Jak žili staří Egypťané? Na výstavu do Národního muzea se chodí se sluchátky

Národní muzeum v Praze otevírá mezinárodní multimediální výstavu k výročí sto let české egyptologie.
Nejen jednoho z nejznámějších egyptských faraonů Tutanchamona představuje nová výstava v Národním muzeu.
Státní instituce ji připravila ve spolupráci se soukromou italskou firmou, ročně stojící za více než padesátkou výstav. V Česku nicméně působí poprvé.
Račte vstoupit.
Výstava klade důraz na multimediální aspekt, čili na potemnělé prostory prosvětlené promítáním na velké plochy, doprovázené komentářem a rockovo-psychedelickou hudbou ve sluchátkách. Bez nich dovnitř nemůžete.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
20. 8. 2019 15:08
Národní muzeum v Praze otevírá mezinárodní výstavu ke 100. výročí české egyptologie. Zaměřuje se na běžný život obyvatel starého Egypta a tradiční vzácné artefakty kombinuje s velkoformátovým multimediálním promítáním. Výsledek víc než dvou let příprav českých a italských odborníků lze zhlédnout a poslouchat do konce ledna příštího roku v hlavní budově Národního muzea.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

OSN: Země překročí úroveň kritického oteplení v příštím desetiletí

Planeta Země dosáhne úrovně kritického globálního oteplení o 1,5 stupně Celsia proti hodnotám před průmyslovou revolucí už v příštím desetiletí. Tvrdí to Šestá hodnotící zpráva Mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu (IPCC). Podle jejích tvůrců jde zatím o nejrozsáhlejší zprávu o stavu globálního klimatu. Změna je podle vědců stále možná, vyžadovala by ale miliardy dolarů a mezinárodní spolupráci. Zprávu podpořily všechny členské země včetně České republiky.

Oteplení planety o 1,5 stupně Celsia ve srovnání s předprůmyslovým obdobím je považováno za úroveň, při jejímž překročení budou vlny veder, záplavy, sucho, zemědělská neúroda a vymírání druhů pro lidstvo velice obtížně zvladatelné. K udržení oteplení pod touto úrovní se přihlásily takřka všechny státy světa v pařížské klimatické dohodě z roku 2015. Její vědecký základ poskytla mimo jiné Pátá hodnotící zpráva IPCC.

Šestá zpráva nyní uvádí, že lidstvo má ke změně poslední příležitost, a pokud chce změny dosáhnout, musí omezit vypouštění skleníkových plynů na polovinu do roku 2030 a zcela přestat vypouštět oxid uhličitý do atmosféry v 50. letech tohoto století. Pokud lidstvo tyto dva cíle naplní, bude mít zhruba poloviční šanci, že oteplení planety nepřekročí oněch 1,5 stupně Celsia, tvrdí IPCC.

Zdroj: ČTK
Další zprávy