Měsíc v pátek nabídne úplněk i zatmění. Bude vypadat jako začazený sazemi, říká astronom

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
Aktualizováno 13. 9. 2016 19:02
V pátek večer nastane úplněk, kterému se podle tradice přezdívá sklizňový, a bude doplněn neobvyklým úkazem. Měsíc projde velmi blízko okraje zemského stínu, takže na zhruba čtyřicet minut budeme svědky polostínového zatmění. Měsíc bude vypadat, jako by jej někdo shora začadil černým kouřem. Astronomové již netrpělivě vyhlíží nejdelší úplné zatmění Měsíce tohoto století, které bude v roce 2018.
Foto: astro.sci.muni.cz

V pátek večer se pozemšťanům při pohledu na Měsíc naskytne pozoruhodný úkaz. Tato jediná přirozená družice naší planety bude v úplňku, navíc projde v blízkosti zemského stínu. Stín Země se bude nacházet nad Měsícem, budeme svědky polostínového zatmění.

Pro ty, kdo by měli zájem celý úkaz pozorovat, sestavil astronom Petr Horálek na stránkách astro.cz přesný jízdní řád.

Měsíc v úplňku vychází téměř na východě ve čtvrt na osm večer. Jak bude stoupat nad obzor, začne se pomalu z jihozápadu přibližovat k blízkosti plného zemského stínu. Přibližně o hodinu později, okolo 20:20, už by mohlo být očima patrné ztmavnutí severovýchodního okraje Měsíce. Maximální fáze zatmění připadá na 20:54. Za dalších 25 minut již úplněk nabude normálního vzhledu.

Zatmění Měsíce vzniká při průchodu našeho kosmického souseda zemským stínem. Mohlo by se zdát, že k tomuto úkazu by mělo dojít pokaždé, když je Měsíc v úplňku a nachází se v tu dobu přesně na opačné straně oblohy než Slunce. Jenže do roka nastanou maximálně tři měsíční zatmění.

"Je to způsobeno tím, že dráha Měsíce je vůči rovině zemské dráhy skloněna přibližně o pět stupňů a zemský stín na obloze pokrývá ve vzdálenosti Měsíce kruhovou plochu o průměru jen 1,5 stupně. Měsíc proto zemský stín častěji mine a k žádnému zatmění nedojde," vysvětluje astronom Petr Horálek.

Pokud je Měsíc v úplňku na obloze od zemského stínu ve vzdálenosti menší než jeho úhlový průměr, můžeme spatřit očima viditelné polostínové zatmění.

"Kdybyste měla v tu chvíli možnost stát na Měsíci a dívat se zpátky do vesmíru, na obloze byste viděla zeměkouli, která je úplně tmavá, a za jejím okrajem by bylo sluníčko. Z Měsíce by bylo vidět částečné zatmění Slunce," popisuje Petr Horálek úkaz z opačného pohledu.

Jak upozorňuje, polostínové zatmění je očima patrné jen v době, kdy se Měsíc nachází blízko zemského stínu. Nejinak tomu bude i v pátek. "Při pohledu očima i dalekohledem se bude zdát, jako by úplněk někdo z horního okraje začadil černými sazemi."

Další zatmění Měsíce viditelné z Česka nastane v sobotu 11. února 2017 krátce po půlnoci a bude opět polostínové. Na úplné zatmění Měsíce si budeme muset počkat do 27. července 2018, podle astronoma Petra Horálka půjde o jednu z dlouho očekávaných astronomických událostí.

Půjde totiž o nejdelší úplné zatmění Měsíce v tomto století, těleso se zbarví do červena. Zatmění potrvá hodinu a 44 minut, přičemž fyzicky možné nejdelší zatmění je pouze o tři minuty delší.

"Bude to parádní podívaná, Měsíc projde přímo středem zemského stínu. Ten je kruhový, takže když měsíc prochází okrajem stínu, trvá to jen několik desítek minut, ale když prochází středem, trvá mu, než projde celý průměr kruhu," popisuje Horálek.

Astronomy dlouho očekávané datum 27. července 2018 nabídne ještě další lahůdku. "Bude možno vidět Mars v jeho fyzicky největší velikosti, ale stále bude jasné, že nemůže být vidět větší, než je Měsíc v úplňku, jak zní jeden oblíbený hoax, který se pravidelně šíří internetem," uzavírá astronom Petr Horálek.

Americká NASA vyzkoušela nejsilnější pomocný motor na světě. Je určen pro pohon vesmírné lodi, která by měla pomoci lidem doletět na planetu Mars. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy