Tajemné signály z vesmíru? Nehledejme za vším hned mimozemšťany, říká český astronom

Zuzana Mocková Zuzana Mocková
5. 3. 2016 8:00
Vědci identifikovali z dat největšího radioteleskopu na světě několik totožných signálů přicházejících ze stejného místa ve vesmíru. Záhadné impulsy vysílané s pravidelností tak zamotaly hlavu světovým odborníkům, kteří teď pátrají po jejich původu. Radiové záblesky také otevírají prostor pro diskusi o mimozemské aktivitě. Zatím se jedná čistě jen o spekulace, přesto je nedávný objev označován za zásadní průlom. Podle ředitele astronomického ústavu Akademie věd ČR Vladimíra Karase může mít totiž neobvyklá pravidelnost signálu zajímavé, ale velmi jednoduché vysvětlení.
Foto: Thinkstock

Kanadský student Paul Scholz z Montrealu narazil během svého bádání nad daty získanými z radioteleskopu Arecibo v Puerto Ricu na signál z dalekého vesmíru.

Nápadně se podobal tomu, jenž v roce 2012 zdokumentovala Němka Laura Spitlerová. Podle světových odborníků se jedná o důležitý objev, který znamená, že astronomové na podobné signály dosud pohlíželi špatnou optikou, informoval zpravodajský server CBC.

"Astrofyzikové naznačovali, že rychlý radiový záblesk může být způsoben katastrofickými událostmi, které ničí zdroj, jímž mohou být neutronové hvězdy," vysvětlil kanadský student. 

Vědci doposud věřili, že signál pocházející ze zanikající hvězdy se nemůže opakovat. Pravidelné a totožné signály dopadající na Zemi z jednoho místa tak podle nich musí mít jiné vysvětlení.

Šťastná náhoda změnila pohled vědců na signály z vesmíru

"V tomto případě se jedná o takzvané radiové tranzienty neboli přechodné zdroje, u kterých není možné přesně předpovědět čas ani místo, kde se objeví," vysvětluje český astronom Vladimír Karas s tím, že tyto signály z vesmíru je složité pozorovat, a jsou tedy velmi vzácné.

Teleskop musí být detailně zaměřený, aby zachytil takto slabý signál vzdálený tři miliardy světelných let. Proto se jedná o velkou náhodu, když je něco takového astronomy zaznamenáno. 

Původ nedávno objevených opakujících se tranzientů je zatím nejasný. Nadšenci doufající v objevení známek mimozemské civilizace jsou pravidelností záblesků nadšeni, vědci ale vášnivé diskuse o životě v jiné galaxii mírní.

Mluvit o mimozemšťanech je předčasné

"Osobně předpokládám, že půjde o zajímavý fyzikální proces, který generuje signál, ale o více se jednat nebude," říká Karas, podle kterého by mohlo jít opravdu o zanikající hvězdy. Radiové signály by pak generoval dopadající plyn z jejího okolí. I pravidelné záblesky mohou být přírodního rázu, a není tedy třeba za vším hledat mimozemskou technologii.

"Takovýchto periodicky náhodných signálů je ve vesmíru známo poměrně hodně. Pokud je signál modulován přesně periodickým způsobem, vytváří to pocit, že za tím není jen příroda, ale nějaké složité zařízení, které ho generuje. Obyčejná příroda ale dokáže vytvářet i takto pozoruhodné signály," vysvětluje český astronom.

Astronomy čeká dlouhé bádání nad získanými daty

Nově zachycený radiový signál FRB 121102 vycházející ze směru souhvězdí Vozky, který ztotožnil kanadský student ještě s dalšími devíti podobnými záblesky z roku 2015, tak nemusí být podle českého vědce Vladimíra Karase zase nic tak výjimečného.

Vypadá to, že odborníci dříve pouze chybně vyhodnotili signály z vesmíru. "Myslím ale, že není vůbec nutné se případně mimozemského kontaktu bát. Třeba to budou přívětiví mimozemšťané," říká s nadsázkou Karas. Věří, že s dostavbou čínského teleskopu, který má být dvojnásobné rozlohy než ten v Puerto Ricu, získají vědci mnohem relevantnější data.

S plochou teleskopu totiž roste jeho citlivost a ten čínský má být až čtyřikrát citlivější, proto se dají očekávat další objevy.

Kanadský tým vědců i astronomů po celém světě teď čeká dlouhé bádání. Pomocí radioteleskopů, optických přístrojů i vysokoenergetických detektorů se budou snažit rozluštit původ záhadných signálů.

Vědci učinili objev gravitačních vln. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 minutami

Cizinci, kteří v Praze brutálně napadli číšníka, si odsedí pět let ve vězení

Bratři Armin a Aräsh Nahviovi z Nizozemska si odpykají 5,5 roku a pět let vězení za loňské brutální napadení číšníka v centru Prahy. Pražský vrchní soud potvrdil, že muži spáchali těžké ublížení na zdraví, nikoliv pokus o vraždu, jak skutek kvalifikovala státní zástupkyně. Arminovi snížil odvolací senát trest o půl roku, Aräshovi výši původního trestu potvrdil. Součástí verdiktu je i desetileté vyhoštění obou bratrů z ČR.

Devětadvacetiletý Armin a o tři roky starší Aräsh přicestovali v dubnu 2018 do české metropole s dalšími přáteli na rozlučku se svobodou. Na zahrádce restaurace u obchodního centra Quadrio se skupina dostala do sporu s obsluhou, protože si do podniku přinesla vlastní alkohol a odmítala odejít. Z následné bitky vyšel nejhůře číšník, který přispěchal na pomoc manažerovi restaurace. Po útoku zůstal ležet v bezvědomí s komplikovanými zlomeninami lebky a s krvácením do mozku. Musel se podrobit několika operacím a zažádal si o invalidní důchod.

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

Policie v Londýně zakázala další protesty hnutí Extinction Rebellion

Londýnská policie zakázala další protesty členů ekologického hnutí Extinction Rebellion (Vzpoura proti vyhynutí) v britské metropoli. V prohlášení z pondělního večera podle BBC varovala, že kdo se demonstrací zúčastní od pondělních 22:00 SELČ, může být zatčen. Někteří aktivisté ale v úterý podle agentury Reuters v protestech pokračovali, jejich cílem se stalo sídlo ministerstva dopravy.

Jedna ze zakladatelek hnutí vyšplhala nad vchod do budovy na protest proti plánovanému projektu trati pro vysokorychlostní vlaky, který si podle kritiků vyžádá kácení lesů. Pak se snažila kladivem rozbít skleněnou výplň. Aktivistku nakonec sundal jeden z policistů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy