Meghan polidšťuje monarchii. Svatba s Harrym je červená knihovna v přímém přenosu

Petra Jansová Petra Jansová
Aktualizováno 16. 5. 2018 12:04
Odborníci na královský protokol se pozastavují nad některými detaily jejího vystupování na veřejnosti, podle odbornice na marketing z Karlovy univerzity Denisy Hejlové ale právě tyto drobné detaily přinášejí důležité poselství. Královská rodina se skrze Meghan Markleovou ještě více přibližuje běžným lidem, o čemž svědčí i řada dalších faktorů. "Princ Harry měl v minulosti jistě vícero vážných vztahů a zkrátka se zamiloval do slečny Markleové. A přesně to lidé oceňují. Vidí ten lidský příběh, červenou knihovnu v přímém přenosu."
Meghan Markleová a princ Harry.
Meghan Markleová a princ Harry. | Foto: Reuters

Všechny větší události, ať už to byly oslavy narozenin královny Alžběty, narození prince George a jeho sourozenců, nebo teď i svatba prince Harryho s Meghan Markleovou, dostávají královskou rodinu do popředí zájmu. Jsou tyto události i příležitostí, jak posílit značku královské rodiny?

Ano. Určitě jde o naprosto klíčové momenty. Královská rodina s sebou nese obrovskou symboliku, tu je ale v současnosti obtížné udržet. Členové královské rodiny s ní musí hodně pracovat a skloubit ji s reálným životem běžných lidí. S tím se ale samozřejmě potýkají královské rodiny z celého světa. Nehledě na ekonomickou stránku, tato svatba má především navodit pozitivní pocity, což ostatně zdůrazňuje i mluvčí prince Harryho, který událost popisuje především jako oslavu dvou lidí. Často je také v této souvislosti zmiňováno, že jde o dva obyčejné lidi, a královská rodina se proto snaží z této události nedělat nic elitního, čemuž také nasvědčuje mnoho faktů.

Například?

Například se svatba Meghan a Harryho koná v sobotu, kdy se zpravidla berou i obyčejní lidé. Dosud se všechny královské svatby konaly ve všední den, který se tak zároveň stal státním svátkem. K čemuž by ale zřejmě v případě Harryho nedošlo. Přece jen je v nástupnictví na trůn příliš daleko. A nejsou stanovena ani žádná další speciální opatření, kromě toho, že hospody mohou mít otevřeno o dvě hodiny déle. Abych to shrnula, ekonomický přínos je diskutabilní, mnohem větší je ten symbolický. Snaží se spojit značku královské rodiny s něčím pozitivním, radostným, s novými začátky a s novými lidmi.

Jakou změnu přináší do britské královské rodiny Meghan Markleová, která je v britských médiích často spojována s bouráním hranic královského protokolu?

Bourání hranic, které zmiňujete, je vlastně maličkostí. Mnohem důležitější je právě poselství, které Meghan přináší - polidšťuje monarchii. Stejně jako to bylo i v případě vévodkyně Catherine. Tyto změny do určité míry říkají, že monarchii zachovat lze, pokud se bude zároveň přizpůsobovat světu, ve kterém žijeme. Monarchie je sice tradiční, ale zároveň by měla být i aktuální.  

S tím tedy souvisí i to, že královská rodina využívá jako informační zdroj sociální sítě?

Určitě ano. V tomto případě je ale dobré připomenout, že je mají pod kontrolou a využili je plně pro svůj prospěch. Podařilo se jim moderní technologii využít tak, aby se neotočila proti nim, přičemž si ze sociální sítě udělali svůj oficiální informační kanál.

Poradenská společnost Brand Finance označila značku britské královské rodiny jako jednu z nejcennějších na světě. Co všechno je její součástí?

Zde je potřeba zmínit především historii. Britská královská rodina má dnes dobrou pověst, málokomu vadí a lidé si jí váží. I tak ovšem může některým lidem symbolizovat úpadek velkého britského impéria, v podstatě jen zašlou slávu bývalé koloniální mocnosti. Její členové se stále perou se stínem kdysi mocné země.

Proč je britská královská rodina v porovnání s dalšími královskými rodinami z celého světa známější? Má to tedy co do činění právě s tím, že Velká Británie byla kdysi koloniální mocností?

Je to tak. Nejde jen o to, že Velká Británie je ekonomickou mocností a logicky je tak ve středu zájmu. Lidé se o ni zajímají i v zemích, kde kdysi Britové měli vliv. 

Na britských serverech se rovněž píše o tom, že Meghan Markleová by mohla být ambasadorkou nových britsko-amerických vztahů.  

Musím říct, že tato teorie už mi přijde trochu překroucená. Stavím se za názor, který jsem zmiňovala v souvislosti s tiskovým mluvčím princem Harryho, a to že jde o svatbu dvou lidí. Princ Harry měl v minulosti jistě vícero vážných vztahů a zkrátka se zamiloval do slečny Markleové. A přesně to lidé oceňují. Vidí ten lidský příběh, červenou knihovnu v přímém přenosu.

Princ Harry a Meghan Markleová navštívili Edinburgh. Zašli i do kavárny, která pomáhá bezdomovcům | Video: Asociated Press
 

Právě se děje

před 9 hodinami

Očkování v USA jde rychle, Universal odkládá premiéru filmu Rychle a zběsile 9 už jen o měsíc

Jen o měsíc odkládá filmové studio Universal velkorozpočtový snímek Rychle a zběsile 9, který měl také do českých kin dorazit koncem května. Nově se s premiérou počítá na 25. června, píše agentura Reuters. Podle ní se hollywoodská firma vlastněná nadnárodním konglomerátem Comcast snaží vytipovat dobu, kdy se do biografů bude moci vrátit co nejvíce lidí, aby z prodeje vstupenek zaplatila náklady. Snímek měl rozpočet přes 200 milionů dolarů, v přepočtu 4,4 miliardy korun.

Universal film odložil jen o měsíc. Podle Reuters to dokazuje, že studio vkládá naděje do rychlého průběhu očkování v USA a Kanadě, které společně tvoří největší filmový trh světa. V New Yorku se sítě biografů AMC, Cineworld či Cinemark po roční pauze způsobené pandemií znovu otevřely tento pátek. Provozovatelé doufají, že v lukrativní letní sezóně už na velkorozpočtové filmy jako Rychle a zběsile 9 přitáhnou opět davy nyní již naočkovaných diváků. Jako první má do kin 7. května zamířit Black Widow, ve které stejnojmennou superhrdinku hraje Scarlett Johanssonová.

Zdroj: Reuters
Další zprávy