Nechtěl oslavu narozenin, a šéf mu ji přesto uspořádal. Za újmu dostane deset milionů

Magazín Magazín
19. 4. 2022 14:20
Nečekaná narozeninová oslava na pracovišti by leckoho potěšila. Pro Kevina Berlinga byla ale party, kterou pro něj jeho tým uspořádal, takovou noční můrou, že mu způsobila panickou ataku. Od svého bývalého zaměstnavatele nyní vysoudil v přepočtu přes deset milionů korun za to, že ho kvůli jeho psychické nemoci diskriminoval.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Ještě než měl Kevin Berling z amerického státu Kentucky v srpnu 2019 narozeniny, rozhodl se předejít případné iniciativě svého zaměstnavatele a řekl mu, ať pro něj v práci nepořádá žádnou oslavu. Svoje přání zdůvodnil tím, že by mu party mohla vyvolat nepříjemné vzpomínky z dětství, a dokonce přivodit panickou ataku.

Manažer firmy Gravity Diagnostics, která se zabývá testováním na onemocnění covid-19, však prosbu svého zaměstnance ignoroval, a oslavu mu přesto zorganizoval. Berling v reakci na to prodělal záchvat úzkosti a před bujarým veselím svých kolegů utekl do auta, kde si během polední pauzy o samotě snědl oběd. Píše o tom zpravodajský web stanice BBC.

Když Berling druhý den dorazil do práce, setkal se ve svém týmu s odsouzením. Kolegové mu vyčítali, že jim "pokazil radost" a že se chová jako "malá holka", aniž by brali v potaz, že trpí psychickou poruchou. Napjatá atmosféra na pracovišti se opět projevila na mužově duševním zdraví a zachvátila ho další panická ataka.

Na následující dva dny dostal Berling pracovní neschopenku a 11. srpna 2019 ho společnost Gravity Diagnostics propustila. Jako důvod vyhazovu uvedla obavy o bezpečnost na pracovišti. Berlingovi ovšem záminka připadala značně podezřelá a zažaloval firmu za to, že ho kvůli jeho duševní poruše diskriminovala a chtěla se mu pomstít za to, že se nechoval podle jejího očekávání.

Soud mu dal na konci letošního března za pravdu, a tak má nyní Berling od svého bývalého zaměstnavatele dostat odškodné ve výši 450 tisíc dolarů (přes deset milionů korun). Částka zahrnuje 300 tisíc dolarů za emocionální újmu a 150 tisíc dolarů jako náhradu ušlé mzdy. Společnost Gravity Diagnostics se však proti verdiktu plánuje ještě odvolat.

"Neexistuje žádný důkaz, že by můj klient svým chováním někoho z bývalých kolegů ohrožoval. Utrpěl panickou ataku, to je celé. A protože vedení firmy Gravity Diagnostics zjevně netuší, jak se zmíněná psychická porucha projevuje, označilo oběť celého případu za hrozbu. Takový krok je ale jasně diskriminační," uvedl Berlingův advokát Tony Bucher.

Mohlo by vás zajímat: Máte pocit, že umíráte. Panická ataka je silná, když se jí bojíme, říká Bublanová

Trvalo dlouho, než jsem se to naučila rozklíčovat a pracovat s tím. I po několikáté atace tomu strachu podlehnete, líčí spisovatelka. | Video: Daniela Písařovicová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Kanoista Martin Fuksa postoupil na SP v Poznani do finále i na kilometru

Kanoista Martin Fuksa může na Světovém poháru v Poznani zaútočit stejně jako před týdnem v Račicích na zlatý double. Po pětistovce si dnes v Polsku zajistil v semifinále postup do nedělního finále i na olympijském kilometru. Přímo z rozjížděk šla do finále na 1000 m i deblkanoe Antonín Hrabal, Jiří Zalubil.

Program druhého dne komplikovalo stejně jako ve čtvrtek počasí. Kvůli větru, velkým vlnám a dešti se musela řada semifinálových rozjížděk odkládat a problémy se podle předpovědi čekají i v sobotu, kdy se takřka závodit nebude. Všechna finále A jsou přeložena na neděli, na jiné než medailové závody už pak zřejmě nedojde.

Jen s účastí v béčku se měl na rozdíl od pětistovky v Poznani spokojit Fuksův mladší bratr Petr, kterému v semifinále na kilometru postup mezi nejlepší o místo utekl. Ve finále B se měl na olympijské pětistovce představit i deblkajak Josef Dostál, Radek Šlouf a Eliška Betlachová, Adéla Házová. Až céčko zbylo na další posádku Jakub Zavřel, Martin Sobíšek. Kateřina Zárubová s Barborou Betlachovou v semifinále skončily.

Až v neděli čekají semifinálové jízdy na dvoustovce kanoistky Denisu Řáhovou a Martinu Malíkovou i kajakářku Anežku Paloudovou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy