Baťův mrakodrap má nový návštěvnický okruh. Jeho součástí je i obří model města

ČTK ČTK
8. 7. 2019 17:15
Návštěvníci si mohou nově projít celou terasu zlínského Baťova mrakodrapu, ve kterém sídlí krajský a finanční úřad. Doteď byla přístupná jen její východní část.
"Je to určitě jeden z největších bronzových modelů, který ve střední Evropě máme vyrobený touto technologií," říká designér Jan Pavézka.
"Je to určitě jeden z největších bronzových modelů, který ve střední Evropě máme vyrobený touto technologií," říká designér Jan Pavézka. | Foto: ČTK

V západní části terasy je velký bronzový model, který zobrazuje město v 50. letech minulého století. Navrhla ho společnost ellement architects pod vedením designéra Jana Pavézky. Váží přes půl tuny a vznikal podle dobových leteckých map.

"My jsme vytvářeli 3D data, která se potom tiskla na 3D tiskárně. Následně se to formovalo do vosku a odlévalo do bronzu. Je to určitě jeden z největších bronzových modelů, který ve střední Evropě máme vyrobený touto technologií," řekl Pavézka.

Západní část terasy je součástí nového prohlídkového okruhu po památkově chráněné budově s jednotným informačním a orientačním systémem. K dispozici jsou lidem také dalekohledy podobné těm na amerických mrakodrapech.

Na terase jsou podobně jako na amerických mrakodrapech vyhlídkové dalekohledy.
Na terase jsou podobně jako na amerických mrakodrapech vyhlídkové dalekohledy. | Foto: ČTK

Nové busty a dobové fotografie

V osmém poschodí lidé nově uvidí bustu Jana Antonína Bati od sochaře Radima Hankeho. Doplnila tak sochařský portrét jeho nevlastního bratra Tomáše Bati od Františka Lydie Gahury, která je na opačném konci chodby. Obě jsou v životní velikosti.

Při vytváření nové busty využil Hanke svůj bohatý archiv historických fotografií a filmových záběrů. Výsledný vzhled Jana Antonína Bati je podle něj ze začátku 30. let. "V mojí koncepci je tady trošku soustředěnější a víc šéf než na pomníku (před budovou), kde je s mírným úsměvem," řekl Hanke.

V expozici ve druhém poschodí nechalo hejtmanství upravit interiér a mobiliář, včetně panelů s fotkami a texty. Její součástí je i čtyřminutový animovaný film o Baťově mrakodrapu a architektovi Vladimíru Karfíkovi. Nový multimediální panel umožňuje návštěvníkům také interaktivní prohlídku budovy.

Na rekonstrukci mrakodrapu získal kraj dotace

Opravením expozic dokončilo hejtmanství více než roční rekonstrukci mrakodrapu. Vyšplhala se na 84 milionů korun, tři čtvrtiny pokryla dotace z Integrovaného regionálního operačního programu.

Baťův mrakodrap vznikl v roce 1938. Jeho součástí je unikátní pojízdná kancelář, která podobně jako výtah může jezdit z patra do patra.
Baťův mrakodrap vznikl v roce 1938. Jeho součástí je unikátní pojízdná kancelář, která podobně jako výtah může jezdit z patra do patra. | Foto: ČTK

Součástí oprav byla mimo jiné rekonstrukce rozvodny nízkého napětí, obnova podlah ve třetí etáži, modernizace vstupu do budovy, obnova páternosteru neboli oběžného výtahu a výměna všech čtyř rychlovýtahů.

Výstavba mrakodrapu skončila v roce 1938, stal se tehdy novým sídlem ředitelství obuvnické firmy Baťa. S výškou 77 a půl metru byl v době svého vzniku nejvyšší budovou ve střední Evropě. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 34 minutami

OECD varuje při zotavování ekonomiky před předčasným koncem státní pomoci

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) zvýšila inflační výhled a varuje před předčasným koncem pomoci ze strany vlád a centrálních bank, který by mohl ohrozit zotavování globální ekonomiky. Organizace to uvedla na úterní digitální tiskové konferenci, kde zveřejnila ekonomický výhled se zaměřením na skupinu největších ekonomik G20.

Světová ekonomika by podle OECD po loňském poklesu o 3,4 procenta zapříčiněném pandemií letos mohla vykázat růst o 5,7 procenta. To je o desetinu procentního bodu méně, než OECD uváděla ve své dřívější prognóze. V příštím roce by pak měl růst zpomalit na 4,5 procenta, což je o jednu desetinu procentního bodu více, než OECD předpokládala koncem května.

Rychlé obnovování ekonomiky vrací hrubý domácí produkt (HDP) zpět na úroveň před pandemií covidu-19. Přesto ale zůstává aktivita v mnoha rozvíjejících se zemích slabá kvůli nízké proočkovanosti, píše OECD.

Na příští dva roky počítá OECD s vysokou inflací. Růst spotřebitelských cen podle jejího dohadu dosáhne vrcholu ke konci letošního roku, kde se ve skupině 20 hlavních ekonomik vyšplhá na 4,5 procenta. Příští rok by měla inflace v zemích této skupiny zpomalit na 3,5 procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy