Michele a továrna na čokoládu. Kdo byl magnát Ferrero?

jaz
16. 2. 2015 17:15
Z malého rodinného podniku vybudoval Michele Ferrero velkopodnik, který chrlí statisíce tun Nutelly. Krom toho stál u vzniku Kinder čokolády či bonbonů Tic Tac.
Foto: Eternity Portifólio / Foter / CC BY

Praha – Michele Ferrero stál v čele svého čokoládového impéria skoro 50 let, od roku 1949, kdy společně s otcem Pietrem Ferrerem vytvořili z malého rodinného podniku cukrářskou továrnu. Zemřel po vleklé nemoci na sv. Valentýna.

Sám Michele byl pro vznikající společnost, která po válce expandovala i do zahraničí, nepostradatelný. Sám prý stojí za vznikem úspěšných produktů, jako jsou bonbóny Tic Tac, Kinder čokoláda nebo Ferrero Rocher.

Velkým úspěchem je ale samozřejmě čokoládová pomazánka Nutella, která vznikala už od 40. let v Piemontu, kdy se ještě jmenovala Gianduja. Postupem času se ale upravovala její receptura a pravá Nutella, jak ji známe dnes, opustila továrnu v Albě v roce 1964. Dnes se každý rok vyprodukuje na 365 tisíc tun této čokoládové pomazánky v 11 továrnách po celém světě.

Od svých 24 let podnikal Michele Ferrero v cukrárenském byznyse a v průběhu času se z něho stal nejbohatší Ital, jehož jmění je odhadováno na 23,4 miliard dolarů. Časopis Forbes ho dokonce zařadil na 30. příčku nejbohatších lidí světa.

Ještě před pár lety létal i v pokročilém věku každý den z Monaka do továrny v Albě na severozápadě Itálie, aby se přesvědčil, že vše jde tak, jak má a osobně navrhoval nové produkty společnosti.

Michele Ferrero předal firmu už v roce 1997 svému nejstaršímu synovi Pietrovi, který ale podlehl infarktu v roce 2011 během humanitární mise v Jižní Africe, kde zastupoval právě otcovu firmu. V čele čokoládového impéria od té doby stojí Michelův mladší syn Giovanni.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Výbor americké Sněmovny reprezentantů doporučil ústavní žalobu na Trumpa

Právní výbor Sněmovny reprezentantů amerického Kongresu doporučil sněmovnímu plénu schválit ústavní žalobu na prezidenta Donalda Trumpa. Výbor, který ovládají opoziční demokraté, shledal šéfa Bílého domu vinným z obstrukcí vůči Kongresu a ze zneužití moci ve snaze přinutit cizí mocnost ke vměšování do amerických prezidentských voleb.

Plénum Sněmovny reprezentantů by mělo o impeachmentu hlasovat příští týden. V lednu definitivně rozhodne Senát, který ale ovládají Trumpovi republikáni. Prezident jakékoli obvinění popírá a tvrdí, že žaloba je politické divadlo a hon na čarodějnice.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Bělobrádek na post předsedy lidovců kandidovat nebude

Bývalý dlouholetý předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek vyloučil kandidaturu na pozici šéfa strany. "Vzhledem k tomu, že kandidaturu na předsedu KDU-ČSL ohlásili Jan Bartošek a Tomáš Zdechovský, kandidovat určitě nebudu. Konec hlášení," uvedl Bělobrádek. Bartošek je místopředsedou strany a šéfem jejího poslaneckého klubu, Tomáš Zdechovský europoslancem.

Post předsedy opouští Marek Výborný z rodinných důvodů, před časem mu zemřela manželka a on musí pečovat o děti. Výborný rezignuje na funkci předsedy k termínu mimořádného sjezdu strany, který by se měl uskutečnit 25. ledna. Termín musí ještě potvrdit celostátní konference.

před 1 hodinou

Z nemocnice v Ostravě propustili i druhého zraněného při úterní střelbě

Po úterní střelbě ve Fakultní nemocnici Ostrava už ve zdravotnickém zařízení nezůstává žádný pacient. I druhého zraněného muže lékaři v pátek odpoledne propustili do domácí péče. 

Dvaačtyřicetiletý střelec zabil sedm lidí. Poslední oběť, kterou muž střelil do hlavy, podlehla svým zraněním ve čtvrtek. Žena byla od útoku v kritickém stavu. Ve stejný den byl do domácího léčení propuštěn jeden ze zraněných mužů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy