Místo hrobu zahrada. Americký stát povolil kompostování lidských pozůstatků

Magazín Magazín
22. 5. 2019 16:16
Washington na severozápadě USA se stal prvním americkým státem legalizujícím posmrtné kompostování. Podle nového zákona si lidé mohou zvolit další způsob, jakým se s jejich pozůstatky po smrti naloží. Kompostování představuje ekologickou alternativu ke kremaci nebo klasickému pohřbu. Zákon, který vstoupí v platnost v roce 2020, je prvním svého druhu ve Spojených státech. Kompostování je legální také ve Švédsku.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Kompostování začíná uložením lidských ostatků společně s dalšími organickými materiály, jako jsou dřevěné třísky, vojtěška nebo sláma, do speciálního válce. Do něj je pak vehnán vzduch a směs je ohřívána po dobu tří dnů na 55 stupňů Celsia.

Tělo včetně kostí a zubů se rozloží do 30 dnů a vzniklý necelý kubík humusu je předán pozůstalým.

Inženýrka Katrina Spadeová ze Seattlu, jedna z autorek nápadu, podle svých slov již našla i vhodnou společnost, která by alternativní kremaci mohla nabízet.

"Rekompozice nabízí alternativu k balzamování, pohřbívání nebo kremaci, která je přírodní, bezpečná, udržitelná. A navíc přispívá ke snížení uhlíkové stopy a šetří půdu," citovala Spadeovou agentura AFP. Inženýrka doufá, že nápad pomůže proměnit hřbitovy v zahrady. 

Ekologické pohřbívání se v posledních letech stává čím dál populárnějším. Rodina zemřelého herce Luka Perryho nedávno prohlásila, že se herec nechal pohřbít ve speciálním obleku s houbami, které urychlují rozkládání a zároveň půdu čistí od škodlivých látek. 

Video: Projekt Ke kořenům nabízí alternativní pohřeb v Lese vzpomínek

Nikde není tolik kremací bez obřadu jako v ČR, je u nás krize pohřebních rituálů, říkají Alžběta Živá a Blanka Dobešová z projektu Ke kořenům. Pozůstalým nabízejí alternativu, obřad v Lese vzpomínek. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

před 3 hodinami

Prováděcí zákon k brexitové dohodě prošel první zkouškou, poslanci ale odmítli projednávací plán

Britští poslanci posunuli prováděcí zákon k brexitové dohodě do další fáze legislativního procesu. Návrh prošel první zkouškou v dolní komoře britského parlamentu, když jej po druhém čtení podpořilo 329 zákonodárců, zatímco proti bylo jen 299. Britská média úvodní vítězství vlády očekávala. Poslanci ale později odmítli plán projednávání prováděcího zákona k brexitové dohodě. Vadí jim, že jim vláda na schvalování zákona vyhradila jen tři dny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy