Nejdepresivnější den v roce je tu. Za vše může vymyšlený vzorec britského vědce

hrz
18. 1. 2016 11:20
Média každoročně své čtenáře připravují na to, že třetí pondělí v lednu je "vědecky vyhodnoceno" jako nejdepresivnější den v roce. Zásobují je také radami, jak tzv. Blue Monday překonat. Vše přitom vzniklo v roce 2005 na objednávku cestovní kanceláře, které se špatně prodávaly zájezdy a potřebovala klienty přimět, aby právě v tuto dobu odjeli na dovolenou. Psycholog Cliff Arnall poskytl nesmyslný vzorec, jímž "vypočítal" Blue Monday, a cestovka dodala rady, jak nejdepresivnější den v roce přežít - nejlépe na exotické dovolené na prosluněné pláži.
Foto: Thinkstock

Praha - Pozor, údajně nejdepresivnější den v roce je tu. Říká se mu Blue Monday a nastává vždy třetí pondělí v lednu.

Proč právě tento den? Vše vzniklo v roce 2005, kdy psycholog Cliff Arnall sestavil šílený vzorec, kterým tento den vypočítal. Za více jak deset let se zapomnělo na fakt, že tak učinil v televizním vysílání cestovní kanceláře Sky Travel.

Cestovce se v tomto povánočním období špatně prodávaly zájezdy, takže ke zvěstím o blížícím se nejdepresivnějším dnu přidala i zaručené rady, jak ho co nejlépe přežít - třeba tisíce kilometrů daleko na prosluněné pláži.

Zděšení matematiků

Arnallův vzorec vypadal nesmírně učeně a složitě, nicméně matematici si rvali vlasy hrůzou, když viděli, jak jsou zde promíchané různé nevyčíslitelné proměnné jako například počasí, výše dluhu, délka doby od Vánoc, nebo míra selhání novoročních předsevzetí, popisuje britský deník The Independent.

Třetí lednové pondělí má být podle Arnallovy rovnice dnem, kdy je venku depresivní počasí, k tomu se přidává postupné selhávání novoročních předsevzetí, tíže povánočních dluhů a vědomí, že další vánoční atmosféru člověk zažije téměř za rok.

Podobné pocity zažívá řada lidí, kteří proto rádi uvěří, že Blue Monday skutečně existuje, navíc když média dodávají, že je "vědecky podloženo".

A tak i letošní třetí lednové pondělí vycházejí články plné rad, co v nejdepresivnější den v roce dělat.

Například dnešní stránky britského deníku The Telegraph radí, že Blue Monday lze nejlépe překonat pomocí přirozeného světla či aktivního pohybu venku, jako je chůze, běhání či cyklistika. To vše zvyšuje hladinu endorfinů a člověk se bude cítit šťastnější.

Důležitý je také smích, jenž snižuje stresové hormony, uvolňuje napětí v těle a zmírňuje bolest. Dobrou náladu má snadno přivodit i pocit vděčnosti nebo altruismus - tedy schopnost udělat něco pro druhé.

Z těchto rad by původce Blue Monday, cestovní společnost Sky Travel, radost neměl. Ani slovo o potřebě dalekých cest a exotických dovolených v druhé půlce ledna. "Vysekněte někomu kompliment a přispějte na charitu," končí článek deníku The Telegraph nazvaný Jak překonat Blue Monday.

Není to úplně lehce sdělitelná věc, jde o zážitkovou aktivitu, říká lektor meditace všímavosti Jaroslav Chýle. Člověk se díky této metodě podle něj zklidní a zlepší se mu soustředění a paměť | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 6 hodinami

Fotbalista Procházka přestoupil z Plzně do Górniku Zabrze

Fotbalista Roman Procházka po sezoně a půl opustil Plzeň a přestoupil do Górniku Zabrze. Třicetiletý slovenský záložník podepsal s dvanáctým týmem polské ligy smlouvu do konce června 2021 s opcí.

Procházka přišel do Plzně v létě 2018 z Levski Sofia. V české lize odehrál 35 zápasů, v nichž vstřelil devět gólů. Celkově za Viktorii nastoupil ve 46 soutěžních utkáních. Nejvíce se blýskl předloni v listopadu v Lize mistrů na půdě CSKA Moskva, kde vyrovnávací brankou načal obrat na 2:1. Západočeši poté prošli do jarní fáze Evropské ligy.

V Plzni v prosinci skončil trenér Pavel Vrba a jeho nástupce Slovák Adrián Guľa před dnešním odletem na soustředění do Španělska zúžil kádr mimo jiné o Procházku.

"Na angažmá ve Viktorii budu velmi rád vzpomínat, zejména pak na fanoušky, kteří byli vždy skvělí. Plzeň budu i nadále sledovat a přeji jí hodně štěstí," uvedl Procházka pro web plzeňského klubu.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Íránský ministr: Írán připravuje místo na vyslání satelitu. Podle USA se snaží ukrývat svůj balistický program

Írán připravuje místo, ze kterého vyšle satelit. Na twitteru to napsal íránský ministr pro informační a komunikační technologie Mohammad Džavád Azarí Džahromí. Informovala o tom agentura Reuters, která připomněla, že podle USA se Teherán takto snaží skrývat svůj balistický program.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Katalánský premiér přišel o mandát poslance, region možná čekají nové volby

Do centra Barcelony vyšly skupiny separatistů, z nichž někteří zapalovali kontejnery. Policie několik osob zadržela. Impulsem k demonstracím bylo bouřlivé zasedání regionálního parlamentu, jehož vedení oznámilo pozastavení mandátu katalánskému premiérovi Quimu Torrovi. Premiérem tohoto španělského regionu Torra zůstává, podle místních médií ale hrozí Katalánsku předčasné regionální volby kvůli dnes vyostřenému rozkolu mezi stranami katalánské vlády.

Další zprávy