Baťův mrakodrap má nový návštěvnický okruh. Jeho součástí je i obří model města

ČTK ČTK
8. 7. 2019 17:15
Návštěvníci si mohou nově projít celou terasu zlínského Baťova mrakodrapu, ve kterém sídlí krajský a finanční úřad. Doteď byla přístupná jen její východní část.
"Je to určitě jeden z největších bronzových modelů, který ve střední Evropě máme vyrobený touto technologií," říká designér Jan Pavézka.
"Je to určitě jeden z největších bronzových modelů, který ve střední Evropě máme vyrobený touto technologií," říká designér Jan Pavézka. | Foto: ČTK

V západní části terasy je velký bronzový model, který zobrazuje město v 50. letech minulého století. Navrhla ho společnost ellement architects pod vedením designéra Jana Pavézky. Váží přes půl tuny a vznikal podle dobových leteckých map.

"My jsme vytvářeli 3D data, která se potom tiskla na 3D tiskárně. Následně se to formovalo do vosku a odlévalo do bronzu. Je to určitě jeden z největších bronzových modelů, který ve střední Evropě máme vyrobený touto technologií," řekl Pavézka.

Západní část terasy je součástí nového prohlídkového okruhu po památkově chráněné budově s jednotným informačním a orientačním systémem. K dispozici jsou lidem také dalekohledy podobné těm na amerických mrakodrapech.

Na terase jsou podobně jako na amerických mrakodrapech vyhlídkové dalekohledy.
Na terase jsou podobně jako na amerických mrakodrapech vyhlídkové dalekohledy. | Foto: ČTK

Nové busty a dobové fotografie

V osmém poschodí lidé nově uvidí bustu Jana Antonína Bati od sochaře Radima Hankeho. Doplnila tak sochařský portrét jeho nevlastního bratra Tomáše Bati od Františka Lydie Gahury, která je na opačném konci chodby. Obě jsou v životní velikosti.

Při vytváření nové busty využil Hanke svůj bohatý archiv historických fotografií a filmových záběrů. Výsledný vzhled Jana Antonína Bati je podle něj ze začátku 30. let. "V mojí koncepci je tady trošku soustředěnější a víc šéf než na pomníku (před budovou), kde je s mírným úsměvem," řekl Hanke.

V expozici ve druhém poschodí nechalo hejtmanství upravit interiér a mobiliář, včetně panelů s fotkami a texty. Její součástí je i čtyřminutový animovaný film o Baťově mrakodrapu a architektovi Vladimíru Karfíkovi. Nový multimediální panel umožňuje návštěvníkům také interaktivní prohlídku budovy.

Na rekonstrukci mrakodrapu získal kraj dotace

Opravením expozic dokončilo hejtmanství více než roční rekonstrukci mrakodrapu. Vyšplhala se na 84 milionů korun, tři čtvrtiny pokryla dotace z Integrovaného regionálního operačního programu.

Baťův mrakodrap vznikl v roce 1938. Jeho součástí je unikátní pojízdná kancelář, která podobně jako výtah může jezdit z patra do patra.
Baťův mrakodrap vznikl v roce 1938. Jeho součástí je unikátní pojízdná kancelář, která podobně jako výtah může jezdit z patra do patra. | Foto: ČTK

Součástí oprav byla mimo jiné rekonstrukce rozvodny nízkého napětí, obnova podlah ve třetí etáži, modernizace vstupu do budovy, obnova páternosteru neboli oběžného výtahu a výměna všech čtyř rychlovýtahů.

Výstavba mrakodrapu skončila v roce 1938, stal se tehdy novým sídlem ředitelství obuvnické firmy Baťa. S výškou 77 a půl metru byl v době svého vzniku nejvyšší budovou ve střední Evropě. 

 

Právě se děje

před 13 minutami

Ptačí chřipka je v Česku v dalším chovu, objevila se na Pardubicku

V Česku je druhé ohnisko ptačí chřipky. Nemoc se objevila v komerčním chovu na Pardubicku, řekl mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý. První výskyt ptačí chřipky v Česku po třech letech byl zaznamenán letos v lednu v malochovu na Žďársku.

Ministerstvo v tuto chvíli podle Bílého zjišťuje podrobnosti ke zmíněnému výskytu ptačí chřipky na Pardubicku. Veřejnosti je úřad oznámí v pondělí na tiskové konferenci, které se zúčastní ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD) a ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád.

Ptačí chřipka je nebezpečná virová nákaza kura domácího, krůt, vodní drůbeže, holubů, pernaté zvěře, exotických ptáků a volně žijícího ptactva. Viry ptačí chřipky se běžně vyskytují u volně žijících ptáků a přenášejí se zejména trusem. Proto infekci nejčastěji způsobí pozření krmiva či vody kontaminované trusem infikovaných ptáků. Vysoce patogenní viry způsobují u ptáků vysokou nemocnost a velké úhyny.

Zdroj: ČTK
před 19 minutami

Syrská armáda dobyla většinu provincie Aleppo z rukou rebelů

Vojska syrského prezidenta Bašára Asada, jejichž hlavním spojencem je Rusko, v neděli dobyla většinu provincie Aleppo. S odvoláním na sdělení syrských státních médií o tom informovala agentura Reuters.

Ruské válečné letouny v neděli zahájily intenzivní nálety v Aleppu. Zasažena byla podle místních aktivistů řada měst včetně Anadánu, který později dobyla pozemní vojska syrské armády s pomocí Íránem podporovaných milic.

V blízkosti syrské hranice s Tureckem ve městě Tal Abjad mezitím exploze nálože umístěné v autě zabila několik lidí, uvedla agentura Reuters s odvoláním na svědky. Bližší podrobnosti o počtu mrtvých a pachatelích zatím nejsou jasné. V uplynulých měsících si ale podobné útoky ve městě, ze kterého loni v říjnu turecká armáda vyhnala milici syrských Kurdů, vyžádaly životy desítek civilistů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy