Němci chtějí povinný vegetariánský den. Může projít

ČTK ČTK
6. 8. 2013 0:30
Pomůže to zdraví člověka, ochraně zvířat i klimatu, říkají Zelení

Berlín - Německá ekologická strana Zelení chce v jídelnách zavést jednou týdně povinný vegetariánský den.

Oznámila to v pondělí v Berlíně volební vůdkyně této strany pro podzimní parlamentní volby Katrin Göringová-Eckardtová, napsala agentura DPA. Obdobná praxe již funguje v několika městech, jako jsou například severoněmecké Brémy.

Nápad se ovšem nezamlouvá vládě a liberálním svobodným demokratům FDP, kteří Zeleným předhazují snahu o zbytečné poručnictví. Strava se tak stala provokativním tématem volební kampaně. Volby se v Německu uskuteční 22. září.

"Člověk nemusí každý den sníst dva karbanátky," řekla Göringová-Eckardtová. Toto množství totiž přibližně odpovídá průměrné konzumaci masa v Německu, ročně ho zde podle DPA na osobu připadne 60 kilogramů. 

Podle Göringové-Eckardtové je méně masa v jídelníčku dobré pro zdraví i pro ochranu zvířat a klimatu.

Zelená politička také tvrdí, že nikdo by k dodržování vegetariánského dne neměl být nucen. Dokáže si ale představit, že politici zpestření jídelníčku pro takovéto bezmasé dny podpoří.

Dodala, že dříve mnoho rodin přinejmenším v pátek maso nejedlo, takže by se takzvaný Veggie Day, jak se navrhovanému vegetariánskému dnu říká, stal pokračováním této tradice.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Horská služba varuje v Krkonoších před ledovkou a náledím

Horská služba Krkonoše varuje před náledím a ledovkou. Hlavně na hřebenech hor komplikuje pohyb místy vyfoukaný zledovatělý terén, který se střídá s navátým novým sněhem. Na hřebenech Krkonoš je nejčastěji 40 až 110 centimetrů sněhu a nadále platí druhý mírný stupeň lavinového nebezpečí z pěti.

U hřebenové Luční boudy v nadmořské výšce 1415 metrů bylo ráno zataženo, 12 stupňů pod nulou. Ještě mrazivěji bylo na Sněžce, kde podle polské horské služby teplota ráno klesla na minus 13,8 stupně Celsia, pocitová teplota kvůli silnému větru byla téměř 22 stupňů pod nulou. Vítr dosahoval rychlosti přes 50 km/h. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy