Největší problém vysokoškoláků? Alkohol

ČTK ČTK
14. 5. 2009 10:00
Praha - Vysokoškoláci mají podle výzkumů nejčastěji problém s užíváním alkoholu a s ním spojeným rizikovým chováním. Potýkají se také s nadměrným užíváním internetu a počítačových her.

O situaci informovala Petra Vondráčková z pražského Centra adiktologie, která má podobné zkušenosti z ambulance pro závislé vysokoškoláky fungující při centru už déle než rok.

Vysokoškoláky nejvíc ohrožuje alkohol a s ním spojené násilné chování, úrazy či rizikové sexuální chování.

Jako nejtypičtější vzorec užívání alkoholu studenty je popisováno takzvané "flámové pití", což znamená vypití čtyř až pěti alkoholických nápojů za jeden večer.

"Klientů s problémovým užíváním alkoholu jsme měli v naší ambulanci nejvíce," řekla Vondráčková.

"Obecně se v případě studentů častěji setkáváme se škodlivým užíváním psychoaktivní látky než se závislostí. Postupem času však hrozí, že se škodlivé užívání může přeměnit v závislost," uvedla.

Závislost na počítači

Nadměrné užívání informačních technologií, tedy hlavně internetu a počítačových her, považuje Vondráčková spíše za skrytý problém.

"O tomto fenoménu se dosud příliš nemluví, studenti nejsou o příznacích a rizicích problémového užívání internetu informováni, tudíž je samo o sobě hůře identifikovatelné," míní.

Ambulance v prostorách Centra adiktologie (věda o závislostech) Univerzity Karlovy nabízí psychologické poradenství studentům a zaměstnancům, jejichž zdravotní stav a sociální situaci ohrožuje užívání psychoaktivních látek nebo informačních technologií.

Otevřena byla loni v dubnu. Zatím ji podle Vondráčkové využívali především studenti, někdy i jejich rodiče.

Za rok existence poradnu navštívilo osobně 15 klientů.

"Někdy se jednalo o jednorázové návštěvy, ve většině případu však s nimi pracujeme systematicky několik měsíců," řekla Vondráčková, podle níž větší část zájemců využívá internetovou poradnu.

Od jejího zprovoznění v červenci 2008 podle ní centrum eviduje 33 dotazů.


 

Právě se děje

Další zprávy