Spáchal Liam Neeson kariérní sebevraždu? Nejsem rasista, brání se herec ostré kritice

Magazín Magazín
7. 2. 2019 12:17
Pondělní přiznání Liama Neesona v otevřeném rozhovoru pro deník The Independent spustilo vlnu kritiky. Herec se svěřil, že v minulosti chtěl zabít černocha. Takové myšlenky měl poté, co se dozvěděl, že jeho známou znásilnil černoch. Ačkoli Neeson zdůraznil, že se za své tehdejší úvahy o odplatě stydí, čelí nyní obviněním z rasismu. Herec nařčení popírá.
Liam Neeson: Chodil jsem do oblastí, kde žijí černoši, a chtěl jsem rozpoutat násilí. | Video: Reuters, ABC News/Good Morning America

"Nejsem rasista," ohradil se již poněkolikáté herec známý z filmů Star Wars, Schindlerův seznam nebo 96 hodin. Reagoval tak na nařčení, která se šíří internetem i médii poté, co v rozhovoru pro deník The Independent přiznal, že před 40 lety toužil zabít černocha. 

Za svoje přiznání však schytal především kritiku. "Samozřejmě že byl rasista. Toulal se městem, aby našel nějakého černocha, kterého by zabil," napsala novinářka Carla Hallová z deníku Los Angeles Times a položila si řečnickou otázku, jak moc se asi od té doby změnil. 

Neeson od svého přiznání poskytl další rozhovory, byl hostem i slavného pořadu Good Morning America na televizní stanici ABC.

"Chtěl jsem na někoho narazit, abych mohl rozpoutat fyzické násilí. Udělal jsem to, řekl bych, možná čtyřikrát až pětkrát, než mi došlo, a to mě opravdu šokovalo, jaké nutkání jsem měl," řekl moderátorce. V pořadu mimo jiné sdělil, že doufá, že jeho přiznání pomůže větší otevřenosti lidí. 

Jen několik hodin po jeho vystoupení byl v New Yorku zrušen slavnostní červený koberec u příležitosti premiéry snímku Mrazivá pomsta. Neeson odvolal i rozhovor v pořadu Stephena Colberta The Late Night Show.

Není to hrdina, ale rasista

Řada zahraničních komentátorů upozorňuje, že by za svou otevřenost rozhodně neměl být chválený, pořád se jedná o myšlenku na vraždu nevinného člověka kvůli barvě pleti.

Sloupkař deníku The New York Times Charles Blow například na Twitteru napsal, že Liam Neeson pro něj není hrdina, ale symbol rasistického teroru. A poznamenal, že žádnému černošskému herci by v opačném případě něco takového neprošlo. 

Podobně se vyslovil také filmový producent Tariq Nasheed. 

Herce se naopak zastal někdejší fotbalista Liverpoolu John Barnes, původem z Jamajky, podle kterého si Neeson zaslouží metál.

Barnes zažil během fotbalové kariéry rasistické urážky a řekl, že je očividné, že Neesonovo uvažování vycházelo z toho, co společnost přisuzovala černochům či muslimům. Doplnil, že si své pocity uvědomil a stydí se za ně.

A podobně argumentuje také novinář Brendan O'Neill z týdeníku The Spectator. "Nepřiznal se proto, aby podpořil to, jak lidi smýšlejí o černoších nebo odplatě na základě barvy pleti. Udělal pravý opak. Zdůraznil, jak hrozné a zkažené takové myšlenky jsou," napsal. 

A Celia Waldenová z Daily Telegraph poznamenala, že Neesonovo přiznání může být součástí jeho terapie.

"Všichni víme, že Neeson ztratil před deseti lety svou ženu během tragické nehody na lyžích (zemřela následkem pádu na hlavu, pozn. red.). A minulý měsíc přišel o svého synovce, který zemřel na následky zranění hlavy. Takže by nebylo překvapivé, kdyby si nechal pomoct od specialistů, kteří jej pravděpodobně povzbudili v tom, aby to všechno vypustil ven. Jen přitom možná spáchal kariérní sebevraždu," napsala. 

Podle amerického webu televize The Fox News lidé vyzývají, aby byl Neeson vymazán z nového snímku Muži v černém: Globální hrozba, který má jít do amerických kin koncem týdne. 

 

Právě se děje

před 3 minutami

Ministryně financí Schillerová zvažuje zrušení několika daňových výjimek

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) zvažuje zrušení několika daňových výjimek. Jedna z nich se týká takzvaného časového testu při prodeji investičních bytů. Další v dnešní Partii televize Prima Schillerová upřesnit nechtěla, protože nebyly projednány s koaliční sociální demokracií. Totéž se týká daňového osvobození příjmů z prodeje bytů.

Příjmy z prodeje investičních bytů se nedaní v případě, že je majitelé vlastní nejméně pět let, uvedla ministryně. Lhůtu by chtěla prodloužit na 15 let. Opatření by podle ministryně mohlo podpořit vlastnické bydlení lidí, kteří by byt také skutečně užívali, stát by mohl získat kolem 600 milionů korun ročně.

"Mám tam ještě tři, čtyři věci," uvedla Schillerová. Pokud by na nich byla v koalici shoda, ukončení těchto daňových výjimek by přineslo podle ní dvě až tři miliardy korun.

Koalice se nedávno dohodla na zavedení nedaněného stravenkového paušálu pro zaměstnance, který by měl fungovat vedle klasických stravenek. Daňové zvýhodnění paušálu by mělo zůstat stejné jako u stravenek, v případě stokorunové stravenky by tak zaměstnanci měli mít 55 korun za každý odpracovaný den. Změna kritizovaná zejména odbory má být součástí daňového balíčku, který by měl platit od roku 2021.

před 13 minutami

Na cenách Goya uspěl Almodóvarův film Bolest a sláva

Sedm španělských cen Goya včetně těch za režii a nejlepší film získalo Bolest a sláva režiséra Pedra Almodóvara. Sošku za herecký výkon na galavečeru ve své rodné Malaze převzal Antonio Banderas. V Bolesti a slávě hraje stárnoucího režiséra, jehož předobrazem byl sám Almodóvar. Pět cen dostalo drama ze španělské občanské války Mientras dure la guerra (Dokud je válka) režiséra Alejandra Amenábara. Nejlepší herečkou je Belén Cuestaová z dramatu La Trinchera Infinita (Nekonečný zákop), jež vypráví o muži skrývajícím se za frankistické diktatury ve svém domě. Cenu pro nejlepší evropský film si odnášejí Bídníci francouzského režiséra malijského původu Ladje Lye.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Čechách a na jižní Moravě hrozí v neděli večer ledovka na silnicích

V Čechách a části Jihomoravského kraje se dnes večer a v noci na pondělí bude místy při mrznoucím dešti nebo mrholení tvořit ledovka. Silnice a chodníky tak mohou klouzat a hrozí nebezpečí úrazů a problémy v dopravě. Informoval o tom dnes Český hydrometeorologický ústav.

Výstraha s nízkým stupněm nebezpečí platí od dnešních 20:00 do pondělních 10:00 pro většinu krajů. Netýká se pouze Moravskoslezského, Olomouckého, Zlínského a části Jihomoravského a Pardubického kraje a regionu kolem Kostelce nad Orlicí v Královéhradeckém kraji.

Meteorologové v souvislosti s ledovkou lidem doporučují, aby chodili velmi opatrně, přičemž ti starší nebo méně mobilní by měli pohyb venku raději omezit. Řidiči mají sledovat dopravní zpravodajství a počítat s prodloužením doby jízdy.

Další zprávy