Bravo se přežilo, mladí už žijí na Facebooku. Rubriky o prvním sexu nechávají čtenáře chladnými

Zuzana Mocková Zuzana Mocková
14. 12. 2015 17:46
Časopis Bravo přestane v Česku po 24 letech vycházet. S informací přišel server MediaGuru s tím, že titul se potýká s nezájmem čtenářů a finančními problémy. "Nový životní styl se odráží právě na mediálním chování nastupující generace, pro kterou už papír v této podobě není tak lákavý jako pro generaci předcházející," říká mediální analytička Martina Vojtěchovská.
Foto: Bauer Media

Aktuálně.cz: Slavný časopis Bravo v Česku skončil po 24 letech, důvodem jsou ekonomické problémy. Proč dnešní generaci mladých už tolik netáhne?

Martina Vojtěchovská: Časopis už se takříkajíc přežil. Zájem mladší generace se přesouvá směrem k videoobsahu a internetu. Témata, která pokrývalo Bravíčko, si mladí již vyhledávají někde jinde, ať už na internetu nebo v jiných médiích. Nový životní styl se tak odráží právě na mediálním chování nastupující generace, pro kterou už papír v této podobě není tak lákavý jako pro generaci předcházející.

A.cz: Viníkem je tedy jednoznačně internet?

Některé časopisy na papírové platformě fungují velmi dobře. Zájem o časopisy se liší u jednotlivých titulů. Horší situace je u časopisů zaměřených zvláště na děti a mládež a speciálně na teenagery. Zde je vidět nástup internetu, který sebrat mnohem více čtenářů než jiným tištěným časopisům. Mladá generace už není tak zvyklá si kupovat časopisy. Raději si obsah, který časopis denně přináší, hledají na webu nebo Facebooku.

A.cz: Proč bylo Bravíčko v 90. letech takový hit?

Časopis Bravo byl vůbec jeden z prvních, které k nám po roce 1989 přišly. Přinášel s sebou novost, neotřelost a otevřenost, na kterou čtenáři doposud nebyli zvyklí. Konkurence ještě nebyla taková, jako o dalších deset až 15 let později. Bravo tak mohlo snadněji oslovovat čtenáře ve věku, na které se zaměřilo, tzn. na teenagery kolem 12 let.

A.cz: Přelomový byl tedy hlavně obsah.

Přesně tak. Lákavé bylo zpracování rubrik. Otevřenost, kterou časopis přinášel, si ale dnes můžete najít již jinde, snadněji a zadarmo.

A.cz: Má podobný projekt zaměřený na teenagery v budoucnu šanci, i třeba v online podobě?

To je otázka. Myslím, že spíše mají šanci projekty, které jsou již nějakým způsobem zájmově zaměřené. Úspěšný je časopis 21. století junior, který je populárně naučný. Tam vidím větší potenciál než u širokospektrálního tématu, jako jsou vztahy. Ta doba už pominula.

Bravo - reklama z roku 1995 | Video: YouTube
 

Právě se děje

před 40 minutami

Do areálu amerického velvyslanectví v Bagdádu dopadly tři rakety

Do areálu amerického velvyslanectví v irácké metropoli Bagdádu dopadly tři rakety. Jedna z nich zasáhla jídelnu. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na bezpečnostní zdroj. O obětech či raněných se agentura nezmiňuje.

Podle AFP je to poprvé, co rakety zasáhly přímo americkou ambasádu nacházející se v opevněné a přísně střežené Zelené zóně, kde sídlí vláda a mnoho dalších zahraničních zastoupení.

před 47 minutami

Samková si v druhém závodu v Kanadě polepšila na páté místo

Snowboardcrossařka Eva Samková skončila ve druhém závodu Světového poháru v kanadském zimním středisku Big White pátá a o místo vylepšila výsledek ze soboty. Vyhrála Australanka Belle Brockhoffová, která oplatila porážku Italce Michele Moioliové.

Mezi muži zvítězil v závodě, který se jel místo plánované soutěže družstev jako náhrada za zrušený SP v německém Feldbergu, Ital Lorenzo Sommariva. Jan Kubičík vypadl v prvním kole.

Úřadující mistryně světa a obhájkyně křišťálového glóbu Samková prošla z osmifinále i čtvrtfinále suverénně z prvního místa, semifinále se jí ale nepovedlo. V malém finále si tentokrát pozici v čele pohlídala.

Vedení v průběžném pořadí udržela Moioliová před Brockhoffovou, Samková je dál třetí. Další závody SP ve snowboardcrossu jsou na programu po zrušení Feldbergu až na začátku března v Sierra Nevadě, finále ve Veysonnaz se pojede v polovině března.

Další zprávy