Fotky: Zaplatit si architekta se vyplatí. Tohle jsou nejlepší domy Česka

O Českou cenu za architekturu, která bude vyhlášena v polovině listopadu, bojuje celkem 34 projektů. Podívejte se na některé nominované.
Dům se šikmou střechou je z dílny kanceláře Stempel & Tesař. Stavba leží v kopci Větrná ve Středočeském kraji a jak už vypovídá název tohoto místa, čelí v zimě náporu větru a sněhu. Architekti proto navrhli šikmou střechu a okna situovali na severní stranu domu.
Udělat to trochu jinak. To byl základní požadavek soukromého majitele Technologického dvora v Českých Budějovicích. Na otázku, jak skloubit skladový areál s místem pro klienty, mu odpovědělo studio boq architekti, které navrhlo několik skladů a veřejné prostranství s uměleckými a vodními prvky.
Kancelář Lennox architekti se zasloužila o revitalizaci koloniálu v osadě Buďánka z 19. století na Praze 5. Přízemí s barovým pultem funguje jako kavárna. Horní prostor je variabilnější a dá se tak přizpůsobit dané aktivitě. V koloniálu jsou pravidelné hodiny jógy, schůze a výtvarné dílny.
Rodinný dům v Litvínovicích vypadá jako statek z jižních Čech. Za jeho zdí se ale skrývá prostorný interiér se vstupem do zahrady a malého atria. Dům je opět dílem Atelieru 111.
Foto: Atelier 111 architekti
16. 6. 2019 12:36
O Českou cenu za architekturu, která bude vyhlášena v polovině listopadu, bojuje celkem přes třicet projektů. Podívejte se na nejzajímavější soukromé i veřejné nominované stavby, mezi něž patří rodinné domy, hospody, nájemní komplexy, krematoria i koloniál.
 

Právě se děje

před 25 minutami

Končící liberecký šéf policie Husák se přesune k útvaru policejního vzdělávání

Nynější liberecký krajský policejní ředitel Vladislav Husák bude působit jako metodik Útvaru policejního vzdělávání a služební přípravy. Z místa krajského šéfa ho policejní prezident Jan Švejdar kvůli účasti na narozeninové oslavě v teplickém hotelu odvolá 1. února, od té doby nebude dostávat příplatek za vedení. Husák o přeložení sám požádal.

"Vladislav Husák dnes doručil policejnímu prezidentovi žádost o převelení na jiné místo ve stejné služební hodnosti. Policejní prezident jeho žádosti vyhověl," uvedla mluvčí policejního prezidenta Kateřina Rendlová. Husák podle ní nadále zůstane v desáté platové třídě, odebráním příplatku za vedení a zvláštního příplatku mu klesne příjem o zhruba 20 000 korun měsíčně.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Aktivisté dostali za poškození věže elektrárny peněžité tresty až padesáti tisíc

Pět aktivistů ekologické organizace Greenpeace dostalo ve středu za poškození chladicí věže elektrárny Chvaletice peněžité tresty od 28 000 do 49 000 korun. Soud jejich jednání kvalifikoval jako přečiny poškození cizí věci a poškození a omezení provozu obecně prospěšného zařízení. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce, zmocněnec elektrárny i všichni obžalovaní si ponechali lhůtu na odvolání.

Aktivisté v říjnu 2016 od 3. do 5. října obsadili chladicí věž elektrárny na protest proti povolení její modernizace a tím prodloužení provozu do roku 2030. Za pomoci horolezecké techniky se z věže spustili a navrtali do opláštění kolem stovky děr, poté na ni ukotvili a rozvinuli transparenty. Uvnitř chladicí věže odpálili několik dýmovnic, aby vizuálně znázornili exhalace z elektrárny. Podle elektrárny tím věž znečistili.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Kamerunu se srazily autobus a kamion s benzínem, uhořelo 53 lidí

Při srážce autobusu s kamionem přepravujícím benzín uhořelo v noci na středu na západě Kamerunu 53 lidí, informovala s odvoláním na tamní policii agentura AFP. Dalších 29 cestujících bylo vážně zraněno, nejčastěji se jedná o popáleniny. Mezi zraněnými jsou i tři děti.

Oběti kvůli požáru, který způsobil unikající benzín, nebylo možné identifikovat, uvedl guvernér regionu Awa Fonka Augustine.

Podle informací listu Actu Cameroun cisterně selhaly brzdy, srazila se s autobusem přepravujícím sedm desítek lidí a vše vybuchlo. K nehodě podle svědků nejspíš přispěla také mlha a špatná viditelnost na úzké silnici vedoucí po úbočí hory.

Zdroj: ČTK
Další zprávy