Z rozpadlé stodoly i starého mlýna udělali moderní bydlení snů. I tak se žije v Česku

Z rozpadlé stodoly i starého mlýna udělali moderní bydlení snů. I tak se žije v Česku
Kniha Rodinné domy je pokračováním publikace Stempel-Tesař-Jánský, která v nakladatelství Kant vyšla v roce 2018. Aktuální vydání nabízí přehled těch nejlepších staveb architektonického dua za několik uplynulých let. Kromě popisu stavby a dispozice nabízí také komentáře samotných majitelů, kteří s odstupem času hodnotí život v novostavbě. "Naším cílem je, abychom tam po letech mohli zazvonit a oni nám dali kafe," říká architekt Jan Jakub Tesař. "Snažíme se, aby dům nebyl pánem majitele, ale aby to bylo obráceně."
Rodinný dům v Českém ráji stojí v chráněné krajinné oblasti a připomíná otevřenou stodolu. Architekti se při návrhu inspirovali lidovou architekturou, na kterou navazují sedlovou střechou i výběrem materiálu. Stavba je rozdělena na kamennou a dřevěnou část a otevírá se směrem na Krkonoše.
Středobodem domu je kuchyně s prosklenými dveřmi, které umožňují vstup na terasu. Do obytných prostor vede centrální schodiště, v suterénu je sauna a pod střechou podkroví. "Dům působí hezky na pohled a bydlí se v něm příjemně, jak za parného letního počasí, tak za mrazivých zimních dnů," říkají majitelé domu.
Dvoupatrový bílý dům v osadě Karasy vznikl na místě rozpadlé stodoly. Nachází se na břehu Novozámeckého rybníka, na který je vidět z dřevěné terasy s kovovým zábradlím. "Krajina, ve které dům stojí, je podle nás naprosto bezkonkurenční," říká rodina.
Foto: Filip Šlapal
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
21. 1. 2020 9:59
Architekti Ján Stempel a Jan Jakub Tesař se dali dohromady před 12 lety. Tesař, tehdy ještě jako student ČVUT, začal spolupracovat na projektech s o 22 let starším učitelem. Vzniklo už neodmyslitelné duo, které spolu zkrášluje Česko a navrhuje harmonické stavby pro své klienty. Část své dosavadní práce teď mapují v nové knize Rodinné domy. Tady jsou některé z nich.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Horská služba varuje v Krkonoších před ledovkou a náledím

Horská služba Krkonoše varuje před náledím a ledovkou. Hlavně na hřebenech hor komplikuje pohyb místy vyfoukaný zledovatělý terén, který se střídá s navátým novým sněhem. Na hřebenech Krkonoš je nejčastěji 40 až 110 centimetrů sněhu a nadále platí druhý mírný stupeň lavinového nebezpečí z pěti.

U hřebenové Luční boudy v nadmořské výšce 1415 metrů bylo ráno zataženo, 12 stupňů pod nulou. Ještě mrazivěji bylo na Sněžce, kde podle polské horské služby teplota ráno klesla na minus 13,8 stupně Celsia, pocitová teplota kvůli silnému větru byla téměř 22 stupňů pod nulou. Vítr dosahoval rychlosti přes 50 km/h. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy