Michele a továrna na čokoládu. Kdo byl magnát Ferrero?

jaz
16. 2. 2015 17:15
Z malého rodinného podniku vybudoval Michele Ferrero velkopodnik, který chrlí statisíce tun Nutelly. Krom toho stál u vzniku Kinder čokolády či bonbonů Tic Tac.
Foto: Eternity Portifólio / Foter / CC BY

Praha – Michele Ferrero stál v čele svého čokoládového impéria skoro 50 let, od roku 1949, kdy společně s otcem Pietrem Ferrerem vytvořili z malého rodinného podniku cukrářskou továrnu. Zemřel po vleklé nemoci na sv. Valentýna.

Sám Michele byl pro vznikající společnost, která po válce expandovala i do zahraničí, nepostradatelný. Sám prý stojí za vznikem úspěšných produktů, jako jsou bonbóny Tic Tac, Kinder čokoláda nebo Ferrero Rocher.

Velkým úspěchem je ale samozřejmě čokoládová pomazánka Nutella, která vznikala už od 40. let v Piemontu, kdy se ještě jmenovala Gianduja. Postupem času se ale upravovala její receptura a pravá Nutella, jak ji známe dnes, opustila továrnu v Albě v roce 1964. Dnes se každý rok vyprodukuje na 365 tisíc tun této čokoládové pomazánky v 11 továrnách po celém světě.

Od svých 24 let podnikal Michele Ferrero v cukrárenském byznyse a v průběhu času se z něho stal nejbohatší Ital, jehož jmění je odhadováno na 23,4 miliard dolarů. Časopis Forbes ho dokonce zařadil na 30. příčku nejbohatších lidí světa.

Ještě před pár lety létal i v pokročilém věku každý den z Monaka do továrny v Albě na severozápadě Itálie, aby se přesvědčil, že vše jde tak, jak má a osobně navrhoval nové produkty společnosti.

Michele Ferrero předal firmu už v roce 1997 svému nejstaršímu synovi Pietrovi, který ale podlehl infarktu v roce 2011 během humanitární mise v Jižní Africe, kde zastupoval právě otcovu firmu. V čele čokoládového impéria od té doby stojí Michelův mladší syn Giovanni.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Obyvatelé San Marina se v referendu vyslovili pro legalizaci potratů

Obyvatelé San Marina se v nedělním referendu velkou většinou hlasů vyslovili pro legalizaci potratů. Na základě konečných výsledků o tom s odvoláním na místní média informovala agentura AP. Interrupce zde budou povoleny během prvních 12 týdnů těhotenství, v případě ohrožení života či psychického zdraví ženy i po tomto období. Maličký, převážně katolický stát obklopený Itálií byl jedním z posledních v Evropě, který potraty zcela zakazoval.

Podle konečných výsledků hlasovalo pro legalizaci interrupcí 77 procent voličů. Účast podle agentury APA činila 41 procent z více než 35 tisíc oprávněných voličů.

Zákaz interrupcí v San Marinu platil už od roku 1865. Tamní ženy proto cestovaly kvůli tomuto zákroku do Itálie, kde jsou potraty legální od roku 1978. Pokud obyvatelé San Marina podstoupí v Itálii jiné lékařské zákroky, které v jejich vlasti nejsou dostupné - jako kupříkladu transplantace - veřejný zdravotnický systém náklady proplatí. To však neplatí pro potraty, jelikož je stát považuje za nelegální.

Zdroj: ČTK
Další zprávy