FOTO Divoká podívaná v rytmu samby. Vrcholí karneval v Riu

FOTO Divoká podívaná v rytmu samby. Vrcholí karneval v Riu
Karneval v Rio de Janeiro
Karneval v Rio de Janeiro
Karneval v Rio de Janeiro
Karneval v Rio de Janeiro
Foto: Reuters
ČTK ČTK
16. 2. 2015 12:50
V brazilském Riu de Janeiru vyvrcholil letošní karneval tradičně velkolepou přehlídkou nejlepších škol samby.

Rio de Janeiro - Během nedělní noci se na sambadromu představilo na tisíce tanečníků v pestrobarevných kostýmech a ačkoli krátce před zahájením průvodu se z nebe spustil hustý déšť, přihlíželo spektáklu na 80 tisíc lidí.

Jako první spustila své 80minutové představení na 750 metrů dlouhém tanečním bulváru škola Club Unidos de Viradouro. Ta angažovala 3600 tanečníků a součástí představení bylo i sedm obrovských alegorických vozů. Jedním z účinkujících byl španělský tenista Rafael Nadal.

Velkolepá přehlídka tance má dvě části: z 12 vybraných škol samby se jich v noci na Růžové pondělí prezentuje polovina, zbytek soutěžících se na Sambadrom vydá v pondělí večer místního času. Vítěze tanečního klání vyhlásí porota na Popeleční středu. Definitivní tečku za karnevalem pak udělá taneční představení letošního šampiona.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Situace ve Francii se zlepšila, pacienty s koronavirem do Česka nepošlou

Francie lépe zvládá situaci s léčbou komplikovaných případů infikovaných koronavirem, pacienty na plicní ventilaci proto do Česka nepošle. Po telefonátu s francouzským premiérem Édouardem Philippem to dnes řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Premiér Philippe českému protějšku nicméně poděkoval za to, že Česko vyslyšelo víkendovou žádost Francie. Na přílet letadla s šesti pacienty se dnes chystala Fakultní nemocnice Brno.

"Moc děkoval, ale řekl, že zatím se u nich situace zlepšila, takže naši nabídku zatím nevyužijí. Že zatím moc děkují za solidaritu, ale zatím to vyřešili jinak," řekl Babiš.

Pacienti v těžkém stavu na plicní ventilaci měli přiletět dnes odpoledne na letiště v Brně-Tuřanech. Babiš o víkendu uvedl, že o pomoc požádala Francie a česká vláda jí vyhověla. Už v minulých týdnech poskytli část svých kapacit nemocným Francouzům Němci.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Hamáček: O letošních Velikonocích nebude žádné koledování ani sousedské přípitky

Tradiční velikonoční koledování nebo připíjení si se sousedy nebude letos možné, řekl v pondělí novinářům ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Současná vládní nařízení kvůli novému koronaviru to nedovolují. Omezení pohybu platí od 12. března. K rozvolňování opatření musí podle něj Česká republika přistupovat opatrně.

"Podle současných opatření to možné není," odpověděl Hamáček na dotaz, zda mohou příští pondělí koledníci vyrazit po vesnici nebo zda si kolegové a sousedé mohou tradičně připít slivovicí. Ministr také zopakoval, že má opatrný postoj k rozvolňování vládních opatření. Již dříve uvedl, že by je vláda neměla výrazně měnit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy