Obrazem: Sem jsme chodili do školy. Máte také fotku? Pošlete ji do muzea

Obrazem: Sem jsme chodili do školy. Máte také fotku? Pošlete ji do muzea
Nahlédněme do hlubin archivu Národního pedagogického muzea a podívejme se, jak se vyvíjela architektura školních budov v průběhu věků. Naši prapradědečkové  a praprababičky chodili na vesnici často do jednotřídek či malotřídek umístěných v chalupách a chaloupkách, které se příliš nelišily od okolní zástavby. Bukovina, obecná škola - jednotřídka z poloviny 19. století.
Repechy - obecná škola, jednotřídka, 2. polovina 19. století.
Hostějeves, venkovská jednotřídka, konec 19. století.
Markvarec, obecná škola z roku 1895 (foto cca 1925). Budovy se postupně zvětšovaly a specializovaly se jejich dispozice pro účely vyučování.
Foto: Národní pedagogické muzeum
hrz hrz
4. 9. 2018 9:29
Národní pedagogické muzeum dokumentuje, jak se proměňovaly podoby školních budov v Česku. Ke spolupráci na projektu vyzvalo i veřejnost a žádá lidi, aby pořídili současný snímek školy v jejich obci nebo městě, popřípadě zkusili najít historickou fotografii či pohlednici. Tu pak mohou poslat v elektronické podobě na adresu [email protected] nebo přes webový formulář na stránkách muzea (www.npmk.cz). Obrázek bude následně zařazen do interaktivní mapy, která je již nyní veřejně přístupná. Podívejte se na ukázky snímků nasbíraných Národním pedagogickým muzeem a zapojte se také do projektu.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Sněmovna žádá vládu o další kroky proti "vyvádění" povolenek z Liberty Ostrava

Sněmovna v souvislosti s prodejem emisních povolenek z hutní firmy Liberty Ostrava žádá vládu mimo jiné o to, aby podnikla kroky proti vyvádění povolenek pro potřeby jiných společností ve skupině GFG, do níž ostravská firma spadá.

Sněmovna také žádá vládu, aby prostřednictvím úřadů prověřila transakce spojené s prodejem povolenek a s poskytnutým úvěrem, za který se v rámci protipandemické pomoci zaručila Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP). Vicepremiér a ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO) poslancům řekl, že úřady již dodržování podmínek poskytnutí úvěru i záruky za něj prověřují.

Žádosti vládě Sněmovna schválila ve svém usnesení, které na návrh Leo Luzara (KSČM) přijala v rámci projednávání informace ministra Havlíčka o situaci v ocelářském průmyslu. Debatu vyvolal nedávný prodej emisních povolenek z Liberty Ostrava jejímu sesterskému podniku v Rumunsku. Huť si v minulých letech povolenky šetřila, chce je využít k financování nezbytné modernizace. Prodej povolenek vyvolal protesty odborářů, kteří se obávali vyvádění peněz z firmy.

Sněmovna také žádá vládu, aby prostřednictvím ministra zahraničních věcí Jakuba Kulhánka (ČSSD) kontaktovala představitele britské vlády se žádostí o intervenci u vlastníka Liberty Ostrava ve věci dodržení slibů a závazků. Má jít o sliby a závazky dané české vládě při převzetí firmy od předchozího vlastníka. Liberty Ostrava patří od roku 2019 do Liberty Steel Group z koncernu GFG Alliance britského podnikatele Sanjeeva Gupty.

Další zprávy