Videohry ve znamení válek. Veletrh elektronické zábavy odstartovaly Star Wars i první světová

Otakar Schön
13. 6. 2016 13:46
Veletrh elektronické zábavy E3 zahájil vydavatel Electronic Arts se hrami Battlefield 1 a FIFA 17. Největším překvapením je příběhový režim tradiční fotbalové hry zasazený do Premiere League. Na své si od EA přijdou milovníci 3D stříleček i Star Wars.
Battlefield 1
Battlefield 1 | Foto: EA

Veletrh videoherní zábavy E3 letos podle všeho ovládne Microsoft s představením nové verze Xboxu, ale jako první novinky představila společnost Electronic Arts (EA). I když to bylo nepravděpodobné, dokázala překvapit. Největší zprávou je generační proměna fotbalové hry FIFA, která patří k nejúspěšnějším herním sériím historie.

Nová FIFA se změní ve dvou ohledech, prvním je kompletně přepracované grafické zpracování, druhým začlenění příběhu do čistě sportovní hry po vzoru boxerské ságy Fight Night Champion. Nový vzhled hry spolu s přepracovanou fyzikou míče a jeho ovládání má na starost herní engine Frostbite, který firma používá pro většinu svých her a který vznikl pro 3D střílečky Battlefield. Součástí změn bude také nová umělá inteligence hráčů.

Příběhový režim je první výraznou novinkou v hratelnosti FIFA do zavedení režimu Ultimate Team, který funguje jako sběratelská karetní hra s podporou mikrotransakcí. Nový herní režim The Journey bude sledovat postup fotbalisty Alexe Huntera v Premiere League a nabídne i propracované dialogy s možností výběru z několika možností. Samotný příběh pak bude reagovat na to, jak se hráči bude s Hunterem dařit v průběhu fotbalových zápasů.

FIFA 17 | Video: YouTube

Výlet do zákopů v Battlefield 1

EA hodně času věnovaly již dříve oznámenému novému dílu online střílečky Battlefield s číslem 1 v názvu. Hra je zasazená do období první světové války a vedle tanků se na bojištích objeví i beduíni na koních nebo vzducholodě. K dispozici budou mít hráči také obrovské množství zbraní, od šavlí přes jednoduché pušky až po automatické zbraně, které v první světové válce zažily bojovou premiéru.

EA zatím tají podrobnosti o příběhové části hry, místo toho se ukázaly technické pokroky hry. Navzdory tomu, že se titul odehrává ve starých kulisách, nabídne hra moderní prvky, jako jsou dynamické změny prostředí nebo rozsáhlé možnosti destrukce okolí. Největší dojem z prezentace ale nepochybně udělal pád obří hořící vzducholodě na bojiště.

Battlefield 1 | Video: YouTube

Boje plechových titánů i pro jednoho

Třetí velkou hrou, na kterou se společnost Electronic Arts soustředila, je pokračování online střílečky Titanfall, v níž proti sobě stojí hráči vyzbrojení velkými robotickými obleky. Druhý díl odstraní výtku k „jedničce“, přidá plnohodnotnou kampaň pro jednoho hráče.

Vývojáři do hry přidali další možnosti včetně vystřelovacího háku, který pilotům bez „mecha“ umožní vyšplhat se na nepřátelský kolos a zlikvidovat jeho řidiče. Předobjednat už jde i sběratelskou edici hry, která mimo jiné obsahuje repliku bojové helmy a maskovací šálu za cca 7500 korun.

Titanfall 2 | Video: YouTube

Hry ze Star Wars na tři roky dopředu

Electronic Arts vlastní dlouhodobou licenci na tvorbu her ze světa Hvězdných válek a hodlají ji naplno využít. Na veletrhu E3 se tak ukázaly hned tři hry s tímto tématem, ale jen krátce, protože dvě z nich vyjdou až v letech 2017 a 2018.

