Budoucnost her podle Microsoftu. Představil nový Xbox One S i nejvýkonnější konzoli všech dob

Otakar Schön
14. 6. 2016 10:30
Microsoft představil na herním veletrhu E3 o polovinu menší Xbox One S, který začne v srpnu prodávat za 8 tisíc korun. Na příští Vánoce pak společnost chystá konzoli Scorpio s výkonem na hraní až ve 4K rozlišení. Firma také představila novinku, kdy budou hry od Microsoftu za jednu cenu fungovat na Xboxu i ve Windows 10.
Phil Spencer představuje Xbox One S
Phil Spencer představuje Xbox One S | Foto: Microsoft

Konzole, jak je známe, to mají nahnuté. Microsoft na veletrhu E3 oznámil přípravu nové generace konzole Xbox One, která nabídne zásadně vyšší výkon a bude zpětně kompatibilní se všemi hrami a příslušenstvím pro stávající Xbox One. Podobně jako chystaná Sony PlayStation 4 Neo tedy přinese zvýšení výkonu v rámci jedné platformy tak, jako jsou na to zvyklí hráči na PC.

Ještě o prázdninách však Microsoft rozjede jiný projekt: nabídne vylepšenou verzi stávajícího Xboxu One v menším balení a s podporou nových multimediálních funkcí. Xbox One S má o 40 procent menší objem, navíc k němu není potřeba velký externí napájecí adaptér. Konzole, která se bude prodávat za cenu stejnou, jakou má nyní zlevněný Xbox One s 500GB diskem, nabídne podporu přehrávání videa v rozlišení 4K, včetně možnosti předat televizoru video natočené v režimu HDR.

Součástí Xboxu One S bude i inovovaný herní ovladač, který přinese dvě hlavní změny. První je úprava povrchu ovladače, aby neklouzal v ruce. Druhá změna je ještě lákavější – ovladač bude kromě standardní bezdrátové komunikace s Xboxem podporovat také bluetooth komunikaci minimálně s PC, možná i s mobilními zařízeními.

Video:

Základní verze Xboxu One S bude mít 500GB pevný disk jako současný model, kapacitu 1TB nabídne verze za 350 Eur (9500 Kč) a 2TB disk bude mít varianta za 400 Eur (11 tisíc korun). Microsoft dokonce pro evropské zákazníky nasadil nižší ceny, než jakým odpovídá, alespoň se současným kurzem, přepočet z amerického dolaru s připočtenou DPH.

4K konzole za rok a půl

O přípravě projektu Scorpio se už hovoří několik týdnů, ale fakt, že Microsoft oznámil rok a půl dopředu plán na uvedené nové konzole, je překvapivý. Microsoft v tomto případě sází na to, že získá podporu vydavatelů her, kteří budou mít dost času na přípravu her, které výkon nového Xboxu využijí a přitom zachovají kompatibilitu se starší verzí konzole s nižším výkonem.

V praxi by mel Xbox One S a Scorpio existovat vedle sebe, na obou mají fungovat stejné hry, ale na lépe vybavené konzoli nabídnou vyšší rozlišení a snímkovou frekvenci. Podobný plán má Sony s konzolí PlayStation 4 Neo, která se však údajně na veletrhu E3 neodhalí.

Představení nového Xboxu | Video:

Microsoft k výkonu chystané konzole uvedl, že dosáhne hodnoty šest teraflop, to je jen o něco nižší hodnota než v případě nově představené grafické karty GeForce 1070. Také to znamená čtyři a půl krát vyšší výkon, než jaký má současný Xbox One, který je v praxi slabší než PlayStation 4 a v řadě her, které nejsou dobře optimalizované, vývojáři používají nižší rozlišení, než je slibovaných 1920x1080.

Microsoft při představení projektu Scorpio přímo zmínil nejen hraní ve 4K rozlišení, ale také virtuální realitu (včetně první konkrétní VR hry – právě oznámeného Falloutu 4 VR). Microsoft ale zatím neuvedl, zda použije vlastní VR headset nebo se spojí s nějakým existujícím výrobcem. Nejpravděpodobnějším partnerem Microsoftu se zdá být Oculus VR, který patří Facebooku, protože za konkurenčním HTC Vive stojí Steam, herní Nemesis Microsoftu.

Microsoft zatím neoznámil plánovanou cenu, rok a půl dopředu je něco takového obtížné, očekávat lze ale výrazné zvýšení ve srovnání s cenou Xboxu One/One S. Realisticky by se Microsoft mohl dostat na 15 až 20 tisíc korun podle toho, jak se bude dařit dodavatelům (téměř jistě to bude opět AMD) zajistit efektivní výrobu a také podle toho, jaké budou ostatní parametry Scorpia.

Jen grafická karta GeForce 1070 od Nvidie s výkonem šest a půl teraflop se aktuálně prodává asi za 13 tisíc korun, a to jde o zásadní snížení ceny za tak vysoký výkon ve srovnání s předchozí generací – Titan X se sedmi teraflopy výpočetního výkonu stál kolem 30 tisíc korun. Podobně jako u stávajících konzolí by však měl být výsledek citelně levnější než PC se srovnatelným výkonem, i díky lepší optimalizaci her.

Hry na Xboxu i ve Windows v jednom nákupu

Vedle chystaného hardwaru Microsoft představil také nové hry a hlavně iniciativu Xbox Play Anywhere, která v rámci jednoho nákupu zpřístupní hry na Xboxu i ve Windows 10 a zajistí také synchronizaci postupu ve hře. Je nutné ale upozornit, že Microsoft i u her pro Windows drží ceny Xboxových titulů, což dělá z her vydávaných Microsoftem jedny z nejdražších her vůbec. Dostupnost verze pro Xbox i PC v rámci jedné licence tuto nepříjemnou vlastnost odstraní.

Mezi první hry, které tuto funkci nabídnou, patří strategická hra Halo Wars 2 nebo nově oznámené akční závody Forza Horizon 3, které se začnou prodávat už v září, či Gears of War 4, které mezi hráče zamíří 11. října. Microsoft zatím oznámil ještě další tři hry, které Xbox Play Anywhere nabídnou: novou akční hru ReCore se spoustou robotů, střílení zombíků State of Decay 2 a akční hru s draky Scalebound; poslední dvě vyjdou v průběhu příštího roku.

DOOM je hrůza, hnus, brutus, nádhera. Doom je zjevení. Legenda, která dala 3D střílečkám špatné jméno, se vrátila, a peklo zamrzlo. | Video: Otakar Schön
 

Právě se děje

před 40 minutami

Policisté zajistili na několika místech miliony korun v hotovosti patřící bývalému místopředsedovi Fotbalové asociace ČR Romanu Berbrovi.

Policisté zajistili na několika místech miliony korun v hotovosti patřící bývalému místopředsedovi Fotbalové asociace ČR Romanu Berbrovi. Uvedla to dnes Česká televize. Kriminalisté také zjistili, že Berbr ovládá společnost Lugas Corporation na Seychelských ostrovech, přes niž může řídit i své podnikání v Česku. I proto soud rozhodl, že zůstane ve vazbě.

"Kapitál této společnosti (na Seychelských ostrovech) dle rejstříku dosahuje výše 100.000 dolarů a je rozdělen do akcií, jichž je obviněný držitelem," citovala Česká televize z vazebního návrhu Vrchního státního zastupitelství v Praze.

Peníze i investiční drahé kovy objevili policisté při razii v Berbrově bankovní bezpečnostní schránce. Bankovky našli také v jeho kanceláři v budově Plzeňského fotbalového svazu, v jehož čele Berbr stál. Další hotovost zabavili podle České televize v trezoru vedeném na jeho dceru.

Do vazby fotbalového funkcionáře, který je jedním z 20 obviněných v kauze údajného ovlivňování výsledků zápasů druhé a třetí fotbalové ligy, poslal v říjnu Obvodní soud pro Prahu 6. Proti rozhodnutí Berbr podal stížnost, které minulý týden odvolací pražský městský soud nevyhověl.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Evropský parlament odsoudil polský zákaz potratů. Ohrožuje podle něj zdraví žen a povede k tajným interrupcím

Evropský parlament ve čtvrtek odsoudil říjnové rozhodnutí polského ústavního soudu zásadně omezit možnost umělého přerušení těhotenství. Podle europoslanců tento de facto zákaz potratů ohrožuje zdraví polských žen a povede k výraznému rozšíření tajně prováděných a méně bezpečných interrupcí. Omezení je podle evropských zákonodárců dalším důkazem posilování vlivu polských vládnoucích politiků na justici.

Zdroj: ČTK
Další zprávy