Nejhorší hráč AZ-kvízu baví celý internet. Příští rok se přihlásím znovu, varuje

Marek Pros Marek Pros
23. 9. 2015 15:31
Mladý student Ladislav Zibura se v úterý v podvečer stal nejhorším hráčem televizního AZ-kvízu. Jako prvnímu soutěžícímu v historii pořadu se mu sice podařilo obsadit tři rohy pyramidy, do dalších bojů o posvátný bankomat ale nezasáhl. Na první pohled nesmyslná strategie měla jasný cíl – pobavit. „Mám podobné situace rád. Přijde mi skvělé, když lidi po celé republice spojí něco jiného než strach nebo nenávist k určité skupině obyvatel. Je skvělé udělat něco, co zpříjemní den tisícům lidí, kteří se pak můžou bavit o podobné rošťárně. Nic víc bych v tom nehledal,“ vysvětluje Zibura.
Ladislav Zibura v AZ-kvízu
Ladislav Zibura v AZ-kvízu | Foto: Česká televize repro

Praha – Ladislav Zibura na sebe loni upozornil pěší túrou do Jeruzaléma, kterou absolvoval za 40 dní a o níž pak s vtipem a ironií vyprávěl po všech koutech České republiky. O pouti do Izraele napsal i knihu, kterou vydá začátkem listopadu. 

Mladý student je známý svými recesistickými výstřelky, takže když se přihlásil do televizního pořadu AZ-kvíz, dalo se očekávat ledacos. Zibura se rozhodl, že pobaví národ a stane se nejhorším hráčem známé soutěže. Vyvedl tím z míry nejen televizní štáb, ale i desítky tisíc diváků u televizních obrazovek.

Taktika byla jednoduchá – vybírat ta nejvzdálenější políčka soutěžní pyramidy a zabránit propojení všech tří stran, což by za normálních okolností vedlo k výhře.

„Paní Eva je skvělá žena. Pochopila, že jde o legraci, a smála se,“ vzpomíná Ladislav Zibura na moderátorku pořadu Evu Machourkovou, která celou recesi ustála s pobaveným úsměvem na tváři. „Bylo ale zajímavé sledovat, že štáb vůbec nepochopil, co se tam v ten moment odehrálo. Nikdo totiž nevěděl, že se se svým protivníkem Petrem znám. Největší hodnotu to mělo pro diváky, kteří si pustili AZ-kvíz jako každý den a najednou se tam začalo dít tohle."

Ladislave, jaký to je pocit, být nejhorším hráčem v historii AZ-kvízu?

Je to další splněný dětský sen. Rád si plním drobné sny každý rok, navíc mi k tomu nahrávají i okolnosti. Nedávno jsem byl například v Dobrém ránu v České televizi nebo v pořadu Snídaně s Novou, takže si z toho vždycky snažím udělat trochu srandu. V tomto případě bylo úplně nejdůležitější, že mým soupeřem byl kamarád Petr, který moji strategii přijal. Neuvěřitelná shoda okolností, ale mám radost, že to takto vyšlo.

Vzpomenete si na moment, kdy jste se rozhodl přihlásit se do soutěže?

Byl jsem opilý a přihlásil jsem se, když jsem přišel domů z hospody ve čtyři ráno. Mezitím jsem na to zapomněl a vůbec jsem si to nepamatoval. Pozvánka na casting mi přišla až za půl roku.

Diváky jste překvapil sofistikovanou taktikou, kdy jste cíleně volil ta od sebe nejvzdálenější pole. Jak vás podobná strategie napadla?

To byla čistá improvizace. Chtěl jsem obsadit všechny protilehlé rohy pyramidy, což jsou nejvzdálenější políčka, co tam jsou. Mezitím jsem sledoval svého protihráče, a když jsem je všechny obsadil, tak jsem řešil otázku, co dál. Nakonec jsem volil ta od sebe nejvzdálenější políčka, což byla úplně nejhorší strategie. Horší už prostě zvolit nejde.

Přesto se vám jako prvnímu v historii podařilo obsadit všechny tři rohy pyramidy. Co jste v ten moment ve studiu prožíval?

V hlavě mi hrály andělské chóry. Měl jsem z toho obrovskou radost, ale zachoval jsem vážnou tvář. Nechtěl jsem znevážit tak kultovní soutěž, jakou AZ-kvíz je, protože k ní cítím hluboký respekt.

Soupeř Petr okamžitě přistoupil na sofistikovaný boj o políčka. Domlouvali jste se nějak v zákulisí, nebo šlo o spontánní reakci?

Známe se z Brna a víme o vzájemné existenci. Pozdravili jsme se v zákulisí, rozlosovali nás, že budeme soutěžit proti sobě. Poté z toho vykrystalizovalo, že nám vlastně ani nejde o ten bankomat a že bychom si z toho mohli udělat legraci. Neřešili jsme detaily, jen jsme se dohodli, že budeme ta pole volit náhodně. Uzavřeli jsme gentlemanskou dohodu, že nikdo z nás nesmí spojit tři strany pyramidy, aby vyhrál, a že budeme hrát pouze na počet polí, která získáme.