Firma připravuje druhý díl Battlefrontu ze světa Hvězdných válek, který podobně jako Titanfall 2 přidá příběhový režim, který prvnímu dílu chyběl (firma chtěla stihnout vydat hru společně s novým filmem, a tak single režim odstranila).

Další zatím nepojmenovanou Star Wars hrou je projekt Amy Hennig, která stojí za příběhem prvních tří dílů série Uncharted, což zní slibně, pokud chcete od Star Wars více než jen střílení z blasterů a používání Síly ke škrcení protivníků. Třetí hra spojená se Star Wars, která se na veletrhu E3 ukázala, zatím nemá jméno ani datum vydání a vyvíjí ji studio Respawn. Ví se o ní, že půjde o akční hru s příběhem.

EA Star Wars: A Look Ahead | Video: YouTube

K vidění byly také nové záběry z chystané hry Mass Effect Andromeda, která nenavazuje na původní trilogii a slibuje nové hrdiny i planety. Nový Mass Effect měl vyjít už letos, ale došlo k jeho odložení na začátek roku 2017.

Vedle velkých her s obrovskými rozpočty pak na konferenci EA dostal prostor také nový projekt EA Originals, který chce navázat na úspěch nezávislé hry Unravel. EA slibuje podporu nezávislým tvůrcům zajímavých netradičních titulů a slibuje jim, že jim v rámci vydavatelské smlouvy zajistí podobné podmínky, jako mají vlastní studia v rámci Electronic Arts, a případné zisky z prodeje půjdou vývojářům, jako by si hru vydali sami.

První hrou v rámci EA Originals bude Fe, hra malého švédského studia Zoink. Hlavním hrdinou je mládě, které musí zjistit, kým vlastně je, a k tomu má mimo jiné sloužit poslech písní vlastních různým druhům zvířat a rostlin. Zní to podivně, ale to je vlastnost, která k mnoha nezávislým hrám patří.

Fe Gameplay Trailer | Video: YouTube
 

Právě se děje

před 15 minutami

Růst ekonomiky loni zpomalil na 2,5 procenta, uvedl ČSÚ ve zpřesněném odhadu

Česká ekonomika loni meziročně vzrostla o 2,5 procenta. Ve srovnání s rokem 2018 kdy hrubý domácí produkt (HDP) stoupl o 2,8 procenta, tak její růst mírně zpomalil. Ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku ekonomika meziročně vzrostla o dvě procenta a mezičtvrtletně o 0,5 procenta. V úetrý to uvedl Český statistický úřad (ČSÚ).

Statistici tak zpřesnili své předchozí odhady z počátku března. Podle nich loňský růst ekonomiky činil 2,4 procenta a ve čtvrtém čtvrtletí HDP meziročně stoupl o 1,8 procenta a mezičtvrtletně o 0,3 procenta.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Vojáci, u kterých byly prohlídky kvůli smrti Vahidulláha Chána, u Ústavního soudu neuspěli

Ústavní soud odmítl stížnosti devíti vojáků, u kterých vojenská policie loni v červenci provedla prohlídky kvůli vyšetřování smrti Afghánce Vahidulláha Chána. Stížnosti zpochybňovaly neodkladnost prohlídek i způsob jejich provedení. Někteří vojáci byli zadrženi na pracovišti, pro všechny prý prohlídky znamenaly závažnou psychickou zátěž. Soud ale podněty ve spojeném řízení odmítl, považoval je za předčasné, zjistila ČTK z usnesení.

Příslušník afghánských ozbrojených sil Chán zastřelil předloni na podzim českého psovoda Tomáše Procházku na afghánské základně Šindánd v provincii Herát. Afghánský voják byl zatčen a vzat do vazby západních sil. Vyslýchali jej Češi i Američané. Krátce poté, kdy byl vrácen afghánským jednotkám, muž zemřel. Následovalo vyšetřování na obou stranách Atlantiku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy