Zapomenutá a opuštěná místa (nejen) v Česku. Znáte je?

Zapomenutá a opuštěná místa (nejen) v Česku. Znáte je?
Polský neobarokní Pałac Ludwik sloužil po válce ke vzdělávání mentálně postižených a problematických dětí. Opuštěný je od konce 90. let.
V tomto zapomenutém českém klášteře bývalo i kino. O jeho zničení se částečně postarali i bezdomovci a vandalové, dlouhou dobu byl totiž volně přístupný.
U břehu jedné české vodní nádrže se nachází opuštěný hotel Dam. Nebyli jste tam náhodou kdysi na rekreaci či školním sportovním výcviku?
Takto fotogenický nebýval hotel ani ve svých slavných dobách.
Foto: Facebook.com/OpustenaMista
Zdenka Tomis Zdenka Tomis
17. 2. 2014 23:00
Českem se šíří nový turistický trend. Lidé objíždějí zapomenuté lokality a objevují jejich kouzlo i historii.

Praha - Nadšenci s fotoaparáty se po celém světě vydávají do starých opuštěných budov, aby objevili jejich zapomenuté kouzlo i kousek historie. Vše si nafotí, ale nic tu nemění ani neničí.

Téhle zvláštní turistice se anglicky říká urban exploration nebo chcete-li urbex. Autoři fotografií často nesdělují, kde přesně se dané místo nachází. Staré vily, penziony, zámky, kláštery, továrny, nemocnice nebo třeba psychiatrické léčebny si tak snadněji zachovají původního ducha a nestanou se z nich turistické atrakce.

Tímto nepsaným pravidlem se řídí i zakladatelka facebookové stránky Opuštěná místa, která nechce prozradit jméno, věk ani místo, odkud pochází.

Již několik let se věnuje objíždění a focení zapomenutých lokalit a své fotografie ochotně zapůjčila Aktuálně.cz. Podívejte se na ty nejzajímavější fotky.

 

Právě se děje

Další zprávy