Z rozpadlé stodoly i starého mlýna udělali moderní bydlení snů. I tak se žije v Česku

Z rozpadlé stodoly i starého mlýna udělali moderní bydlení snů. I tak se žije v Česku
Kniha Rodinné domy je pokračováním publikace Stempel-Tesař-Jánský, která v nakladatelství Kant vyšla v roce 2018. Aktuální vydání nabízí přehled těch nejlepších staveb architektonického dua za několik uplynulých let. Kromě popisu stavby a dispozice nabízí také komentáře samotných majitelů, kteří s odstupem času hodnotí život v novostavbě. "Naším cílem je, abychom tam po letech mohli zazvonit a oni nám dali kafe," říká architekt Jan Jakub Tesař. "Snažíme se, aby dům nebyl pánem majitele, ale aby to bylo obráceně."
Rodinný dům v Českém ráji stojí v chráněné krajinné oblasti a připomíná otevřenou stodolu. Architekti se při návrhu inspirovali lidovou architekturou, na kterou navazují sedlovou střechou i výběrem materiálu. Stavba je rozdělena na kamennou a dřevěnou část a otevírá se směrem na Krkonoše.
Středobodem domu je kuchyně s prosklenými dveřmi, které umožňují vstup na terasu. Do obytných prostor vede centrální schodiště, v suterénu je sauna a pod střechou podkroví. "Dům působí hezky na pohled a bydlí se v něm příjemně, jak za parného letního počasí, tak za mrazivých zimních dnů," říkají majitelé domu.
Dvoupatrový bílý dům v osadě Karasy vznikl na místě rozpadlé stodoly. Nachází se na břehu Novozámeckého rybníka, na který je vidět z dřevěné terasy s kovovým zábradlím. "Krajina, ve které dům stojí, je podle nás naprosto bezkonkurenční," říká rodina.
Foto: Filip Šlapal
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
21. 1. 2020 9:59
Architekti Ján Stempel a Jan Jakub Tesař se dali dohromady před 12 lety. Tesař, tehdy ještě jako student ČVUT, začal spolupracovat na projektech s o 22 let starším učitelem. Vzniklo už neodmyslitelné duo, které spolu zkrášluje Česko a navrhuje harmonické stavby pro své klienty. Část své dosavadní práce teď mapují v nové knize Rodinné domy. Tady jsou některé z nich.
 

Právě se děje

před 26 minutami

Bývalého politika Pavla Severu soud zprostil obžaloby z podvodu

Soud ve čtvrtek zprostil bývalého politika Pavla Severu obžaloby z podvodu se směnkami asi na deset milionů korun. Podle soudu skutek není trestným činem. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce a zmocněnec poškozené rodiny si ponechali lhůtu pro podání odvolání.

Podle obžaloby Severa údajně v letech 2010 až 2012 na svém dlouholetém příteli, podnikateli Zdeňku Švecovi podvodně vymohl podpis na čtyři směnky. Švec měl podle spisu kvůli nemoci a závislosti na alkoholu snížené až vymizelé rozpoznávací a ovládací schopnosti. Severa vypověděl, že Švecovi v letech 2001 až 2010 půjčoval desetitisícové i statisícové částky, protože podnikatelova firma byla v potížích. Koncem 90. let totiž podle něj ručila za úvěr jiné společnosti, která nesplácela. Po roce 2010 je po dohodě se Švecem sdružil do čtyř směnek.

Podle soudu se nepodařilo prokázat, že by směnky byly falešné a že by Severa zneužil špatného zdravotního stavu Švece. Podnikatel také nikdy své jednání, tedy podpisy směnek, nerozporoval. "Soud nemohl dospět ke spolehlivému závěru, že by obžalovaný zneužil situace poškozeného, nechal ho podepsat uvedené listiny a naložil s nimi, jak je popsáno v obžalobě. Nebylo možné akceptovat popis skutku uvedený v obžalobě," řekl předseda senátu Jan Šlosar.

Zdroj: ČTK
Další zprávy