Němci chtějí povinný vegetariánský den. Může projít

ČTK ČTK
6. 8. 2013 0:30
Pomůže to zdraví člověka, ochraně zvířat i klimatu, říkají Zelení

Berlín - Německá ekologická strana Zelení chce v jídelnách zavést jednou týdně povinný vegetariánský den.

Oznámila to v pondělí v Berlíně volební vůdkyně této strany pro podzimní parlamentní volby Katrin Göringová-Eckardtová, napsala agentura DPA. Obdobná praxe již funguje v několika městech, jako jsou například severoněmecké Brémy.

Nápad se ovšem nezamlouvá vládě a liberálním svobodným demokratům FDP, kteří Zeleným předhazují snahu o zbytečné poručnictví. Strava se tak stala provokativním tématem volební kampaně. Volby se v Německu uskuteční 22. září.

"Člověk nemusí každý den sníst dva karbanátky," řekla Göringová-Eckardtová. Toto množství totiž přibližně odpovídá průměrné konzumaci masa v Německu, ročně ho zde podle DPA na osobu připadne 60 kilogramů. 

Podle Göringové-Eckardtové je méně masa v jídelníčku dobré pro zdraví i pro ochranu zvířat a klimatu.

Zelená politička také tvrdí, že nikdo by k dodržování vegetariánského dne neměl být nucen. Dokáže si ale představit, že politici zpestření jídelníčku pro takovéto bezmasé dny podpoří.

Dodala, že dříve mnoho rodin přinejmenším v pátek maso nejedlo, takže by se takzvaný Veggie Day, jak se navrhovanému vegetariánskému dnu říká, stal pokračováním této tradice.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Sesuvy kvůli tajfunu zabily ve Vietnamu osm lidí, 42 se pohřešuje

Sesuvy půdy v důsledku tajfunu Molave zabily ve středním Vietnamu nejméně osm lidí a 42 dalších je nezvěstných. S odvoláním na státní média o tom dnes informovala agentura AP, podle níž jde o jeden z nejsilnějších tajfunů v zemi za posledních 20 let.

Záchranáři vykopali osm těl ve vesnici Tra Van v provincii Quang Nam poté, co se na jejich domy sesunul vodou nasáklý svah. Další sesuv se odehrál v nedaleké vesnici Tra Leng, kde masa bahna a kamení zavalila několik domů s celkem 45 lidmi. Těla tří obětí se zde již podařilo vyprostit, dalších 42 osob se pohřešuje.

Zdroj: ČTK
před 19 minutami

Babiš navrhl zvýšit zdanění hazardu, vynést to má až 300 milionů korun ročně

Premiér Andrej Babiš (ANO) navrhl zvýšit zdanění většiny druhů hazardu, a to v rozmezí od dvou do sedmi procentních bodů. Pouze pro loterie a technické hry, tedy hlavně hrací automaty, chce ponechat nynější sazbu 35 procent, která je již nyní nejvyšší sazbou pro hazard.

Do státního rozpočtu to má přinést až 300 milionů korun ročně. Svůj záměr vložil jako poslanecký pozměňovací návrh k vládnímu daňovému balíčku, který v úterý Sněmovna odeslala do závěrečného čtení. Babiš už k němu předtím vložil návrh na zrušení superhrubé mzdy a zdaňování hrubé mzdy sazbami 15 a 23 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy