Z rozpadlé stodoly i starého mlýna udělali moderní bydlení snů. I tak se žije v Česku

Z rozpadlé stodoly i starého mlýna udělali moderní bydlení snů. I tak se žije v Česku
Kniha Rodinné domy je pokračováním publikace Stempel-Tesař-Jánský, která v nakladatelství Kant vyšla v roce 2018. Aktuální vydání nabízí přehled těch nejlepších staveb architektonického dua za několik uplynulých let. Kromě popisu stavby a dispozice nabízí také komentáře samotných majitelů, kteří s odstupem času hodnotí život v novostavbě. "Naším cílem je, abychom tam po letech mohli zazvonit a oni nám dali kafe," říká architekt Jan Jakub Tesař. "Snažíme se, aby dům nebyl pánem majitele, ale aby to bylo obráceně."
Rodinný dům v Českém ráji stojí v chráněné krajinné oblasti a připomíná otevřenou stodolu. Architekti se při návrhu inspirovali lidovou architekturou, na kterou navazují sedlovou střechou i výběrem materiálu. Stavba je rozdělena na kamennou a dřevěnou část a otevírá se směrem na Krkonoše.
Středobodem domu je kuchyně s prosklenými dveřmi, které umožňují vstup na terasu. Do obytných prostor vede centrální schodiště, v suterénu je sauna a pod střechou podkroví. "Dům působí hezky na pohled a bydlí se v něm příjemně, jak za parného letního počasí, tak za mrazivých zimních dnů," říkají majitelé domu.
Dvoupatrový bílý dům v osadě Karasy vznikl na místě rozpadlé stodoly. Nachází se na břehu Novozámeckého rybníka, na který je vidět z dřevěné terasy s kovovým zábradlím. "Krajina, ve které dům stojí, je podle nás naprosto bezkonkurenční," říká rodina.
Foto: Filip Šlapal
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
21. 1. 2020 9:59
Architekti Ján Stempel a Jan Jakub Tesař se dali dohromady před 12 lety. Tesař, tehdy ještě jako student ČVUT, začal spolupracovat na projektech s o 22 let starším učitelem. Vzniklo už neodmyslitelné duo, které spolu zkrášluje Česko a navrhuje harmonické stavby pro své klienty. Část své dosavadní práce teď mapují v nové knize Rodinné domy. Tady jsou některé z nich.
 

Právě se děje

před 23 minutami

Slovenská policie zadržela bývalého policejního prezidenta Lučanského

Elitní jednotka slovenské policie NAKA zadržela bývalého policejního prezidenta Milana Lučanského. Podle slovenského Denníku N se kauza týká akce s krycím názvem Jidáš, v rámci níž byli zatčeni i náměstek ředitele Slovenské informační služby (SIS) Boris Beňa nebo Petr Gašparovič, který byl donedávna šéfem kontrarozvědky SIS.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Hongkongský aktivista Jimmy Lai byl obviněn z podvodu

V Hongkongu byl zatčen místní mediální magnát a obhájce demokracie Jimmy Lai. Čelí obvinění z podvodu. Ve čtvrtek se objevil u soudu, kde mu byla odepřena kauce, napsala agentura AP.

Jimmy Lai založil společnost Next Digital, která vydává list Apple Daily. Patřil mezi deset osob zatčených 10. srpna kvůli údajnému porušení zákona o národní bezpečnosti a tajné dohodě s cizí zemí. Později byl třiasedmdesátiletý Lai propuštěn na kauci, ale policie v říjnu provedla razii v jeho kancelářích a odnesla si dokumenty. Ve středu byl Lai a dva manažeři firmy Next Digital obviněni z podvodu, protože prý porušili nájemní podmínky kancelářských prostor Next Digital.

Obvinění z podvodu sice nespadá pod nový zákon o národní bezpečnosti, je však další ukázkou zákroku proti osobám s prodemokratickým smýšlením v bývalé britské kolonii. Ta byla v roce 1997 předána Pekingu s příslibem zachování nezávislého způsobu života ve městě po dobu 50 let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy