FOTO Zrezivělá a opuštěná. Češi objevili kouzlo starých aut

zde
5. 3. 2014 22:00
Z nepojízdných starých aut postávajících na vrakovištích a parkovištích se stává nejen umění, ale i svébytný druh turistiky.
Foto: Facebook.com/OdlozenaAuta

Praha - Češi začali cestovat nejenom za opuštěnými budovami, našli si zálibu i ve starých a nepojízdných vozech. Ty postávají osamoceně na vrakovištích, parkovištích, pod stromy na zapomenutých loukách i v soukromých zahradách a dvorech.

Vraky pokud možno umělecky nafotí a na internetu a sociálních sítích si potom vzájemně ukazují, jaké poklady se podařilo objevit právě jim. Jednou z komunit, které takové fotky shromažďují, je například facebooková stránka nazvaná Odložená auta. Fotografie si můžete prohlédnout ve fotogalerii.

Někdy jsou mezi úlovky těchto zvláštních sběračů "jen" staré škodovky nebo fordky, jindy pozůstatky legendárních VW autobusů, citroeny nebo jaguáry - i když za nimi je třeba spíš vyjet za hranice.

Například fotograf Vladimír Cettl vyrazil fotografovat zrezivělé veterány až do Švédska, které je svými lesními vrakovišti pověstné. Kromě toho už uspořádal i několik výstav fotek vraků nalezených v České i Slovenské republice.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Junior Lamparter předčil na MS dospělé sdruženáře, Vytrval byl 22.

Rakušan Johannes Lamparter udržel vedení po skoku a stal se sdruženářským mistrem světa na velkém můstku. Devatenáctiletý Rakušan mezi dospělými triumfoval jen tři týdny po té, co získal juniorský světový titul. Nejlepším českým reprezentantem byl tentokrát Jan Vytrval, který obsadil 22. místo, což je jeho nejlepší umístění na vrcholné akci.

před 1 hodinou

Štafeta běžkyň na lyžích byla na MS osmá, vyhrály Norky

České běžkyně na lyžích zajely na mistrovství světa nejlepší štafetu od Sappora 2007. Čtveřice Kateřina Razýmová, Petra Nováková, Kateřina Janatová a Petra Hynčicová skončila v Oberstdorfu osmá. Na světový trůn se v závodě na 4×5 kilometrů vrátily Norky, tentokrát ve složení Tiril Udnes Wengová, Heidi Wengová, Therese Johaugová a Helene Marie Fossesholmová. Naopak selhaly obhájkyně titulu Švédky, které obsadily až šesté místo.

Štafetu skvěle rozjela Razýmová, která po prvním klasickém úseku předala na prvním místě. Nováková se snažila udržet Norky Heidi Wengové a Rusky Julie Stupakové, ale v závěru prvního dvouapůlkilometrového okruhu odpadla a v tom druhém jí došly síly. Propadla se na osmé místo. O další příčku pak klesla Janatová, ale finišmanka Hynčicová dostala Češky na osmé místo před Kanadu. V elitní desítce byly na MS Češky naposledy před čtrnácti lety, kdy ještě s Kateřinou Neumannovou obsadily pátou příčku.

Další zprávy