Foto: Knihou roku LN jsou šumavští samotáři od Aleše Palána. Podívejte se, jak žijí

Foto: Knihou roku LN jsou šumavští samotáři od Aleše Palána. Podívejte se, jak žijí
"Churáňov. Luxusní horské chaty, návštěvnický komfort, zástupy turistů. Teprve na samém vrcholku hory, 1118 metrů nad mořem, je klid. Od roku 1952 zde stojí meteorologická stanice. Pro Romana Szpuka, který tu pracuje, dnes přízemní budova představuje jediné jeho zázemí," konstatuje publicista Aleš Palán ve své knize Raději zešílet v divočině.
"Přesto se často vydá na noc do údolí Losenice. Pod širákem tu spává už 18 let. Za celou dobu na tomto místě – zhruba kilometr od návštěvnických resortů – nepotkal člověka," pokračuje.
"Když člověk silně prožívá přírodu, ta ho dokáže nakopnout k něčemu projasněnějšímu. Zpěv ptáků, pohled do potoka nebo na mraky z Boubína, naslouchání větru… Je to léčebné. Ve městě jsou možná větší prostory k úniku,
hospody, přátelé, ale mně spíš pomůže zůstat v lese a ztišit se. Nejvíc se dokážu vyrovnat sám se sebou, když spím venku. Dívám se na hvězdy a pochopím, že moje starosti a smutky jsou malicherné. Přestanu se brát tak tragicky," říká v knize churáňovský meteorolog samotář Roman Szpuk.
"Podhorská louka. Ať se člověk podívá na jakoukoliv stranu, všude jen lesy, pastviny a hory na obzoru. Žádné stavení. Ticho tu ale přesto není. Na louce to žije. Čtyři kozy, kozel, kůzlata, dva osli, pes, několik koček, spousta husí, slepice, králíci… A taky člověk. Martina Kyselová," uvádí autor knihy Aleš Palán vyprávění se šumavskou poustevnicí s vysokoškolským titulem.
Foto: Jan Šibík
hrz hrz
Aktualizováno 15. 12. 2018 11:30
Vítězem tradiční ankety Lidových novin o Knihu roku se letos stal publicista Aleš Palán s publikací "Raději zešílet v divočině" (nakladatelství Prostor, 2018). Několik měsíců navštěvoval s fotografem Janem Šibíkem šumavské poustevníky, kteří žijí uprostřed divočiny mimo oficiální osady či cesty. V primitivních podmínkách, často bez elektřiny a vody. Jsou však svobodní a volní, nestresují je hypotéky, starají se především o své přežití. Aktuálně.cz snímky z výpravy dokumentující život poustevníků na Šumavě přineslo letos v březnu, nyní si je můžete prohlédnout znovu.
 

Právě se děje

Další zprávy