K bankomatu jste se přesto nedostal. Měl jste i pro tuto příležitost připravenou nějakou speciální taktiku?

Ne, to bych vůbec netušil, co bych dělal. Neznám ale moc odpovědí, takže jsem ani nepředpokládal, že bych nad Petrem zvítězil. Petr je pro tuto soutěž díky svým znalostem daleko vhodnějším soutěžícím než já.

Díl zrovna moderovala Eva Machourková. Nebylo to jisté zklamání, že jste si nemohl podat ruku s jejím slavnějším kolegou a symbolem soutěže Alešem Zbořilem?

Předpokládám, že když panu Aleši Zbořilovi napíšu a někam ho pozvu, tak to přijme a ruku mi podá. Myslím, že tohle nebyla poslední příležitost, protože do AZ-kvízu se přihlásím znovu. Rok po odvysílání můžu poslat přihlášku, takže už jsem si to poznačil do kalendáře.

Zibura a Hurych vs. AZ-kvíz | Video: Česká televize/YouTube
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 53 minutami

Celosvětové kapacity pro výrobu jaderné energie je zapotřebí do roku 2050 zdvojnásobit, uvedla IEA

Celosvětové kapacity pro výrobu jaderné energie je zapotřebí do roku 2050 zdvojnásobit, aby se podařilo dosáhnout uhlíkové neutrality. Uvedla to Mezinárodní agentura pro energii (IEA) v dnešní zprávě. Růst produkce jaderné energie by měl rovněž pomoci nynějším snahám vlád posílit energetickou bezpečnost snížením závislosti na dovozu fosilních paliv.

"Odchod energetického sektoru od fosilních paliv může být díky jaderné energii rychlejší a bezpečnější," uvedla IEA. "V dnešní globální energetické krizi se snižování závislosti na dovozu fosilních paliv stává prioritou při zajišťování energetické bezpečnosti. Neméně důležitá je klimatická krize," dodala. K dosažení uhlíkové neutrality je podle IEA zapotřebí do roku 2050 zvýšit kapacity pro výrobu jaderné energie na 812 ze současných 413 gigawattů.

Agentura rovněž upozornila, že téměř dvě třetiny jaderných elektráren jsou nyní starší než 30 let a že produkce jaderné energie ve vyspělých ekonomikách by do roku 2030 mohla klesnout o třetinu. Podle šéfa IEA Fatiha Birola nyní nicméně nastaly podmínky k většímu využívání jaderné energie.

"Vzhledem k dnešní globální energetické krizi, prudce rostoucím cenám fosilních paliv, problémům v oblasti energetické bezpečnosti a ambiciózním klimatickým závazkům věřím, že jaderná energie má unikátní příležitost pro návrat," uvedl Birol. "Nová éra pro jadernou energii ale není v žádném případě zaručena. Bude záviset na tom, zda vlády uskuteční kroky k zajištění bezpečnosti a udržitelnosti provozu jaderných elektráren v příštích letech," dodal.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Nárůsty nakažených covidem se drží nad tisícovkou, ve středu přibylo 1156 nákaz

Nárůsty nakažených covidem se drží nad tisícovkou, ve středu přibylo 1156 nákaz, asi o 500 víc než před týdnem. Počet hospitalizovaných stoupl na 179.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Myšákův Hamilton prohrál ve finále Memorial Cupu s týmem Saint John

Hokejisté celku Hamilton Bulldogs s českým útočníkem Janem Myšákem podlehli ve finále Memorial Cupu pořádajícímu Saint John 3:6. Sea Dogs triumfovali podruhé v boji o šampiona juniorských soutěží Canadian Hockey League (CHL) a navázali na vítězství z roku 2011. Memorial Cup se hrál po dvouleté pauze kvůli pandemii koronaviru poprvé od roku 2019, kdy jej ovládl tým Rouyn-Noranda Huskies s útočníkem Jakubem Laukem.

Dvacetiletý litvínovský odchovanec Myšák, jehož draftoval v roce 2020 ve druhém kole na 48. pozici Montreal, poslal v pondělí Bulldogs do finále vítězným gólem v čase 70:08 proti Shawiniganu (4:3 v prodloužení). Ve finále Myšák v dresu šampiona OHL také skóroval a devět sekund před koncem druhé třetiny snížil na 2:4.

Hráči celku Saint John, kteří v play off QMJHL vypadli už v 1. kole po porážce s Rimouski 2:3 na zápasy, Memorial Cup ovládli s jediným zaváháním. Ze základní skupiny postoupili z prvního místa přímo do finále po výhře nad Hamiltonem 5:3, porážce s Edmonton Oil Kings 3:4 v prodloužení a výhře nad Shawiniganem 5:3.

Stafford Smythe Memorial Trophy pro nejužitečnějšího hráče získal kanadský útočník William Dufour z vítězného týmu, který byl i nejproduktivnějším hráčem a nejlepším střelcem s osmi body a sedmi brankami ze čtyř utkání.

Sea Dogs byli jediným celkem bez českého zastoupení. S Oil Kings vyhrál WHL obránce Šimon Kubíček a s Cataractes ovládl QMJHL bek Martin Haš. Desítka českých vítězů Memorial Cupu se tak nerozšířila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy