Michele a továrna na čokoládu. Kdo byl magnát Ferrero?

jaz
16. 2. 2015 17:15
Z malého rodinného podniku vybudoval Michele Ferrero velkopodnik, který chrlí statisíce tun Nutelly. Krom toho stál u vzniku Kinder čokolády či bonbonů Tic Tac.
Foto: Eternity Portifólio / Foter / CC BY

Praha – Michele Ferrero stál v čele svého čokoládového impéria skoro 50 let, od roku 1949, kdy společně s otcem Pietrem Ferrerem vytvořili z malého rodinného podniku cukrářskou továrnu. Zemřel po vleklé nemoci na sv. Valentýna.

Sám Michele byl pro vznikající společnost, která po válce expandovala i do zahraničí, nepostradatelný. Sám prý stojí za vznikem úspěšných produktů, jako jsou bonbóny Tic Tac, Kinder čokoláda nebo Ferrero Rocher.

Velkým úspěchem je ale samozřejmě čokoládová pomazánka Nutella, která vznikala už od 40. let v Piemontu, kdy se ještě jmenovala Gianduja. Postupem času se ale upravovala její receptura a pravá Nutella, jak ji známe dnes, opustila továrnu v Albě v roce 1964. Dnes se každý rok vyprodukuje na 365 tisíc tun této čokoládové pomazánky v 11 továrnách po celém světě.

Od svých 24 let podnikal Michele Ferrero v cukrárenském byznyse a v průběhu času se z něho stal nejbohatší Ital, jehož jmění je odhadováno na 23,4 miliard dolarů. Časopis Forbes ho dokonce zařadil na 30. příčku nejbohatších lidí světa.

Ještě před pár lety létal i v pokročilém věku každý den z Monaka do továrny v Albě na severozápadě Itálie, aby se přesvědčil, že vše jde tak, jak má a osobně navrhoval nové produkty společnosti.

Michele Ferrero předal firmu už v roce 1997 svému nejstaršímu synovi Pietrovi, který ale podlehl infarktu v roce 2011 během humanitární mise v Jižní Africe, kde zastupoval právě otcovu firmu. V čele čokoládového impéria od té doby stojí Michelův mladší syn Giovanni.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Finanční správa začala vracet přeplatky na dani z příjmů

Pracovníci Finanční správy zatím vyřídili první žádosti o přeplatky na dani z příjmů fyzických osob a na účty poplatníků odeslali 662 953 112 Kč. Letos podalo daňové přiznání zatím 1 180 678 lidí. Vzhledem k současné situaci, někteří využili možnost generálního pardonu do konce června a úřady tak očekávají ještě víc než půl milionu podání.

Pro ty, kteří si pospíšili s daňovým přiznáním a odevzdali ho již v lednu nebo únoru, aby přeplatek na daních z příjmů dostali co nejdříve, platí stejné datum - 1. 4. Třicetidenní lhůta se začíná počítat až od tohoto data - tedy od okamžiku, kdy skončila "uzávěrka" pro podání daňového přiznání.

Ve standardním případě tedy vzniká přeplatek 2. 4. a třicetidenní lhůta pro jeho vrácení začíná běžet 3. 4. To znamená, že nejpozději 4. 5. musí Finanční správa dát příkaz do banky na vrácení peněz.

Další zprávy