Hrálo se tu mistrovství světa. Z kavárny zaniklého stadionu v Praze se stal klub

Hrálo se tu mistrovství světa. Z kavárny zaniklého stadionu v Praze se stal klub
Na přilehlé kluziště chodívaly o víkendu bruslit stovky Pražanů. Místo na Štvanici bylo ve své době podobně vyhledávané jako Barrandovské terasy. Zimní dovádění postupně vystřídal špičkový hokej.
A takhle místo vypadá dnes. Zadní část kavárny zdobí graffiti a nápis "Black lives matter, Roma lives matter too".
V horním sále vystupují DJové. Hraje se tu hlavně alternativní hudba jako techno nebo dub. "Naši hudební dramaturgii zajišťuje Arnie a Karel Buriánek. Arnie je novátorský DJ, který zná lidi po celém světě a přináší sem zajímavá jména. Buriánek má na starosti živou hudbu. Navíc jsme navázali spolupráci s kluby v Gruzii, Berlíně nebo Londýně," říká Faltys.
Pod střechou je skromný sál, kde vystupují menší hudební produkce. Je tu bar, zrcadlo ve stropě a azurové sklo na podlaze.
Foto: Magdaléna Medková
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
3. 9. 2022 14:55
Funkcionalistický dům u pražské magistrály, který dnes nese název Fuchs 2, zachraňuje stejnojmenný kulturní spolek. Chátrající prázdnou budovu proměňuje v kulturní místo s klubem, komunitním centrem, hudebními zkušebnami i barem.

Slavný dům u pražské magistrály na ostrově Štvanice si od magistrátu pronajal spolek Fuchs 2, jehož členové se podílejí i na dalších aktivitách ve veřejném prostoru. "Organizujeme pestrou škálu hudebních akcí, od živých koncertů až po elektronickou hudbu. Zároveň se snažíme budovu udržovat a postupně její stav zlepšovat. Ceníme si vstřícnosti magistrátu a chtěli bychom prostor v budoucnu odevzdat v lepším stavu, než jsme ho dostali," popisuje jeden z šéfů klubu Jan Faltys ze sdružení Containall. 

V dvoupatrové budově nazvané Fuchs 2 jsou celkem tři hudební sály, opravna kol, galerie na střeše a komunitní centrum, na nějž spolky získaly dotace z Evropské unie. Má klubovnu a dvě zkušební studia, kde si mladí lidé osahávají hudební nástroje a DJing. "Kvůli gentrifikaci a rozvoji města hudební kluby z Prahy postupně mizí. Bývaly na okraji města, ale jak se rezidenční čtvrti postupně rozpínají, najednou jsou tam obyvatelé, kteří si stěžují na hluk. Na ostrově tenhle problém není, všechno odtlumí řeka," vysvětluje Faltys.

Přes léto klub fungoval jen nárazově, tento víkend ale zahajuje další sezonu. Do neděle se v něm představí přes dvacet hudebních umělců. Podívejte se, jak se od roku 1932 místo proměňovalo a jak to uvnitř vypadá dnes.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Při výbuchu ve škole v Kábulu zahynulo 19 lidí

Sebevražedný pumový útok ve škole v šíitské části afghánského Kábulu si dnes vyžádal nejméně 19 mrtvých a 27 zraněných. S odvoláním na policii o tom informovala agentura Reuters, která snížila předchozí uváděnou bilanci 29 zraněných. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

Policejní mluvčí Chálid Zadrán uvedl, že výbuch nastal ve vzdělávacím centru v západní části města, kterou obývají převážně šíitští Hazárové. Tato etnická skupina se v minulosti stávala terčem útoků radikální organizace Islámský stát (IS).

Útok se stal v době, kdy se ve škole konaly přijímací zkoušky. Školy jsou v muslimském Afghánistánu v pátek obvykle zavřené.

"Útoky na civilní cíle dokazují nelidskou krutost nepřítele a nedostatek morálních zásad," dodal policejní mluvčí. Neupřesnil ale, kdo podle názoru policie za útokem stojí.

Jde o další z řady útoků, které sužují Afghánistán od doby, kdy se před více než rokem v zemi ujalo moci radikální islamistické hnutí Tálibán.

Zdroj: ČTK
Další zprávy