Obrazem: Sem jsme chodili do školy. Máte také fotku? Pošlete ji do muzea

Obrazem: Sem jsme chodili do školy. Máte také fotku? Pošlete ji do muzea
Nahlédněme do hlubin archivu Národního pedagogického muzea a podívejme se, jak se vyvíjela architektura školních budov v průběhu věků. Naši prapradědečkové  a praprababičky chodili na vesnici často do jednotřídek či malotřídek umístěných v chalupách a chaloupkách, které se příliš nelišily od okolní zástavby. Bukovina, obecná škola - jednotřídka z poloviny 19. století.
Repechy - obecná škola, jednotřídka, 2. polovina 19. století.
Hostějeves, venkovská jednotřídka, konec 19. století.
Markvarec, obecná škola z roku 1895 (foto cca 1925). Budovy se postupně zvětšovaly a specializovaly se jejich dispozice pro účely vyučování.
Foto: Národní pedagogické muzeum
hrz hrz
4. 9. 2018 9:29
Národní pedagogické muzeum dokumentuje, jak se proměňovaly podoby školních budov v Česku. Ke spolupráci na projektu vyzvalo i veřejnost a žádá lidi, aby pořídili současný snímek školy v jejich obci nebo městě, popřípadě zkusili najít historickou fotografii či pohlednici. Tu pak mohou poslat v elektronické podobě na adresu [email protected] nebo přes webový formulář na stránkách muzea (www.npmk.cz). Obrázek bude následně zařazen do interaktivní mapy, která je již nyní veřejně přístupná. Podívejte se na ukázky snímků nasbíraných Národním pedagogickým muzeem a zapojte se také do projektu.
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Turecko ohrožuje evropské hranice, zvažte jeho členství v celní unii, žádá EU řecký premiér

Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis vyzval členské země Evropské unie, aby zvážily pokračování celní unie s Tureckem. Uvádí to agentura Reuters. Mitsotakis pronesl výzvu po pátečním setkání v Nikósii s kyperským prezidentem Nicosem Anastasiadesem a s egyptským prezdidentem Abdalem Fatahem Sisím. Zástupci tří zemí se shodli na tvrdé kritice počínání Turecka ve Středomoří.

"Není možné, aby tato země (…) měla výjimku z cel, těžila z přístupu na společný trh a současně ohrožovala východní hranici Evropské unie," uvedl na adresu Turecka Mitsotakis. Celní unie s Tureckem vstoupila v platnost 31. prosince 1995 a díky ní není zahraniční obchod mezi Tureckem a zeměmi EU zatížen cly. Podle Eurostatu bylo v roce 2019 Turecko pátým největším obchodním partnerem EU. Vývoz do Turecka činil 68,2 miliard eur (zhruba 1,76 bilionu korun) a dovoz z Turecka 69,8 miliard eur (zhruba 1,8 bilionu korun). V případě ČR činil export do Turecka 44,2 miliardy korun a import 38,4 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy