Nový trend při běhání. Lidé sportují a zároveň sbírají odpadky, pomáhají tak sobě i přírodě

Magazín Magazín
10. 3. 2018 7:30
Běhání nemusí prospívat jen lidskému zdraví, ale také přírodě. Nejnovějším trendem je při běhu zároveň sbírat odpadky.
Běhání (ilustrační foto)
Běhání (ilustrační foto) | Foto: Thinkstock

Už jste viděli v přírodě běžce, který zároveň drží v ruce pytel na odpadky? V Česku zatím nejspíš ne, ve Švédsku se z toho ale stal trend, který se právě šíří do dalších zemí Evropy i do Spojených států.

Novinka má už i své jméno. Říká se jí plogging, což je podle deníku Washington Post spojení anglického slova známého i z češtiny jogging (běh pro zdraví) a švédského plocka upp (sběr).

Právě v Americe tento trend začíná nabírat na oblibě. "Nechci tam ten odpad jen tak nechat, nechci lhostejně chodit kolem plastových lahví," svěřila se jedna z "ploggerek" deníku Washington Post.

Běh a sběr spálí víc kalorií

Tato činnost ale neprospívá jen přírodě, má navíc přínos pro lidské zdraví. Podle švédské fitness aplikace Lifesum půlhodina běhání spojená se sběrem nepořádku spálí 288 kalorií, zatímco "obyčejný" běh jen 235. 

"Ploggování" už se také dostalo na sociální sítě, podporuje ho i organizace Keep America Beautiful. Podle jejího mluvčího Mika Rosena měla výzva sbírat při běhu odpadky mezi členy kladnou odezvu. Každodenní aktivita se z toho podle něj ale nestane.

I tak ale lidé, kteří se pro plogging rozhodnou třeba jen jednou za týden nebo za měsíc, budou mít podle mluvčího lepší pocit, protože se u nich endorfiny vyplavené běháním spojí s vědomím, že udělali něco pro své okolí. 

Jak ale upozornil deník Telegraph, sbírání odpadků není jediná bohulibá činnost, která se dá spojit s pohybem. Další možností je třeba jít si zaběhat a cestou navštívit opuštěné seniory, vodit nevidomé běžce nebo rozvážet na kole jídlo a oblečení bezdomovcům.

 

Právě se děje

Další zprávy