Spáchal Liam Neeson kariérní sebevraždu? Nejsem rasista, brání se herec ostré kritice

Magazín Magazín
7. 2. 2019 12:17
Pondělní přiznání Liama Neesona v otevřeném rozhovoru pro deník The Independent spustilo vlnu kritiky. Herec se svěřil, že v minulosti chtěl zabít černocha. Takové myšlenky měl poté, co se dozvěděl, že jeho známou znásilnil černoch. Ačkoli Neeson zdůraznil, že se za své tehdejší úvahy o odplatě stydí, čelí nyní obviněním z rasismu. Herec nařčení popírá.
Liam Neeson: Chodil jsem do oblastí, kde žijí černoši, a chtěl jsem rozpoutat násilí. | Video: Reuters, ABC News/Good Morning America

"Nejsem rasista," ohradil se již poněkolikáté herec známý z filmů Star Wars, Schindlerův seznam nebo 96 hodin. Reagoval tak na nařčení, která se šíří internetem i médii poté, co v rozhovoru pro deník The Independent přiznal, že před 40 lety toužil zabít černocha. 

Za svoje přiznání však schytal především kritiku. "Samozřejmě že byl rasista. Toulal se městem, aby našel nějakého černocha, kterého by zabil," napsala novinářka Carla Hallová z deníku Los Angeles Times a položila si řečnickou otázku, jak moc se asi od té doby změnil. 

Neeson od svého přiznání poskytl další rozhovory, byl hostem i slavného pořadu Good Morning America na televizní stanici ABC.

"Chtěl jsem na někoho narazit, abych mohl rozpoutat fyzické násilí. Udělal jsem to, řekl bych, možná čtyřikrát až pětkrát, než mi došlo, a to mě opravdu šokovalo, jaké nutkání jsem měl," řekl moderátorce. V pořadu mimo jiné sdělil, že doufá, že jeho přiznání pomůže větší otevřenosti lidí. 

Jen několik hodin po jeho vystoupení byl v New Yorku zrušen slavnostní červený koberec u příležitosti premiéry snímku Mrazivá pomsta. Neeson odvolal i rozhovor v pořadu Stephena Colberta The Late Night Show.

Není to hrdina, ale rasista

Řada zahraničních komentátorů upozorňuje, že by za svou otevřenost rozhodně neměl být chválený, pořád se jedná o myšlenku na vraždu nevinného člověka kvůli barvě pleti.

Sloupkař deníku The New York Times Charles Blow například na Twitteru napsal, že Liam Neeson pro něj není hrdina, ale symbol rasistického teroru. A poznamenal, že žádnému černošskému herci by v opačném případě něco takového neprošlo. 

Podobně se vyslovil také filmový producent Tariq Nasheed. 

Herce se naopak zastal někdejší fotbalista Liverpoolu John Barnes, původem z Jamajky, podle kterého si Neeson zaslouží metál.

Barnes zažil během fotbalové kariéry rasistické urážky a řekl, že je očividné, že Neesonovo uvažování vycházelo z toho, co společnost přisuzovala černochům či muslimům. Doplnil, že si své pocity uvědomil a stydí se za ně.

A podobně argumentuje také novinář Brendan O'Neill z týdeníku The Spectator. "Nepřiznal se proto, aby podpořil to, jak lidi smýšlejí o černoších nebo odplatě na základě barvy pleti. Udělal pravý opak. Zdůraznil, jak hrozné a zkažené takové myšlenky jsou," napsal. 

A Celia Waldenová z Daily Telegraph poznamenala, že Neesonovo přiznání může být součástí jeho terapie.

"Všichni víme, že Neeson ztratil před deseti lety svou ženu během tragické nehody na lyžích (zemřela následkem pádu na hlavu, pozn. red.). A minulý měsíc přišel o svého synovce, který zemřel na následky zranění hlavy. Takže by nebylo překvapivé, kdyby si nechal pomoct od specialistů, kteří jej pravděpodobně povzbudili v tom, aby to všechno vypustil ven. Jen přitom možná spáchal kariérní sebevraždu," napsala. 

Podle amerického webu televize The Fox News lidé vyzývají, aby byl Neeson vymazán z nového snímku Muži v černém: Globální hrozba, který má jít do amerických kin koncem týdne. 

 

Právě se děje

před 5 minutami

AstraZeneca prodala svůj podíl ve firmě Moderna. Obě vyrábí vakcíny na covid-19

Britsko-švédská farmaceutická firma AstraZeneca prodala svůj podíl 7,7 procenta v americké biotechnologické společnosti Moderna za více než jednu miliardu USD (21,6 miliardy Kč). Akcie Moderny v poslední době výrazně rostly díky její vakcíně proti covidu-19. AstraZeneca byla druhým největším akcionářem Moderny. Informuje o tom list The Times.

Ze zprávy nebylo okamžitě jasné, za jak dlouhé období AstraZeneca svůj podíl prodala. Cena akcie Moderny se minulý měsíc zvýšila až na 186 USD z 29 USD před rokem. V pátek akcie firmy uzavřely na ceně 154,81 USD, což celou firmu ohodnotilo na 61 miliard USD.

Zisk z prodeje akcií posílí finance firmy AstraZeneca, která stejně jako Moderna vyrábí vlastní vakcínu proti covidu-19, vyvinutou ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou. Na rozdíl od Moderny ji však v době pandemie prodává bez zisku.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Netanjahu obvinil Írán z výbuchu na izraelské obchodní lodi

 Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes obvinil Írán z odpovědnosti za páteční výbuch na izraelské obchodní lodi v Ománském zálivu. Vyhnul se ale přímé odpovědi na otázku, zda Izrael chystá nějakou odvetu. Informovala o tom agentura Reuters.

Už v sobotu uvedl izraelský ministr obrany Benny Ganc, že za výbuchem na lodi pravděpodobně stojí Írán. Plavidlo MV Helios Ray pro přepravu vozidel zasáhl výbuch nad hladinou vody, který prorazil otvor v obou stranách kýlu. Nikdo z posádky nebyl zraněn. "Jednalo se nepochybně o íránskou operaci. To je jasné," řekl dnes Netanjahu izraelské rozhlasové stanici Kan.

Na dotaz, zda Izrael bude nějak reagovat, Netanjahu zopakoval svá předchozí prohlášení, že je odhodlaný zabránit Íránu ve vývoji jaderné kapacity a dodal: "Írán je největším nepřítelem Izraele, a my proti němu budeme nadále zasahovat po celé oblasti," uvedla agentura AFP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy