reklama
 
 

Nebezpečná moc celebrit: Věříte jim i naprosté nesmysly

3. 1. 2014
Rady slavných lidí jsou často nesmyslné, přesto se jimi řídí miliony lidí po celém světě

Londýn - Slavné osobnosti, vedeny dobrými úmysly, ale i snahou po finančním zisku, mohou pomoci shromažďovat peníze na obecně prospěšné projekty. Když se ale snaží udílet například zdravotní rady, je lépe jim nenaslouchat. K takovému závěru dospěl tým kanadských vědců, jejichž studii zveřejnil vědecký časopis British Medical Journal.

Máme vrozené předpoklady k tomu, abychom se řídili radami celebrit ve sféře zdraví? A proč to děláme, když někdy to, co celebrity říkají, může být nebezpečné?

Těmito otázkami se vědci z kanadské McMaster University zabývali, aby odhalili mechanismy tohoto jevu. Zkoumali, jak celebrity ovlivňují lidi, a to od ekonomiky po marketing, od psychologie po sociologii, a to od roku 1806 do dneška.

Zvláště se pokusili pochopit, jak si slavné osobnosti získávají důvěryhodnost jako "zdravotní poradci" a proč je široká veřejnost následuje.

"Celebrity dávají zdravotní rady pravidelně a veřejnost se jimi často řídí. Slavné osobnosti jsou s to zajistit velký ohlas informačním kampaním a mohou shromáždit značné sumy peněz. Jejich rady však nejsou vždy užitečné a někdy jsou dokonce v rozporu s lékařskými doporučeními," upozorňují vědci.

Stačí připomenout bezcenné léky, alternativní medicínu či zkreslené interpretace diagnóz a léčby, které prezentují v televizi a v tisku. To pak vytváří zmatek a má to vážné dopady na miliony lidí ve světě.

Nesmysly o očkování i biopotravinách

Nejvýraznějšími příklady osobností, které pomohly vědě, jsou herec Michael J. Fox a zpěvák Elton John. Foxovi se podařilo získat přes 350 milionů dolarů (6,4 miliardy Kč) na výzkum Parkinsonovy choroby a Elton John shromáždil přes 300 milionů dolarů (5,4 miliardy Kč) na boj proti AIDS.

Když zpěvačka Kylie Minogueová informovala veřejnost o své rakovině prsu, kterou se podařilo vyléčit, vzrostl jen v Austrálii počet vyšetření mamografem o 40 procent.

Moderátorka Katie Couricová v roce 2000 v americké televizi NBC zveřejnila výsledky své kolonoskopie s úmyslem přispět k tomu, aby lidé využívali tohoto vyšetření tlustého střeva, s jehož pomocí lze zavčas diagnostikovat rakovinu. Měsíc poté vzrostl ve Spojených státech počet těchto testů o 21 procent.

Na druhé straně však stojí pomýlené rady hojně zveřejňované tiskem a televizí, které mají negativní vliv na veřejnost.

Například modelka časopisu Playboy Jenny McCarthyová řekla, že očkování může vyvolat autismus, televizní hlasatel Michael Parkinson zdůraznil, že dokáže-li muž močit na zeď z dálky asi jednoho metru, nebude mít rakovinu prostaty.

Herečka Gwyneth Paltrowová zase v roce 2007 na konferenci o rakovině prohlásila, že si ničí "zhoubné geny" způsobující nádory tím, že pojídá biopotraviny.

"Svatozář důvěryhodnosti"

Podle vědců vděčí celebrity za své úspěchy na poli "zdravotních poradců" mnoha faktorům. Jde o stádový efekt, kdy lidé mají přirozenou tendenci následovat druhé. Pak tu jde o jakousi "svatozář důvěryhodnosti", která se vznáší nad některými osobnostmi, takže se lidé mohou řídit jejich radami i v takových sférách, v nichž celebrity nemají žádnou kompetenci.

Ostatně mnohé celebrity vystupují jako důvěryhodné a znalé věci a vychvalují své vlastní názory či některé medicínské produkty a přitom tvrdí, že jsou dobře informovány.

"Moc celebrit lze využívat pro šíření informací o těch nejlepších výzkumech, ale také pro propagaci bezcenných produktů a léků," uvádí Steven Hoffman, epidemiolog z McMaster University.

"Proto je třeba, aby slavné osobnosti pozorně zvažovaly vlastní rady a důsledky, jaké mohou mít na zdraví lidí. Na druhé straně je třeba pochopit mechanismy, na jejichž základě se mnozí lidé pro něco rozhodují, aby toho bylo možno využívat k informativním kampaním, jež by lidem pomáhaly chránit si své zdraví," dodává.

autor: ČTK | 3. 1. 2014

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama