Muzeum Salvadora Dalího je divadelní fantazie!

Ilona Víchová
27. 9. 2012 7:10
Figueres je rodiště známého malíře Salvadora Dalího

Figueres, rodiště slavného malíře Salvadora Dalího, má jednu skvostnou stavbu za druhou. Nejšílenější architekturu ovšem spatříte na Muzeu Salvadora Dalího, který do stavby vtiskl divadelní fantazii, prvky surrealismu a nepředstavitelnou odvahu. Nečekejte klasické muzeum, už samotná budova je jedinečným dílem, od kterého neodlepíte svůj zrak.

Triky, iluze a velké překvapení

Za 12 euro se dostanete za brány Muzea Salvadora Dalího, které se nachází ve španělském Figueres. Současné muzeum sloužilo jako divadlo. Salvador Dalí se rozhodl z této budovy vytvořit něco fantastického a jedinečného. Už v roce 1974 do muzea vkročili první návštěvníci. Dnes už z dálky poznáme, že je celé muzeum úchvatným uměleckým dílem. Růžový hrad zdobí sochy podobné těm Oscarovým a obří vejce.

Celé náměstí už působí jako jedno velké muzeum. Je plné fantaskních surrealistických soch, jejichž autorem není nikdo jiný než sám Dalí. Když se zařadíte do fronty, která je zde téměř nepřetržitě, spatříte neuvěřitelnou sochu Mojžíše, který si jen tak sedí na podstavci z klasických pneumatik. Na velké množství návštěvníků se určitě připravte. Každý den muzeum navštíví okolo 6 tisíc lidí.

Foto: Aktuálně.cz

Surrealismus na každém kroku

Než vstoupíte do muzea, nepřehlédnete Dešťový cadilac, unikátní exponát, který se díky svým rozměrům do interiéru nevešel. To by nebyl Salvador Dalí, aby nestvořil něco jedinečného. Na předválečné limuzíně se pyšně dme socha nahé ženy. Důkazem toho, že se v muzeu nebudete nudit, je další úžasné dílo, které stojí hned za limuzínou, podesta z pneumatik držící loďku. Když hodíte minci do označeného otvoru na loďce, začne v předválečné limuzíně pršet.

Vstupné vás nijak neomezuje v čase, proto si vyšetřete celý den. Při vstupu do budovy se budete cítit jak Alenka v říši divů. Muzeum žije a jednotlivé exponáty tvoří vnitřní prostory. Procházka po místnostech působí jako nepřekonatelný labyrint plný dobrodružství. Během extravagantní prohlídky na návštěvníky čekají nejrůznější triky, iluze a překvapení. Slavný katalánský malíř, Salvador Dalí zde zanechal své nejlepší obrazy, tedy až na ty, které vlastní nejvyhlášenější sběratelé i galerie.

Putování po muzeu

Během prohlídky na vás ohromí  22 místností, mezi kterými je jedna s jeho díly z raného začátku, kdy maloval malebné vesničky. Mezi exponáty jsou uložené i jeho ilustrace ke knize Don Quijot od Cervantese. V divadelním sále vás pobaví jeho nástropní fresky nebo zcela popuštěná fantazie v podobě obrovské slepice s lidskýma nohama.

Foto: Aktuálně.cz

Nejedno muzeum by zatoužilo po vzácných dílech, jakým je vystavovaná Atomová Leda, nahá žena obletovaná labutí, jejíž tvář je podoba Dalího manželky Galy. Salvador Dalí miloval umění a nejen to své. Uvnitř budovy najdete díla od El Greca a jiných umělců. Za jedno vstupné dojdete při prohlídce i do expozice Dalího klenotů, které on sám navrhoval. Budova je nekonečnou přehlídkou snové fantazie, odvahy a lásky k otevřenému umění, které Salvador Dalí zbožňoval.

Výlet po okolí

Po vyčerpávající návštěvě Muzea Salvadora Dalího najdete v okolí ještě celou řadu zajímavostí. Určitě si nenechte ujít přístav Cadaqués, kam jezdíval Dalí na prázdniny. Jde o krásný malý přístav s honosnými budovami z 19. století. Při putování po stopách jedinečného umělce povedou vaše kroky do zámečku Púbol, jeho letní sídlo, které daroval své ženě. Místem s jedinečnou atmosférou je vesnička Port Lligat. V rybářské vesničce se nachází Dalího dům, kde dožíval poslední roky svého života a vytvořil svá nejlepší díla.

Foto: Aktuálně.cz

Do Figueres jezdí z Barcelony vlak. Muzeum Salvadora Dalího je otevřené od 9:00 do 20:00. Uvnitř je focení dovolené, ale je třeba vypnout blesk. Návštěvu rodného domu je dobré si zajistit přes cestovní kancelář nebo si alespoň udělat rezervaci. Kdybyste chtěli při svém putování spatřit Pyreneje v celé své kráse, stačí vyšplhat na pahorek, kde stojí pevnost, která nabízí jedinečný výhled.

 

Právě se děje

Další zprávy