvětluje.

"Je to vrchol ledovce, je to rozhodně mnohem více," domnívá se rovněž Véronique Garnierová z jiného sdružení obětí.

Zpráva komise má na podzim představit celkovou diagnózu problematiky a vysvětlit, jak se církev do situace dostala. Instituce mají následně navrhnout podobu odškodnění obětí. Podle Sauvého však trauma obětí nevyřeší pouze odškodnění finanční, "obzvlášť v případě, že by jej doprovázel příkaz mlčet".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Grammozis se stal pátým trenérem fotbalistů Schalke v sezoně

Novým trenérem fotbalistů Schalke 04 se stal Dimitrios Grammozis. S klubem z Gelsenkirchenu, který už má jen minimální šance na udržení v první lize, podepsal dva dny po odvolání kouče Christiana Grosse smlouvu do roku 2022. Ve funkci by měl podle médií zůstat i v případě sestupu.

Dvaačtyřicetiletý Grammozis byl bez angažmá od loňského léta, kdy skončil u druholigového Darmstadtu. Na lavičce Schalke je už pátým koučem v aktuální sezoně, před ním se u týmu vystřídali David Wagner, Manuel Baum, Huub Stevens a naposledy Gross.

Premiéru s mužstvem absolvuje v pátek v duelu s dalším kandidátem na sestup Mohučí.

Zdroj: ČTK