Jean-Paul Gaultier: Velké módní značky vyrábí hromady oblečení a znečišťují planetu

Magazín Magazín
2. 7. 2019 14:40
Slavný francouzský módní návrhář Jean-Paul Gaultier se pustil do kritiky vlastních řad. Podle něj velké módní značky produkují nadměrné množství oblečení a vytvářejí příliš mnoho kolekcí, čímž znečišťují planetu. "Je to absolutně směšné," poznamenal s tím, že oblečení je navíc podle něj často nenositelné a slouží jenom jako reklama.
Jean-Paul Gaultier působí v módní branži čtyři desítky let. Slíbil, že jeho příští kolekce bude celá o recyklaci.
Jean-Paul Gaultier působí v módní branži čtyři desítky let. Slíbil, že jeho příští kolekce bude celá o recyklaci. | Foto: ČTK

Francouz Jean-Paul Gaultier působí v módní branži čtyři desítky let a proslavil se zejména jako "enfant terrible" takzvané vysoké krejčoviny (haute couture). Mezi jeho nejslavnější kousky patří špičatá podprsenka pro Madonnu, bílý kostým pro Millu Jovovichovou ve snímku Pátý element nebo sarong pro Davida Beckhama. 

Nyní se však pustil do kritiky průmyslu, ve kterém sám působí. Podle něj totiž velké módní značky produkují "příliš mnoho kolekcí a příliš mnoho oblečení". "Je to absolutně směšné," poznamenal pro britský zpravodajský web BBC

Podle něj nadprodukce oblečení neodpovídá na to, co lidé chtějí. Dodal, že spousta firem navíc vytváří nenositelné oblečení, které je pouhou reklamou. 

Pálit oblečení je skandální

Módní průmysl vyprodukuje ročně miliardy kusů oblečení a doplňků, mnoho z nich však nakonec končí na skládce. Vloni dokonce médii proběhla zpráva o tom, že módní dům Burberry spálil neprodané oblečení, doplňky a parfémy v hodnotě stovek milionů korun.

Důvodem byla údajná snaha ochránit značku a zachovat si exkluzivitu. Britská BBC připomíná, že podobné zásahy nejsou nic neobvyklého. 

"Někteří lidé oblečení ničí, pálí je. To je skandální," řekl Gaultier. A dodal, že i on pomalu přechází na recyklaci a jeho další lednová kolekce "bude celá o recyklaci". 

Svým fanouškům vzkázal, aby si oblečení nechávali a vytvářeli si z něj raději něco nového. "Pomůžu vám s tím," dodal. 

Gaultier nedávno představil svou spolupráci se streetwearovou značkou Supreme. Mezi jeho úspěšné produkty patří kromě oblečení také parfémy. 

Fotky: Pražské second-handy jsou rájem pro milovníky módy i přírody, podívejte se

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Krupobití a bouřky zasáhly Jihomoravský kraj. Dálnice D2 je neprůjezdná kvůli pádu vedení

Bouřky a krupobití zasáhly večer Jihomoravský kraj, především Břeclavsko. Kvůli spadlým drátům elektrického vedení je v obou směrech neprůjezdná dálnice D2 v okolí Břeclavi. O neprůjezdné dálnici informoval mluvčí policie David Chaloupka. Hasiči zatím mají 30 výjezdů, řeší utržené střechy i spadlé stromy. Řekl to mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška.

Chaloupka zatím nemá informace, že by fungoval na dálnici odklon nebo jak velká je kolona. "Stalo se to před chvílí," poznamenal mluvčí. Podle něj má policie nahlášených v souvislosti s počasím více událostí, mezi které patří dům bez střechy, spadený strom na auto, ale taky plechová garáž, která uletěla.

Případy řeší i hasiči. "Máme tam ulítlou střechu, spadenou stěnu v kuchyni, spadené dráty elektrického vedení, ale také okna rozbitá kroupami," řekl Mikoška.

Zdroj: ČTK
Další zprávy