Záchrana hradu, která nemá v Česku obdoby. To se dá dělat jedině srdcem, tvrdí spolek

Záchrana hradu, která nemá v Česku obdoby. To se dá dělat jedině srdcem, tvrdí spolek
K hradu Hartenberg u Josefova vede vlnitá silnička s výhledem na lesy Krušných hor. Na malebných, sytě zelených loukách leží v tomto období balíky slámy.
V levé části se tyčí mohutná věž.
"Vše, co tu vidíte, je nové. Nejprve jsme zdi a klenby dostavovali z toho, co tu zbylo. Dnes už materiály musíme shánět jinde. Tady dříve bývala knihovna," popisuje Vavřinová.
A tady už je pohled do současnosti. Kaple je vybudovaná znovu od základů, nástěnné malby i oltář jsou zapůjčené ze Sokolova.
Foto: Magdaléna Medková
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
Aktualizováno 20. 9. 2020 14:50
O hradu Hartenberg v Josefově ještě před pár lety věděli jen lidé z okolí. Tajemné místo v Krušných horách je oku skryté kvůli hustým lesům a pravdou také je, že po čtyřicetileté vládě komunistů zbyly z monumentální stavby jen ruiny. Koncem 90. let hrad objevil nadšenec Bedřich Loos, koupil ho a společně s dobrovolníky začal kámen po kameni stavbu znovu skládat. Podívejte se, jak je na tom dnes.

Bedřich Loos zachraňuje hrad přes dvacet let. Za tu dobu dal dohromady skupinu dobrovolníků ze slabších sociálních skupin, kteří se vyučili odborné řemeslné práci. Přestože podpora státu není moc velká, stavební huť, která vznikla ze zaměstnanců, dovede získat finance třeba i opravou jiných památek v regionu.

Huť na Hartenbergu získala za záchranu památky ocenění Patrimonium pro futuro 2016. Na vyklízení sutin se navíc podílelo asi tisíc dobrovolníků ze 76 zemí světa. 

Reportáž vznikla ve spolupráci s audiovizuálním projektem Monument/um, který upozorňuje na ohrožené a méně známé památky. Tváří projektu je šestinásobná držitelka ceny Anděl, muzikantka a zpěvačka Lenka Dusilová a vizuální umělec Aeldryn. 

Každé představení finančně přispívá lidem, kteří usilují o záchranu sakrálních, světských i industriálních staveb převážně v pohraničních regionech. Minulý rok se vybralo téměř čtvrt milionu korun. Druhý ročník bude v létě 2021.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Biker Cink si v Novém Městě zopakoval čtvrté místo z úvodu SP

Biker Ondřej Cink dojel v závodě Světového poháru v cross country v Novém Městě na Moravě čtvrtý, stejně jako před týdnem v úvodu seriálu v německém Albstadtu. S velkým náskokem dnes zvítězil Brit Thomas Pidcock.

Cink se na domácí trati držel od začátku v popředí, a přestože se mu vzdalovaly medailové pozice a jel dlouho osamocený, dokázal udržet cenné čtvrté místo. Na Pidcocka měl ztrátu přesně dvou minut.

Další zprávy