Nechte se po smrti kompostovat, zachráníte tak planetu, nabízí hřbitov ve Skotsku

Magazín Magazín
2. 4. 2019 6:00
Americký stát Washington bude brzy prvním na světě, který povolí kompostování lidských ostatků. Díky této ekologické inovaci tak lidé pomůžou přírodě i po své smrti. Alternativu pohřbívání chce zavést i jeden skotský hřbitov, který v současnosti nabízí možnost postavit místo náhrobku strom.
Stromy místo hrobů? Tak vypadá možná budoucnost pohřebnictví.
Stromy místo hrobů? Tak vypadá možná budoucnost pohřebnictví. | Foto: Jakub Plíhal

Na nový způsob pohřbívání ostatků přišli před časem američtí akademici. Přetvoření lidských ostatků v kompost je v současné době zvažováno v americkém státě Washington. Ekologickou alternativu pohřbu by podle Simona Craufurda, zakladatele přírodního hřbitova Craufurdland Wood ve městě Kilmarnock, mělo nabízet také Skotsko, citoval jej britský deník The Times

Kompostování začíná uložením lidských ostatků společně s dalšími organickými materiály, jako jsou dřevěné třísky, vojtěška nebo sláma, do speciálního válce. Do něj je pak vehnán vzduch a směs je ohřívána po dobu tří dnů na 55 stupňů Celsia. Výsledkem je kompost, který může být využit při pěstování rostlin.

Inženýrka Katrina Spadeová ze Seattlu, jedna ze spoluautorek projektu, doufá, že kompostování lidských ostatků promění v budoucnu hřbitovy v zahrady. 

Crauford považuje její nápad za "naprosto skvělý". "Měli bychom podpořit vývoj jakékoliv technologie, která pomůže vyhnout se ničení okolí," dodal. 

Zakladatel skotského přírodního pohřebiště již nyní svým klientům nabízí upravenou verzi kompostování, zájemci si mohou nechat rok po své smrti vysadit u hrobu strom, který čerpá živiny z lidských ostatků.

Skotský architekt Bob Tait to považuje za vynikající nápad, který by pomohl vyřešit problém s nedostatkem pohřebních míst. Sám v roce 2017 navrhoval zkušební "zelené" pohřebiště nedaleko Edinburghu, to však bylo nakonec zamítnuto úřady.

Video: Digitální náhrobek? Spojuje hrob a internet

Facebook je plný zábavných věcí, ale to podstatné, co by mělo zůstat po člověku, nenávratně mizí. Digitální náhrobek má důležité momenty zachovat, tvrdí autor projektu Život po životě Tomáš Studeník | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Fotbalisté Norwiche se po roce vracejí do Premier League

Fotbalisté Norwiche se po roční pauze vracejí do nejvyšší anglické soutěže. "Kanárci" sice ve 42. kole druhé ligy podlehli po dlouhém oslabení Bournemouthu 1:3, postup už ale měli zajištěný před utkáním díky remízám třetí Swansea s posledním Wycombem (2:2) a čtvrtého Brentfordu s Millwallem (0:0). Norwich je z jejich dosahu a má osmibodový náskok na druhý Watford. K zajištění prvního místa mu v posledních čtyřech duelech stačí uhrát pět bodů.

Norwich před dvěma lety postoupil do Premier League jako vítěz, ale mezi elitou skončil beznadějně poslední. K návratu mu pomohl zejména finský kanonýr Teemu Pukki, který je s 25 trefami mezi střelci druhý.

Do Premier League přímo postoupí nejlepší dva týmy, další čtyři se utkají o zbývající volné místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy