Neskutečná proměna. Mladé kadeřnice a kosmetičky upravily mentálně postižené ženy

Neskutečná proměna. Mladé kadeřnice a kosmetičky upravily mentálně postižené ženy
Na začátku byl nápad výtvarníka Antonína Grafnettera, jenž učí na Střední škole živnostenské v Sokolově výtvarné předměty a češtinu.
"Jako výtvarník často procházím různými výstavami, a tak jsem před lety viděl výstavu fotografií postižených lidí upravených odborníky, stylisty," říká Graftnetter.
"Protože na naší škole máme učební obory, které připravují budoucí kadeřníky a kosmetičky, a zároveň ve městě působí zařízení pro osoby se zdravotním postižením Sokolík, napadlo mne dát tyto skutečnosti dohromady a vyvolat podobnou akci."
"Po domluvě s odbornými učiteli příslušných učebních oborů a vedením Sokolíku jsme pozvali několik klientů tohoto zařízení do naší školy. Tam je kadeřnice  s velkou péčí stříhaly, česaly, barvily, prostě jim věnovaly nadstandardní péči."
Foto: Antonín Grafnetter
hrz hrz
7. 5. 2017 8:00
Střední škola živnostenská v Sokolově se rozhodla pro nevšední projekt. Žákyně studující na kadeřnice a kosmetičky předvedly pod dohledem učitelů své umění na pacientech ústavu Sokolík, což je domov pro osoby se zdravotním postižením. "Chtěli jsme připravit lidem odtrženým od života, který my považujeme za všední, zážitek v podobě aspoň chvilkového zařazení do většinové společnosti," říká organizátor akce, učitel Antonín Grafnetter. Snahy sokolovské školy udělat něco se sociálním vyloučením klientů Sokolíka si všimli organizátoři ankety Gratias Tibi 2017, kteří oceňují mladé dobrovolníky, a poslali je do hlavní soutěže o finále.
 

Právě se děje

před 51 minutami

V Praze bude sídlit středoevropský projekt na výzkum dezinformací

V Praze bude sídlit středoevropský projekt, který se zaměřuje na výzkum dezinformací. Vybrala ho Evropská komise a bude jedním z osmi stejně orientovaných středisek v Evropské unii, sdělila mluvčí Českého vysokého učení technického (ČVUT) Andrea Vondráková. Odborníci z ČVUT a Univerzity Karlovy podle ní program povedou.

Středisko bude součástí evropského projektu, který bojuje s dezinformacemi. Regionální centra mají hledat způsoby odhalování a šíření dezinformací, jejich vliv na populaci a vytvářet metodiku i pro veřejné instituce. Chtějí k tomu spojit společensko-vědní a technický výzkum. Cílem je například zjišťování zkreslených informací pomocí umělé inteligence či posilování digitální a mediální gramotnosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy