Nejdelší kniha na světě se záhy vyprodala. Majitelé si ji ale nepřečtou

ČTK ČTK
21. 9. 2022 15:30
Nejdelší existující knihou světa, která se dostala na trh, je limitovaná edice japonského manga komiksu One Piece. Má 21 tisíc 450 stran a fyzicky se nedá přečíst, takže nejde ani tak o knihu, jako spíše o sochu.
ilustrační foto, japonský komiks Shota
ilustrační foto, japonský komiks Shota | Foto: KADOKAWA

Manga One Piece vychází od roku 1997 každý týden v japonském časopise Šónen Džump a jejím autorem je výtvarník Eiičiro Oda. Kniha, jejíž cena se pohybuje kolem 46 tisíc korun, ale nevyšla pod jeho jménem. Místo toho se prodává jako dílo Ilana Manouacha, multižánrového umělce, který navrhl limitovanou edici s názvem ONEPIECE.

Manouach vytiskl japonské digitální vydání díla a svázal ho dohromady, přičemž komiks nezpracoval jako knihu, ale jako "sochařský materiál".  Uvedl to francouzský vydavatel knihy, kterým je nakladatelství JBE. 

Jak řekl mluvčí JBE deníku The Guardian, ONEPIECE je "socha, která má podobu knihy, ovšem nejde číst". Je zatím největší na světě co do počtu stran a šířky hřbetu a záměrem umělce bylo zhmotnit duální podstatu komiksů, které mají "užitnou hodnotu pro čtenáře a směnnou hodnotu pro sběratele".

Komiksy už dlouho existují jako zboží i jako literatura, což už přijal i samotný komiksový průmysl - jedna ze společností, CGC, nabízí službu, kdy komiksy zákazníků třídí a zatavuje do ochranného plastu.

Zmizela za pár dní

Zároveň se prý chtěl autor vyjádřit k fenoménu online šíření a bezuzdné digitalizaci komiksového průmyslu, která zpochybňuje nejmodernější komiksové řemeslo a posouvá ho jednoduše do kategorie "velkých datových souborů", dodal vydavatel.

Ať už je ONEPIECE klasifikován jako cokoli, rozhodně se zdá, že pro něj existuje trh - limitovaný náklad 50 výtisků po vydání sedmého září lidé vykoupili za pouhých několik dní.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 21 minutami

Při výbuchu ve škole v Kábulu zahynulo několik lidí

Při výbuchu z pátečního rána ve školním zařízení v afghánské metropoli Kábulu zahynul blíže neupřesněný počet lidí. S odvoláním na policii o tom informovala agentura AFP.

Policejní mluvčí Chálid Zadrán uvedl, že výbuch nastal ve vzdělávacím centru v západní části města, kterou obývají převážně šíitští Hazárové. Podrobnosti k obětem budou podle něj sděleny později.

Očitý svědek německé agentuře DPA řekl, že sanitky z místa odvážely mrtvé a zraněné.

Jde o další z řady útoků, které sužují Afghánistán od doby, kdy se před více než rokem v zemi ujalo moci radikální islamistické hnutí Tálibán.

K útoku se dosud nikdo nepřihlásil. Teroristická organizace Islámský stát však v minulosti provedla řadu útoků na šíitské Hazáry.

Zdroj: ČTK
Další zprávy