Stoletá lípa z Česka je pátý nejhezčí strom Evropy. Zvítězila mandloň z Maďarska

Stoletá lípa z Česka je pátý nejhezčí strom Evropy. Zvítězila mandloň z Maďarska
1. místo: Mandloň na Sněžném vrchu ve městě Pécs, Maďarsko. Mandloň před kostelem Panny Marie Sněžné dělá návštěvníkům radost již 135 let. Mandloňové květy jsou symbolem věčné obnovy a vzdělání od doby, kdy v roce 1466 napsal zdejší biskup Janus Pannonius báseň o tomto druhu stromu.
"Stojící na bílých skalách, odolávající větrům" - tak se o stromu vyjádřili již před 100 lety. Úchvatné panorama tohoto kouzelného místa a otisk historie od té doby ještě více ohromují.
2. místo: Dub z vesnice Abramtsevo, Rusko. Mohutný dub roste v areálu zdejšího muzea historie, umění a literatury. Během 248 let svého života měl možnost zahlédnout mnoho významných ruských umělců – malířů, básníků, herců.
Gogol, Turgeněv, Repin, Vasněcov, Levitan, Surikov a Polenov se procházeli pod jeho širokou korunou. Jedním z nejznámějších děl V. M. Vasněcova je Dubový háj v Abramtsevu, který namaloval v roce 1883 a nyní se nachází v Treťjakovské státní galerii.
Foto: Marek Olbrzymek
hrz hrz
19. 3. 2019 20:00
Lípa svobody z Velkých Opatovic na Blanensku, která zvítězila v loňském ročníku populární ankety Strom roku, bojovala s dalšími čtrnácti zeměmi o titul Evropský strom roku. Skončila pátá z patnácti finalistů. Zvítězila maďarská mandloň před ruským a portugalským dubem. Českou účastnici ankety zasadili na Blanensku zdejší vlastenci v roce 1918 na počest vzniku Československa. Podívejte se na všechny finalisty.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 16 minutami

Čtyřicetiletá série Dukly skončila. Primátorky vyhrála osma Slavie Praha

Vítězem 108. ročníku Primátorek jsou veslaři Slavie Praha. Druhá skončila na Vltavě se ztrátou tří sekund osma společenství Slavie s Přerovem a třetí dojela posádka pražského ČVK s Mělníkem, jež měla manko dalších tří vteřin.

Po změně pravidel se dnes konal první ročník po omezení startu veslařů takzvaných resortních sportovních center včetně Dukly. V hlavním závodě tak formálně skončila více než čtyřicetiletá vítězná série Dukly, v nejrychlejší posádce však sedělo hned šest veslařů, kteří jsou v současnosti členy armádního klubu.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Schodek letošního státního rozpočtu bude kolem 400 miliard Kč, řekla Schillerová

Schodek státního rozpočtu za celý letošní rok bude zřejmě kolem 400 miliard Kč, řekla v neděli v pořadu České televize Otázky Václava Moravce ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Deficit by tak byl vyšší než vloni, ale menší proti plánu. Původně plánovaný letošní schodek činil 500 miliard Kč. Na příští rok ministerstvo financí (MF) navrhuje schodek 376,6 miliardy Kč.

Podle Schillerové od května postupně tempo růstu schodku klesá, podle jejího odhadu by tak konečný deficit měl být kolem 400 miliard Kč. "Roli ale ještě sehrají především investice," dodala ministryně.

Deficit státního rozpočtu tak bude zřejmě vyšší než vloni. Tehdy stát hospodařil podle nedávno schváleného závěrečného účtu se schodkem 367,4 miliardy korun. Sněmovna původně schválila schodek 40 miliard, ale postupně ho kvůli dopadům pandemie zvýšila až na 500 miliard korun.

Letošní schodek rozpočtu by se podle předpokladů ministryně měl ve zbývající části roku zvýšit asi o 100 miliard Kč, ke konci srpna podle údajů MF činil 298,1 miliardy korun. Šlo o nejhorší srpnový výsledek od vzniku ČR. Loni ke konci srpna byl schodek 230,3 miliardy korun miliardy Kč.

Zdroj: ČTK
Další zprávy