Stoletá lípa z Česka je pátý nejhezčí strom Evropy. Zvítězila mandloň z Maďarska

Stoletá lípa z Česka je pátý nejhezčí strom Evropy. Zvítězila mandloň z Maďarska
1. místo: Mandloň na Sněžném vrchu ve městě Pécs, Maďarsko. Mandloň před kostelem Panny Marie Sněžné dělá návštěvníkům radost již 135 let. Mandloňové květy jsou symbolem věčné obnovy a vzdělání od doby, kdy v roce 1466 napsal zdejší biskup Janus Pannonius báseň o tomto druhu stromu.
"Stojící na bílých skalách, odolávající větrům" - tak se o stromu vyjádřili již před 100 lety. Úchvatné panorama tohoto kouzelného místa a otisk historie od té doby ještě více ohromují.
2. místo: Dub z vesnice Abramtsevo, Rusko. Mohutný dub roste v areálu zdejšího muzea historie, umění a literatury. Během 248 let svého života měl možnost zahlédnout mnoho významných ruských umělců – malířů, básníků, herců.
Gogol, Turgeněv, Repin, Vasněcov, Levitan, Surikov a Polenov se procházeli pod jeho širokou korunou. Jedním z nejznámějších děl V. M. Vasněcova je Dubový háj v Abramtsevu, který namaloval v roce 1883 a nyní se nachází v Treťjakovské státní galerii.
Foto: Marek Olbrzymek
hrz hrz
19. 3. 2019 20:00
Lípa svobody z Velkých Opatovic na Blanensku, která zvítězila v loňském ročníku populární ankety Strom roku, bojovala s dalšími čtrnácti zeměmi o titul Evropský strom roku. Skončila pátá z patnácti finalistů. Zvítězila maďarská mandloň před ruským a portugalským dubem. Českou účastnici ankety zasadili na Blanensku zdejší vlastenci v roce 1918 na počest vzniku Československa. Podívejte se na všechny finalisty.
 

Právě se děje

před 15 minutami

Americký prezident Donald Trump prohlásil, že opustí Bílý dům, pokud sbor volitelů zvolí novým prezidentem demokrata Joea Bidena

Zdroj: ČTK
Další zprávy