Tak vypadá brněnská historie pod mikroskopem. Od keltských ozdob po sto let starý chléb

Tak vypadá brněnská historie pod mikroskopem. Od keltských ozdob po sto let starý chléb
Křestní medaile z roku 1829.
Rubová strana křestní medaile z roku 1829 s ručně rytým textem.
Pohled na mikroskopickou zvětšeninu číslice z letopočtu, který je vyrytý na křestní medaili.
Detail tahu rytce (začátek číslice „2“) na křestní medaili.
Foto: Muzeum města Brna / firma TESCAN - výrobce elektronových mikroskopů
Magazín dap Magazín, dap
13. 6. 2018 10:41
Mikroskopické zvětšeniny nabízejí 1200 let starý opasek i chléb z roku 1917. Opasek se našel při stavbě tramvajové smyčky, chléb ukrývala poštovní obálka.

Na brněnském hradě Špilberku přímo venku na dělovém bastionu si návštěvníci mohou zdarma prohlédnout malou výstavu unikátních fotografií Brněnská historie pod elektronovým mikroskopem. Snímky jsou pořízené pomocí elektronových mikroskopů a lze na nich vidět nejmenší detaily cenných exponátů - třeba raně středověkého opasku, chleba z roku 1917, původního linolea z vily Tugendhat nebo střepin bomb, které padaly na Brno na konci 2. světové války. Výstavu lze zhlédnout do 7. září 2018.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Turecká zpěvačka Böleková zemřela po 288 dnech hladovky

V Turecku dnes po 288 dnech protestní hladovky zemřela zpěvačka Helin Böleková, členka populární folkové skupiny Grup Yorum. Informovala o tom agentura AP. Osmadvacetiletá hudebnice zahájila hladovku v době, kdy byla loni ve vězení kvůli údajnému napojení na zakázanou Stranu kurdských pracujících (PKK). Protestovala tak proti perzekuci členů skupiny a proti zákazu vystupovat, který těleso dostalo už v roce 2016.

Böleková a její kolega z kapely Ibrahim Gökçek přestali přijímat potravu poté, co skončili na mřížemi kvůli vyšetřování údajných styků s PKK. Ta vede ozbrojený boj za kurdskou autonomii a turecká vláda, ale také Evropská unie a Spojené státy ji považují za teroristickou organizaci. Z vězení vyšli loni v listopadu, ale s hladovkou ani poté neskončili. Jejich cílem bylo, aby byli propuštěni i zbývající členové skupiny a aby skupina známá svými protestsongy mohla opět vystupovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy