Obrazem: Sem jsme chodili do školy. Máte také fotku? Pošlete ji do muzea

Obrazem: Sem jsme chodili do školy. Máte také fotku? Pošlete ji do muzea
Nahlédněme do hlubin archivu Národního pedagogického muzea a podívejme se, jak se vyvíjela architektura školních budov v průběhu věků. Naši prapradědečkové  a praprababičky chodili na vesnici často do jednotřídek či malotřídek umístěných v chalupách a chaloupkách, které se příliš nelišily od okolní zástavby. Bukovina, obecná škola - jednotřídka z poloviny 19. století.
Repechy - obecná škola, jednotřídka, 2. polovina 19. století.
Hostějeves, venkovská jednotřídka, konec 19. století.
Markvarec, obecná škola z roku 1895 (foto cca 1925). Budovy se postupně zvětšovaly a specializovaly se jejich dispozice pro účely vyučování.
Foto: Národní pedagogické muzeum
hrz hrz
4. 9. 2018 9:29
Národní pedagogické muzeum dokumentuje, jak se proměňovaly podoby školních budov v Česku. Ke spolupráci na projektu vyzvalo i veřejnost a žádá lidi, aby pořídili současný snímek školy v jejich obci nebo městě, popřípadě zkusili najít historickou fotografii či pohlednici. Tu pak mohou poslat v elektronické podobě na adresu [email protected] nebo přes webový formulář na stránkách muzea (www.npmk.cz). Obrázek bude následně zařazen do interaktivní mapy, která je již nyní veřejně přístupná. Podívejte se na ukázky snímků nasbíraných Národním pedagogickým muzeem a zapojte se také do projektu.
 

Právě se děje

před 6 hodinami

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého letounu 777X kvůli špatnému počasí. Oznámila to firma. Dodala, že se o let znovu pokusí v sobotu v 19:00 SEČ.

Zkušební let stroje 777X se měl původně uskutečnit již loni v létě, Boeing ho ale odložil a zdůvodnil to problémy s křídly, softwarem a dodávkami motorů firmy General Electric.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Kvůli silným bouřím a záplavám na Madagaskaru zemřelo 21 lidí

Silné bouře, které postihly severozápad Madagaskaru, si od neděle vyžádaly 21 mrtvých. Dalších 20 lidí se pohřešuje, uvedly dnes madagaskarské úřady. Prudký déšť, který na ostrově způsobil záplavy a sesuvy půdy, zasáhl téměř 90 000 lidí. Část země má narušenou infrastrukturu a hrozí nedostatek jídla, píše AFP.

Rozvodněná řeka například v městečku Mitsinjo smetla 24 lidí, z nich čtyři byli nalezeni mrtví, zbývajících 18 se pohřešuje. Ve 120 kilometrů vzdálené vesnici Tsaramandroso přišli o život rovněž čtyři lidé. Dalších devět lidí zemřelo ve městě Maevatanana, většina z nich v těžební oblasti.

Deště také poničily části dvou hlavních silnic, které spojují severozápad země se zbytkem ostrova, a odřízly tak několik vesnic. Voda na jednom místě odnesla zhruba 700 metrů dlouhý úsek silnice.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy