Z rozpadlé stodoly i starého mlýna udělali moderní bydlení snů. I tak se žije v Česku

Z rozpadlé stodoly i starého mlýna udělali moderní bydlení snů. I tak se žije v Česku
Kniha Rodinné domy je pokračováním publikace Stempel-Tesař-Jánský, která v nakladatelství Kant vyšla v roce 2018. Aktuální vydání nabízí přehled těch nejlepších staveb architektonického dua za několik uplynulých let. Kromě popisu stavby a dispozice nabízí také komentáře samotných majitelů, kteří s odstupem času hodnotí život v novostavbě. "Naším cílem je, abychom tam po letech mohli zazvonit a oni nám dali kafe," říká architekt Jan Jakub Tesař. "Snažíme se, aby dům nebyl pánem majitele, ale aby to bylo obráceně."
Rodinný dům v Českém ráji stojí v chráněné krajinné oblasti a připomíná otevřenou stodolu. Architekti se při návrhu inspirovali lidovou architekturou, na kterou navazují sedlovou střechou i výběrem materiálu. Stavba je rozdělena na kamennou a dřevěnou část a otevírá se směrem na Krkonoše.
Středobodem domu je kuchyně s prosklenými dveřmi, které umožňují vstup na terasu. Do obytných prostor vede centrální schodiště, v suterénu je sauna a pod střechou podkroví. "Dům působí hezky na pohled a bydlí se v něm příjemně, jak za parného letního počasí, tak za mrazivých zimních dnů," říkají majitelé domu.
Dvoupatrový bílý dům v osadě Karasy vznikl na místě rozpadlé stodoly. Nachází se na břehu Novozámeckého rybníka, na který je vidět z dřevěné terasy s kovovým zábradlím. "Krajina, ve které dům stojí, je podle nás naprosto bezkonkurenční," říká rodina.
Foto: Filip Šlapal
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
21. 1. 2020 9:59
Architekti Ján Stempel a Jan Jakub Tesař se dali dohromady před 12 lety. Tesař, tehdy ještě jako student ČVUT, začal spolupracovat na projektech s o 22 let starším učitelem. Vzniklo už neodmyslitelné duo, které spolu zkrášluje Česko a navrhuje harmonické stavby pro své klienty. Část své dosavadní práce teď mapují v nové knize Rodinné domy. Tady jsou některé z nich.
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Manchester City získal z Valencie mladého Španěla Torrese

Manchester City získal z Valencie talentovaného španělského fotbalistu Ferána Torrese. Za dvacetiletého křídelního hráče zaplatil anglický vicemistr 23 milionů eur (600 milionů korun) a podepsal s ním pětiletou smlouvu.

Torres přichází do City jako náhrada za Němce Leroye Saného, jenž v červenci přestoupil do Bayernu Mnichov. Španělský mládežnický reprezentant hrál za A tým Valencie od 17 let a v minulé sezoně vstřelil v soutěžních zápasech šest gólů.

před 5 hodinami

Trump po měsících odmítání podpořil korespondenční hlasování ve volbách, postup doporučil lidem na Floridě

Ačkoliv americký prezident Donald Trump již několik měsíců bez patřičných důkazů varuje před možnými podvody, které by podle něj doprovázelo široké využívání možnosti hlasovat v nadcházejících prezidentských volbách poštou, dnes tento postup doporučil voličům na Floridě. Ta je přitom jedním z hlavních takzvaných bitevních států, kde se bude rozhodovat o tom, kdo bude od ledna na další čtyři roky šéfem Bílého domu, píše agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Slovenský premiér žije v nezkolaudovaném domě, hrozí mu pokuta ve výši 33 tisíc eur

 Slovenský premiér Igor Matovič žije se svojí rodinou v Trnavě v nezkolaudovaném domě, za což mu kvůli porušení stavebního zákona hrozí pokuta až 33.000 eur (přes 862.000 korun). Informoval o tom portál tvnoviny.sk. Premiér svoje pochybení přiznal už minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy