Zapomenutá a opuštěná místa (nejen) v Česku. Znáte je?

Zapomenutá a opuštěná místa (nejen) v Česku. Znáte je?
Polský neobarokní Pałac Ludwik sloužil po válce ke vzdělávání mentálně postižených a problematických dětí. Opuštěný je od konce 90. let.
V tomto zapomenutém českém klášteře bývalo i kino. O jeho zničení se částečně postarali i bezdomovci a vandalové, dlouhou dobu byl totiž volně přístupný.
U břehu jedné české vodní nádrže se nachází opuštěný hotel Dam. Nebyli jste tam náhodou kdysi na rekreaci či školním sportovním výcviku?
Takto fotogenický nebýval hotel ani ve svých slavných dobách.
Foto: Facebook.com/OpustenaMista
Zdenka Tomis Zdenka Tomis
17. 2. 2014 23:00
Českem se šíří nový turistický trend. Lidé objíždějí zapomenuté lokality a objevují jejich kouzlo i historii.

Praha - Nadšenci s fotoaparáty se po celém světě vydávají do starých opuštěných budov, aby objevili jejich zapomenuté kouzlo i kousek historie. Vše si nafotí, ale nic tu nemění ani neničí.

Téhle zvláštní turistice se anglicky říká urban exploration nebo chcete-li urbex. Autoři fotografií často nesdělují, kde přesně se dané místo nachází. Staré vily, penziony, zámky, kláštery, továrny, nemocnice nebo třeba psychiatrické léčebny si tak snadněji zachovají původního ducha a nestanou se z nich turistické atrakce.

Tímto nepsaným pravidlem se řídí i zakladatelka facebookové stránky Opuštěná místa, která nechce prozradit jméno, věk ani místo, odkud pochází.

Již několik let se věnuje objíždění a focení zapomenutých lokalit a své fotografie ochotně zapůjčila Aktuálně.cz. Podívejte se na ty nejzajímavější fotky.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Jablonec a Liberec odehrají v boji s pandemií imaginární derby

Fotbalisté Jablonce a Liberce sice kvůli pandemii nového koronaviru a přerušení ligy nebudou moci o prvním dubnovém víkendu odehrát plánované podještědské derby na hřišti, zápas se ale uskuteční aspoň imaginárně. Severočeští rivalové začnou v pondělí na odložené utkání prodávat vstupenky v hodnotě 100 korun a výtěžek věnují Krajské nemocnici v Liberci na podporu v boji s nemocí COVID-19.

Fanoušci si mohou v internetové síti Ticketstream kupovat lístky až do neděle, kdy se mělo derby původně hrát. Počet charitativních vstupenek není nijak omezen.

"Místo prestižní fotbalové bitvy se teď svádí jiný a mnohem zásadnější boj, a to boj o lidské životy. Nesvádí ho fotbalisté na zeleném trávníku, ale zdravotníci v nemocnicích. Jejich soupeř je bohužel obzvlášť zákeřný a o to jsou jejich statečné a obětavé výkony obdivuhodnější. V tom boji jim všichni musíme aspoň symbolicky pomoct," uvedly kluby ve společném prohlášení.

Fanoušci po zaplacení obdrží e-mailem speciální elektronickou vstupenku. "Poslouží vám jako stálá připomínka toho, že když to bylo třeba, nezůstali jste v ofsajdu. Věříme, že se v našem kraji najde dost lidí, kteří své zdravotníky v jejich zápase nenechají samotné. Pořiďte si svou vstupenku na derby proti koronaviru, pořiďte ji i svým blízkým. Nikdy nevíte, kdy někdo z nich pomoc zdravotníků bude taky potřebovat," dodali severočeští rivalové.

Podobnou iniciativu spustila nedávno Zbrojovka Brno, která se snaží vyprodat někdejší stadion Lužánky při imaginárním utkání se Slavií. Jde o připomínku slavného zápasu z října 1996, na který dorazilo 44.120 diváků, což je dodnes nejvyšší návštěva samostatné ligy. Výtěžek z virtuálních vstupenek získá na boj s koronavirem brněnská Fakultní nemocnice v Bohunicích.

Další zprávy