Obrazem: Sem jsme chodili do školy. Máte také fotku? Pošlete ji do muzea

Obrazem: Sem jsme chodili do školy. Máte také fotku? Pošlete ji do muzea
Nahlédněme do hlubin archivu Národního pedagogického muzea a podívejme se, jak se vyvíjela architektura školních budov v průběhu věků. Naši prapradědečkové  a praprababičky chodili na vesnici často do jednotřídek či malotřídek umístěných v chalupách a chaloupkách, které se příliš nelišily od okolní zástavby. Bukovina, obecná škola - jednotřídka z poloviny 19. století.
Repechy - obecná škola, jednotřídka, 2. polovina 19. století.
Hostějeves, venkovská jednotřídka, konec 19. století.
Markvarec, obecná škola z roku 1895 (foto cca 1925). Budovy se postupně zvětšovaly a specializovaly se jejich dispozice pro účely vyučování.
Foto: Národní pedagogické muzeum
hrz hrz
4. 9. 2018 9:29
Národní pedagogické muzeum dokumentuje, jak se proměňovaly podoby školních budov v Česku. Ke spolupráci na projektu vyzvalo i veřejnost a žádá lidi, aby pořídili současný snímek školy v jejich obci nebo městě, popřípadě zkusili najít historickou fotografii či pohlednici. Tu pak mohou poslat v elektronické podobě na adresu [email protected] nebo přes webový formulář na stránkách muzea (www.npmk.cz). Obrázek bude následně zařazen do interaktivní mapy, která je již nyní veřejně přístupná. Podívejte se na ukázky snímků nasbíraných Národním pedagogickým muzeem a zapojte se také do projektu.
 

Právě se děje

Další zprávy