Jezdil sem Goethe, teď hrad zachraňují dobrovolníci. To se dá dělat jen srdcem, tvrdí

Jezdil sem Goethe, teď hrad zachraňují dobrovolníci. To se dá dělat jen srdcem, tvrdí
Na rozdíl od většiny hradů je Hartenberg (nebo také Hřebeny) u Josefova skrytý v hustém lese Krušných hor, a přestože se tyčí nad řekou Svatavou, schází se k němu dolů po cestě. Zchátralý hrad, který měl dříve jen obvodové zdi, se přes dvacet let snaží zachránit stejnojmenný spolek založený majitelem hradu Bedřichem Loosem.
V levé části se tyčí mohutná věž.
"Vše, co tu vidíte, je nové. Nejprve jsme zdi a klenby dostavovali z toho, co tu zbylo. Dnes už materiály musíme shánět jinde. Tady dříve bývala knihovna," popisuje Vavřinová.
A tady už je pohled do současnosti. Kaple je vybudovaná znovu od základů, nástěnné malby i oltář jsou zapůjčené ze Sokolova.
Foto: Magdaléna Medková
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
Aktualizováno 16. 6. 2022 10:01
O hradu Hartenberg v Josefově ještě před pár lety věděli jen lidé z okolí. Tajemné místo v Krušných horách je oku skryté kvůli hustým lesům a pravdou také je, že po čtyřicetileté vládě komunistů zbyly z monumentální stavby jen ruiny. Koncem 90. let hrad objevil nadšenec Bedřich Loos, koupil ho a společně s dobrovolníky začal kámen po kameni stavbu znovu skládat.

Bedřich Loos zachraňuje hrad Hartenberg přes dvacet let. Za tu dobu dal dohromady skupinu dobrovolníků ze slabších sociálních skupin, kteří se vyučili odborné řemeslné práci. Přestože podpora státu není moc velká, stavební huť, která vznikla ze zaměstnanců, dovede získat finance třeba i opravou jiných památek v regionu. O uplynulém víkendu na hradě pracovali tesaři, kteří ručně vytesávali trámy pro vestavbu schodů do hradní věže. Nově je také hotová klenba nad černou kuchyní.

Huť na Hartenbergu získala za záchranu památky ocenění Patrimonium pro futuro 2016. Na vyklízení sutin se navíc podílelo asi tisíc dobrovolníků ze 76 zemí světa. Podívejte se, jak vypadá jeden z nejstarších hradů v republice.

 

Právě se děje

Další zprávy