Macron, Biden nebo Merkelová z elektroodpadu. Umělci vytvořili parodii Mount Rushmore

Magazín Magazín
12. 6. 2021 19:01
Mount Recyclemore. Tak zní název instalace, která se v době konání summitu skupiny G7 objevila v anglickém Cornwallu a odkazuje na slavné sousoší s americkými prezidenty. Skupina umělců sestavila z elektroodpadu hlavy Emmanuela Macrona, Angely Merkelové nebo Joe Bidena, aby upozornila na potřebu elektronické součástky recyklovat.
Mount Recyclemore. Tak zní název instalace, která se v době konání summitu skupiny G7 objevila v anglickém Cornwallu. Odkazuje na sousoší s americkými prezidenty.
Mount Recyclemore. Tak zní název instalace, která se v době konání summitu skupiny G7 objevila v anglickém Cornwallu. Odkazuje na sousoší s americkými prezidenty. | Foto: Reuters

Instalace, která se v době konání summitu skupiny G7 objevila v anglickém Cornwallu, připomíná slavné sousoší Mount Rushmore vysekané ve skalním masivu v Jižní Dakotě. Jen ho namísto hlav bývalých amerických prezidentů tvoří podobizny nejvyšších představitelů Velké Británie, Francie, Spojených států, Kanady, Francie, Itálie a Japonska.

Busty politiků navíc nejsou z žádné horniny, ale ze starých elektrických spotřebičů. Britský umělec Joe Rush totiž spolu s dalšími 15 výtvarníky chtěl upozornit na to, jak vysloužilá elektronika zatěžuje životní prostředí, a tak se spojil s technologickou společností musicMagpie, která mu dodala nepotřebné staré součástky, z nichž tvůrci dílo seskládali.

Bizarní sousoší vznikalo v Rushově londýnském studiu, odkud ho skupina umělců nechala dopravit až na pláž Sandy Acres poblíž přímořského letoviska Carbis Bay, kde se lídři skupiny G7 v současnosti scházejí. Politici z odpadu by měli na vlny oceánu shlížet do neděle, než si je firma musicMagpie odveze do svého sídla v Manchesteru. Informoval o tom deník The Guardian.

Každého z členů G7 dostal za úkol zpodobnit jiný výtvarník. Jeden z Rushových spolupracovníků Alex Wreckage přiznal, že o nejlepší kousky elektronického odpadu se ve skupině strhlo několik hádek. "Někdo říkal, že chce tuhle součástku na Bidenův nos, a někdo jiný zase protestoval, že si tu stejnou vybral na nos Merkelové," prozradil umělec.

Každá z tváří má rozměry tři krát jeden metr a dohromady je sousoší složené z 12 tun šrotu pocházejícího asi z 20 tisíc vyhozených přístrojů. "Musíme odpad recyklovat, ne ho jen tak házet na skládku. Není to pouze problém politiků, musí se s ním vypořádat lidstvo jako celek," zdůraznil Rush.

"Elektroodpad je po celém světě čím dál větší hrozbou, protože má na životní prostředí nedozírné dopady. Pokud skončí na skládce, unikají z něj do půdy a vody škodlivé chemikálie. Při jeho spalování se zase do ovzduší dostávají skleníkové plyny, které přispívají ke globálnímu oteplování," doplnil Steve Oliver z firmy musicMagpie, která se věnuje výrobě repasované elektroniky.

Rush na problém klimatických změn upozorňoval už ve svých starších instalacích. Spolupracoval se slavnými výtvarníky, jako je Banksy, Vivienne Westwoodová nebo Damien Hirst, a sám o sobě říká, že je "umělcem z okraje společnosti".

 

Právě se děje

před 6 minutami

Pokud to bude nutné pro bezpečnost, pozveme ruskou armádu, říká Lukašenko

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko uvedl, že je připraven nechat v Bělorusku rozmístit ruské jednotky, pokud by to bylo nezbytné pro bezpečnost společného svazového soustátí. V současnosti to potřeba není, uvedl Lukašenko podle médií. Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov podle listu Kommersant uvedl, že Minsk nežádal Moskvu o rozmístění vojsk.

"Jestli to bude nutné pro bezpečnost svazového soustátí, které (s Ruskem) budujeme, budou zde (ruské jednotky) rozmístěny neprodleně. Nyní to ale není nijak nezbytné," řekl Lukašenko během porady o situaci. Podle státní agentury Belta ujistil, že Bělorusko je s to v případě potřeby v mžiku postavit do zbraně půl milionu vojáků.

"Pokud to bude málo, budou sem převedeny všechny ozbrojené síly Ruské federace. To se nikdy nestane. Ale pokud to bude nutné, nebudeme váhat," zdůraznil Lukašenko.

Mluvčí Kremlu Peskov na dotaz novinářů odpověděl, že vyslat ozbrojené síly do jiné země lze ze zákona jen na základě žádosti vedení této země k Moskvě, což se ale v případě Běloruska nestalo. Kommersant připomněl, že prezident Vladimir Putin dříve upozornil, že svazové soustátí s Běloruskem představuje "určitou úroveň integrace", a ne stát v přímém smyslu slova. A úroveň integrace ve svazovém soustátí je podle Putina nižší než v Evropské unii.

Zdroj: ČTK
před 18 minutami

Trump chtěl po ministerstvu spravedlnosti, aby loňské volby označilo za zkorumpované, píše se v poznámkách bývalého náměstka zveřejněných Kongresem.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Českokrumlovsku se srazilo na přejezdu auto s vlakem, zranili se tři lidé

Při srážce automobilu s vlakem u Holubova na Českokrumlovsku se zranili dospělý člověk a dvě děti z auta. Záchranáři je převezli do nemocnice. Podle prvotních informací řidič auta vjel na přejezd i přes výstražné znamení. Novináře o tom informovala ve zprávě mluvčí jihočeské policie Štěpánka Schwarzová.

"Na místě záchranáři ošetřovali tři zraněné osoby: Muž musel být v rámci poskytnutí akutní přednemocniční péče napojen na umělou plicní ventilaci a ze závažnými mnohačetnými poraněními převezen ve stabilním stavu na anesteziologicko-resuscitační oddělení Nemocnice České Budějovice," uvedla mluvčí jihočeských záchranářů Zuzana Fajtlová. Dodala, že o zdravotním stavu dětí nelze poskytnout detailní informace kvůli jejich věku.

Ve vlaku cestovalo přibližně 45 lidí. Nehoda se stala po 14:00 na železniční trase mezi Českými Budějovicemi a Černým Křížem. Provoz na trati je vdaném úseku podle odhadů Českých drah minimálně do 17:00 přerušen.

Zdroj: ČTK
Další zprávy