Nejšťastnější zemí světa je Kostarika. Smutné Čechy přeskočili Slováci i Poláci

Magdaléna Daňková Magdaléna Daňková
20. 3. 2017 14:10
Podle indexu štěstí se nejlépe žije ve středoamerické Kostarice. Země investuje do zdraví, vzdělání a obnovitelných zdrojů. Autor žebříčku, britský think-tank New Economics Foundation, zařadil Česko až na 64. místo. Přes značnou konzumaci, která negativně dopadá na ekologii, u nás neexistují propastné rozdíly mezi lidmi a dožíváme se vysokého věku.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Nejšťastnější zemí světa se podle měření Happy Planet Index stala Kostarika. Tato středoamerická země má sice méně než čtvrtinové HDP většiny západoevropských a severoamerických států, ale její obyvatelé jsou podle průzkumu spokojenější a dožívají se vyššího věku.

Podle autorů sestavujících žebříček Happy Planet Index se Kostarika dostala na první místo díky investicím do zdraví a vzdělání svých obyvatel i ochraně životního prostředí.

"V roce 2015 byla země schopna produkovat 99 procent elektřiny z obnovitelných zdrojů a vláda pokračuje ve svých investicích do zdrojů obnovitelné energie i nadále se snahou splnit cíl a do roku 2021 být uhlíkově neutrální," píšou autoři studie na stránkách.

Nejhůře dopadl Čad

Slabou stránkou Kostariky je však nerovnost mezi lidmi. Důvodem je neefektivní rozdělení daňových příjmů mezi obyvateli. A ačkoliv se místní vláda začala aktivně snažit o zlepšení životního prostředí, zůstává ekologická stopa středoamerické země poměrně zásadní.

Na druhém konci žebříčku se ocitl africký Čad s nepropastnějšími rozdíly ve společnosti i průměrnou délkou života.

Výsledný index země představuje kombinaci čtyř kategorií, jež určují dlouhý, šťastný život s minimálním škodlivým dopadem na Zemi. Patří sem míra spokojenosti obyvatel, průměrná délka života, nerovnost mezi lidmi či ekologická stopa státu. 

Autorem projektu měřícího život ve vybraných zemích světa je New Economics Foundation (NEF), britský think-tank podporující sociální, ekonomickou a environmentální spravedlnost. 

Podklady pro výpočet indexu čerpá z dat OSN, názorového průzkumu Gallup World Poll a ekologického Global Footprint Network.

Šťastný život v Mexiku, na Vanuatu a v Bangladéši

Happy Planet Index však není dokonalý, což dokazuje fakt, že se na druhém místě ocitlo Mexiko, známé svými migračními spory s USA a silnou drogovou scénou.

Zatímco Mexičani se dožívají vcelku vysoké věku (76,4 let) a jsou podle měření jedenáctým nejspokojenějším národem, velkým problémem je nerovnost ve společnosti. Propastný je především rozdíl mezi chudými a bohatými obyvateli. Amnesty International upozornila především na porušování lidských práv, a to zejména v souvislosti s nelegální migrací.

Do první desítky se ještě dostaly takové státy, jako je Vanuatu, Nikaragua či Bangladéš. Jihoasijský Bangladéš je podle žebříčku druhou nejméně znečišťující zemí na světě. V kategorii spokojenosti lidí se však umístil až na 95. příčce.

Česko je až na 64. místě, přesto jsou lidé spokojení

Nejšťastnější evropskou zemí je podle indexu Norsko, které je v žebříčku dvanácté. Jen o tři příčky hůře se umístilo Španělsko. Česká republika si vysloužila až 64. pozici a na základě Happy Planet Indexu ji přeskočilo Slovensko i Polsko.

Podle autorů studie je na tom tuzemsko nejhůře se svou ekologickou stopou (112. místo ze 140 zemí světa), oceňována je naopak nízká nerovnost lidí či dlouhá délka života. Ekologická stopa měří typické konzumní návyky země, nikoliv produkci.

Nejspokojenější lidé žijí podle měřítka ve Švýcarsku, Norsku a na Islandu. 

Češi se umístili na 33. příčce a i podle březnových údajů Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) jsou se svým životem čím dál tím spokojenější, nejvíce pak mladší lidé s vyšším vzděláním. Zatímco v roce 2013 vyjádřilo spokojenost 60 procent účastníků průzkumu, letos v únoru to bylo o pět procent více.

Nejnižší ekologickou stopu má Haiti, největší Lucembursko

Nejdéle žijí lidé v Hongkongu a Japonsku - průměrný věk se pohybuje kolem 84 let. Třetí nejstarší jsou pak podle indexu Italové, následování Švýcary a Islanďany.

Zajímavé jsou výsledky ekologické stopy. Na prvním místě, s nejnižším dopadem lidské činnosti na životní prostředí, jsou Haiti, Bangladéš a Pákistán. Naopak nejhůře si vedly Lucembursko, Austrálie a Hongkong.

Co se týče nerovností ve společnosti, vedla si nejlépe Evropa. Nejmenší rozdíly mezi obyvateli byly naměřeny v Holandsku, na Islandu a ve Švédsku. Na druhém konci žebříčku se ocitly africké státy Čad, Sierra Leone a Burundi.

Do žebříčku Happy Planet Index bylo s ohledem na dostupnost dat zařazeno celkem 140 zemí světa, chybí zde například Saúdská Arábie, Kongo, Laos, Ukrajina, Fidži, Portoriko či Kuba.

Když si hezké věci z minulosti nevybavíte, tak vám jsou k ničemu, je to vlastně jako hledání v knihovně, říká psycholog Radvan Bahbouh. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy