Matějská pouť otvírá už v sobotu

Ilona Víchová
7. 3. 2012 4:44
Na pražském holešovickém Výstavišti se připravuje tradiční Matějská pouť
Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Máte rádi kolotoče, zábavu a adrenalin? Vydejte se na Matějskou pouť. Na pražském holešovickém Výstavišti začne tradiční Matějská veselice už tento víkend.

Na návštěvníky čeká sedm nových atrakcí. V areálu prařského Výstaviště bude kromě cukrovinek na stánkách i česká zelenina. Matějskou pouť můžete navštívit od 10. března do 22. dubna. Letos začíná pouť o týden později než je to tradičně zvykem. Důvodem je předpověď špatného počasí.

Adrenalin a novinky

I v tomto ročníku najdeme tradiční oblíbené atrakce. Na milovníky adrenalinu čekají opravdové speciality. Nejoblíbenější jsou adrenalinové atrakce z Nizozemska, Německa a Itálie. Lidé je milují proto, že se mezi nimi každý rok najde i nějaká novinka. Z Holandska sem zavítá pět novinek a jedna z nich, která dorazí o týden později, jede na Výstaviště přímo z továrny. Celkem si návštěvníci mohou vyzkoušet na 130 atrakcí.

Foto: zdroj: www.matejskapout.cz

 

Dobré jídlo a zamotaná hlava

Jako každý rok, najdou nadšenci mezi atrakcemi booster, který s vámi manipuluje v šedesáti metrech, katapult nebo kamikadze. Mezi novými bude například obří padesátimetrové rameno s vrtulí. Odvážlivec se bude točit všemi směry, které jsou vůbec možné. Součástí Matějské pouti nadále zůstávají atrakce, které znají i méně zkušení. Vzpomínky vyvolá stará horská dráha nebo pětatřicetimetrové ruské kolo.

Pořadatelé Kočkovi se rozhodli kromě cukrové vaty, perníků a pendreku do areálu rozmístit stánky s českou zeleninou. Jde o obchodní tah, kdy se sladkost vykompenzuje zeleninou, kterou si maminky mohou v sobotu donést čerstvou třeba na polévku.

Provětrejte peněženky

Vstupné do areálu pro dospělé je 25 korun. Děti do 120 centimetrů a důchodci mohou na území Matějské pouti vstoupit zcela zdarma. Milovníci řetízkových kolotočů a autodromů zaplatí 40 - 50 korun. Atrakce pro male děti mají nastavené ceny na 25 korun. Oblíbené adrenalinové atrakce vyjdou návštěvníky na 120 korun. Ještě víc si ovšem připlatí za zahraniční atrakce - 150 korun.

Matějská pouť je otevřená od úterý do pátku od 14: 00 do 21:00. O víkendu můžete hladinu adrenalinu srovnávat od 10:00 do 22:00 hodin. Jediný den, kdy je zavřeno, je pondělí.

Foto: Aktuálně.cz, Tomáš Adamec

 

Oslava svátku svatého Matěje

Tradice pochází z výročních poutních oslav svátku svatého Matěje. Historie sahá až do roku 1595. Matěj je patronem a ochráncem stavebních řemeslníků, řezníků, cukrářů, kovářů a krejčích. Lidé se k němu modlili pro odvrácení černého kašle a manželské neplodnosti. Dřivě se kromě Matějské pouti ještě razila Matějská mince. Dokonce je spojován s počasím. "Svatý Matěj ledy láme".

Kvůli malým prostorám u kostelíku svatého Matěje byly kolotoče a stánky postupně přesouvány blíže centru Dejvic. V roce 1960 se Matějská pouť konala v blízkosti Letné. Občas jsme je mohli vidět v Modřanech nebo na Břevnově. Od roku 1963 se koná v areálu Parku kultury a oddechu Julia Fučíka v bubenečské Stromovce, dnes známé jako Výstaviště Praha.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 6 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy