Nebuď tlustá, nebuď hubená. Video odhaluje stereotypy, které ženy slýchají každý den

Magazín Video Magazín, Video
26. 2. 2020 9:00
"Tvoje sukně je moc krátká. Neukazuj tolik kůže. Nesváděj, muži se nedokážou ovládat. Muži mají své potřeby, buď sexy. Nebuď moc tlustá, nebuď moc hubená. Jez, zhubni," přednáší ve videu magazínu Girls. Girls. Girls. Magazine americká herečka a aktivistka Cynthia Nixonová nejčastější stereotypy, které ženy dennodenně slýchají. Video se stalo virálním hitem.
Buď víc sexy, neukazuj tolik kůže. Nepřejídej se. Bože, vypadáš jako kostra. Buď dámou, říkali | Video: Girls Girls Girls Magazine

Téměř tříminutová nahrávka vznikla u příležitosti letošního třetího čísla magazínu Girls. Girls. Girls. Magazine. Její hlavní hvězdou je herečka a politická aktivistka Cynthia Nixonová, známá především ze seriálu Sex ve městě.

Nixonová ve videu s názvem "Chovej se jako dáma, říkali" přednáší tři roky starý příspěvek od blogerky Camille Rainvilleové. Autorka v něm sepsala všechny stereotypy, se kterými se ženy dennodenně potýkají.

"Tvoje sukně je moc krátká. Neukazuj tolik kůže. Nezakrývej se, nech něco představivosti. Nesváděj, muži se nedokážou ovládat. Muži mají své potřeby, buď sexy. Nebuď tak provokativní, říkáš si o to. Nos černou, nos podpatky," zní část textu.

Slova jsou doplněna sugestivními záběry a nechybí v nich ani současné politické postavy, jako je americký prezident Donald Trump, americká politička Alexandria Ocasio-Cortezová či záběry z minulých čísel časopisu. 

Video poukazuje na tlak okolí, kterému ženy musí čelit

Autorem videa, které bylo zveřejněno na Instagramu, ale také známé videoplatformě Vimeo, je módní fotograf a režisér Paul McLean společně s fotografkou a zakladatelkou časopisu Claire Rothsteinovou. 

"Nebuď moc tlustá, nebuď moc hubená. Jez, zhubni. Nejez tak rychle, objednej si salát. Odpusť si dezert, začni s dietou. Panebože, vypadáš jako kostra, proč se prostě nenajíš?" zní další slova, kterými autorka upozorňuje na tlak okolí, kterému musí ženy čelit. 

Video dominuje také oficiální webové stránce magazínu a jenom na instagramovém účtu časopisu má více než 720 tisíc přehrání. Lidé jej mezi sebou sdílejí na sociálních sítích. 

Jak připomínají některá zahraniční média, časopis upoutal pozornost veřejnosti již v roce 2018 fotkou Rachel McAdamsové, na které herečka odsává mateřské mléko svému šestiměsíčnímu synovi. Snímek je ve videu připomenut. 

Cynthia Nixonová působí nejen jako herečka, ale také jako politická aktivistka. Věnuje se problematice rakoviny prsu, kterou sama překonala, a také například vzdělávání. Před dvěma lety oznámila, že se chce ucházet o kandidaturu na guvernéra státu New York, nakonec však neuspěla. 

 

Právě se děje

Další zprávy