Slon se na rušné silnici nenechal vyvést z míry. Řidiči jen bezmocně zírali

lis lis
22. 1. 2023 8:10
Nenasytný slon přezdívaný „Fatty“ v Thajsku uprostřed silnice zastavoval několik nákladních aut. Snažil se jim ukrást cukrovou třtinu z korby, na kterou každý rok ve stejnou dobu na stejném místě pravidelně číhá. Na záběrech je vidět, že se slonovi záměr několikrát podařil a na ukradené rostlině si s radostí pochutnal.
Nenasytný slon v Thajsku blokoval dopravu. Kradl cukrovou třtinu přímo z korby náklaďáků | Video: Reuters, Aktuálně.cz

Pětatřicetiletý divoký slon se vynořil z džungle na silnici v thajské provincii Chachoengsao a začal se procházet okolo projíždějících vozidel. Snažil se je donutit zpomalit, aby se zastavila. Pak se natáhl k nákladu v jejich přívěsech, aby se nacpal cukrovou třtinou. Někteří řidiči kamionů navíc museli najet do protisměru, aby se zvířeti vyhnuli.

Video ukazuje, jak se slon láduje sladkou rostlinou z nedalekých polí, kterou kamiony odvážely do továrny na zpracování. "Tomuto slonovi se říká 'Fatty', protože sežere hodně jídla. Je mu asi 35 let. Sice nemá kly, ale je to samec. Každý rok v této oblasti vychází z lesa a čeká na nákladní auta s cukrovou třtinou. Není to ale jediný slon, který tohle dělá," popsal Au Wanapin, který situaci pozoroval.

Místní pracovníci ochrany přírody se domnívají, že jsou divocí sloni tak chytří, že si vypěstovali zvyk krást čerstvé rostliny z vozidel, která jsou pro ně vydatným zdrojem potravy. Podle ochranářů se ale sloni nezaměřují na náklaďáky kvůli tomu, že mají hlad, ale protože dávají přednost chutnější potravě, jako je cukrová třtina, před tou, kterou si musí sami obstarat v džungli.

V Thajsku žije ve volné přírodě asi dva tisíce asijských slonů, kteří se volně potulují mezi chráněnými lesy. Na rozdíl od afrických slonů jsou totiž samci slonů asijských starší 10 let samotáři, zatímco samice po nějaký čas zůstávají se stádem.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

V lavině ve Vysokých Tatrách na Slovensku zemřeli dva horolezci

Dva horolezci zemřeli v neděli v lavině ve Vysokých Tatrách na Slovensku.Informovala o tom v pondělí místní horská záchranná služba. Skupinu tří horolezců zasáhla sněhová masa v oblasti ledopádů.

Pád laviny ohlásil záchranářům polský horolezec, kterého lavina částečně zasypala a který neměl kontakt se svými dvěma kolegy. Místo prohledali horští záchranáři. Pomocí lavinového vyhledávače lokalizovali nezvěstné horolezce, z laviny je pak vyhrabali už bez známek života. Následně pomohli částečně zasypanému muži a doprovodili ho do údolí.

Ve slovenských horách přišlo za loňský rok o život 56 lidí, což je výrazně více než v předchozích letech.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Vědci identifikovali vrak potopený u pobřeží Anglie, jde o válečnou loď ze 17. století

Vědcům se podařilo vyřešit záhadu obestírající původ lodi, která se v 17. století potopila u břehů Anglie s nákladem vybraného italského mramoru. Jak informoval zpravodajský server Daily Mail, vrak památkově chráněného plavidla u pobřeží Sussexu patří holandské válečné lodi Klein Hollandia.

Loď byla postavena v roce 1656 a vlastnila ji rotterdamská admiralita. Klein Hollandia se zapojila do všech velkých bitev druhé anglo-nizozemské války (1665-1667). V roce 1672 byla součástí loďstva admirála de Haese, které bylo posláno jako doprovod flotily ze Smyrny plující ze Středozemí přes Lamanšský průliv do Nizozemska.

U ostrova Wight lodě napadla anglická flotila pod velením admirála Holmese. Vypukla zuřivá bitva, při níž byla loď Klein Hollandia těžce poškozena a kapitán lodi Jan Van Nes byl zabit. Angličané loď dobyli, nalodili se na ni, ale krátce po té se Klein Hollandia potopila s anglickými i holandskými námořníky na palubě. Tato překvapivá akce, kterou provedla relativně malá anglická námořní jednotka, přispěla k začátku třetí anglo-nizozemské války.

Potopené plavidlo bylo objeveno v roce 2019. Ačkoli nebylo známo, o jakou loď se jedná, dostal vrak nejvyšší stupeň památkové ochrany. Výzkum prováděli během uplynulého roku odborníci z Británie i Nizozemska. Použili přitom důkazy, které z vraku vylovili profesionální i dobrovolní potápěči, stejně jako analýzu letokruhů z vzorků dřeva.

Zdroj: ČTK
Další zprávy