Kritiky Dědictví 2 jsou přísné. Film je dobrý, tvrdí Bolek

ČTK, red
6. 2. 2014 12:27
Film režiséra Roberta Sedláčka a herce Bolka Polívky s názvem Dědictví aneb Kurva se neříká vstoupil do českých kin 6. února. Jak se povedla premiéra a jaké jsou ohlasy?
Bolek Polívka
Bolek Polívka | Foto: Space Films

Praha - Pokračování osudů hrdiny komedie Dědictví aneb Kurvahošigutntag stálo 28 milionů. Režie se ujal Robert Sedláček, který natočil film podle Polívkova scénáře.

"Druhé Dědictví má, myslím, ostřejší hrany než předchozí. Přičítám to nejen jeho režii, ačkoliv má určitě vliv, ale samotné době, kdy se dvojka odehrává. Působí tvrději. I lidi jsou krutější," připustil v rozhovoru Bolek Polívka. Film totiž začíná velmi netradičně, pohřbem Bohušovy ženy Vlastičky, kterou v prvním díle hrála Dagmar Veškrnová-Havlová.

Trailer k filmu
Trailer k filmu | Video:

"Říkala mi, že by v pokračování ani nehrála, protože je už někde jinde. To se mě jako ješity dotklo, a tak jsem ji smrtí vyloučil ze hry. Najednou se mi ale otevřel nádherný prostor," uvedl Polívka.

Recenze Dědictví 2 nešetří

Film, ve kterém si vedle Polívky a Havlové zahráli také Arnošt Goldflam, Anna Polívková, Ivana Chýlková, Karel Heřmánek, Jitka Čvančarová a Jiří Pecha, ale sklízí velmi rozporuplné recenze, ostatně jako první díl z roku 1992.

"Je zkrátka méně vtipné a místo stavem společnosti se ve scénáři Bolek Polívka zabývá samolibě sám sebou a svým životním pádem. Nebuďme ale přísní: tohle Bohušovo zmrtvýchvstání má za účel pomoci Mistrovi vymazat část dluhů. A pokud se to podaří, tak svůj účel splnilo," shrnuje své postřehy na Dědictví Jan Gregor, recenzent Aktuálně.cz.

"Co říct o tomto pokračování, které vzniklo po více než dvaceti letech a bez účasti ústřední tvůrkyně Věry Chytilové? Nebudete mi to možná věřit, ale moc se toho o něm říct nedá, neboť je strašlivě... ... ... NANICOVATÉ!" píše na svém blogu František Fuka.

"Dědictví aneb Kurvaseneříká je totálně zbytečné pokračování, které sice z hlediska kvality není takový průšvih, jak mnozí očekávali, nicméně jde stále o velmi podprůměrnou záležitost," tvrdí Vratislav Šálek z Filmserveru.cz.

"... samá voda, samá vata, samý sponzorský výrobek. Vypravěčská hlušina je až vtipuvzdorná, takže se uchyluje k legráckám s viagrou," glosuje Mirka Spáčilová z iDnes.cz.

"Pokračování mělo být také komedií, ale obsahuje jen minimum humoru, z něhož je navíc polovina založena na otřepaných fórech," nešetří film Aleš Mečíř z deníku Metro.

"Na pořádný fór se čeká jako na smilování boží. Jediné štěstí je, že Bolek Polívka přece sem tam pronese nějakou přisprostlou hlášku," tvrdí Stanislav Dvořák z Novinek.cz.

Bude to drsné, tvrdí Bolek

Bolek Polívka přiznal, že očekává negativní ohlas zejména od novinářů. "Vždycky recenzím přikládám váhu, i když se třeba tvářím opačně," tvrdí a hned dodává: "Odhaduju, že kritiky budou přísné a drsné. A samozřejmě doufám, že budou lidé považovat nové Dědictví za dobrý film. Já si to o něm myslím."

Dědictví aneb Kurvahošigutntag vidělo přes 800 tisíc diváků, další statisíce k nim přibyly při televizních reprízách.

Slavnostní premiéru druhého dílu, která proběhla v pražské Lucerně, si kromě tvůrců nenechali ujít například Jitka Čvančarová, Anna Polívková či Chantal Poullain.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Po nálezu dalších tří těl stoupla bilance obětí výbuchu v Leverkusenu na pět

Po úterním výbuchu v chemickém průmyslovém areálu v Leverkusenu byla ve čtvrtek nalezena v troskách další tři těla. Havárie má tak již celkem pět potvrzených obětí. Dvě osoby se nadále pohřešují, uvedla s odvoláním na policii a prokuraturu agentura DPA.

V úterý dopoledne vybuchly skladovací nádrže s ředidly ve spalovně nebezpečného odpadu, která je součástí rozsáhlého průmyslového areálu u města Leverkusen ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko. Následně propukl požár, jehož uhašení trvalo přes tři hodiny.

Příčiny výbuchu, který zranil 31 lidí, jsou nadále předmětem vyšetřování. Nad areálem a přilehlým okolím se vznášel velký černý mrak, který podle úřadů obsahoval také jedovaté látky v dosud neznámé koncentraci. Již ve středu představitel firmy Currenta, která areál spravuje, uvedl, že všichni pohřešovaní jsou nejspíše po smrti.

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Sagan po sezoně skončí v týmu Bora-hansgrohe

Trojnásobný mistr světa v silniční cyklistice Slovák Peter Sagan po sezoně skončí v týmu Bora-hansgrohe, za který závodí od roku 2017. Německá stáj to dnes oznámila na svém webu. Podle serveru Cyclingnews by měl Sagan zamířit do francouzského kontinentálního týmu TotalEnergies společně s řadou dosavadních kolegů.

V Boře skončí i jeho bratr Juraj, další Slovák Erik Baška, Polák Maciej Bodnar, Ital Daniel Oss a Němci Rüdiger Selig, Andreas Schillinger, Michael Schwarzmann a Pascal Ackermann. Ten má přestoupit do elitní stáje SAE Team Emirates.

Jednatřicetiletý Sagan během angažmá v německém týmu získal dva ze svých sedmi zelených trikotů pro vítěze bodovací soutěže na Tour de France. Letos bodovací soutěž ovládl poprvé i na Giru d'Italia. Světový titul získal v letech 2015 až 2017.

před 27 minutami

Srbsko, Severní Makedonie a Albánie zruší vzájemné hraniční kontroly. Vznikne minischengen

Srbsko, Severní Makedonie a Albánie chtějí od roku 2023 zrušit vzájemné hraniční kontroly. Na schůzce lídrů těchto tří zemí ve Skopje týkající se regionální iniciativy takzvaného minischengenu to uvedl srbský prezident Aleksandar Vučić.

"Na setkání ve Skopje bylo domluveno, že od 1. ledna 2023 budou zrušeny hraniční kontroly mezi Srbskem, Severní Makedonií a Albánií," řekl podle srbských médií Vučić na hospodářském fóru v severomakedonské metropoli. V této souvislosti byly podepsány tři smlouvy, které mají pohyb v rámci tří signatářských zemí usnadnit.

S iniciativou balkánského minischengenu, kterou z mezinárodních hráčů podporují zejména Spojené státy, přišli Vučič, albánský premiér Edi Rama a jeho severomakedonský protějšek Zoran Zaev v říjnu 2019. Její cíl je zjednodušit život občanů a povzbudit hospodářský růst. Inspirací pro iniciativu je podle nich EU a její čtyři základní svobody pohybu - lidí, zboží, kapitálu a služeb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy