Manželé plánují eutanazii. Bojí se budoucnosti a samoty

Zuzana Mocková Zuzana Mocková
1. 10. 2014 7:00
Belgický pár hodlá podstoupit eutanazii. Manželé se totiž bojí, že jeden z nich zemře a nechá druhého samotného.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Brusel – Další neopodstatněný případ asistované sebevraždy zaměstnává belgická média. Postarší manželský pár se rozhodl, že na své 64. výročí svatby, připadající na 3. února příštího roku, podstoupí eutanazii.

Devětaosmdesátiletý Francis a o tři roky mladší Anne se po více jak půl století společného života děsí budoucnosti. Nechtějí žít bez sebe a strachují se, že jeden odejde o něco dříve a nechá druhého samotného. Také netuší, jak by zaplatili drahý domov důchodců a nechtějí zůstat svým dětem na obtíž.

Francis sice v posledních 20 letech bojoval s rakovinou prostaty a je závislý na morfinu, jeho žena trpí artritidou a postupnou ztrátou zraku, není ale důvod, proč by měli za asistence lékařů ukončit svůj život. Původně tak chtěli spáchat sebevraždu ve vlastní režii pomocí plastikového sáčku a prášků na spaní. Na to ale neměli dost odvahy.

Děti s jejich rozhodnutím souhlasí

"Chce to kuráž pověsit se, nebo skočit. Lékař vám dá ale šanci lehce usnout. K tomu kuráž nepotřebujete," říká belgickému Moustique Francis, který o konci se svou ženou hovoří jako o vysněné dovolené.

Požehnání mají i od svých třech dětí, které jim sehnaly lékaře z Flander, jenž je ochoten provést eutanazii i s uvedením důvodu duševního utrpení. "Pokud jeden z nich zemře, druhý by zůstal smutný a zcela na nás závislý. Každý den k nim jezdit a starat se o matku nebo otce je pro nás ale nemožné," říká pětaapadesátiletý syn John Paul.

Asistované sebevraždy páchají i zdraví lidé

Počet asistovaných sebevražd v Belgii v poslední době rychle roste, podle Daily Mail bylo v roce 2013 hlášeno na 1807 eutanazií, což je dvojnásobek oproti roku 2010. Často se také vyskytují případy naprosto zdravých lidí, kteří odůvodňují své rozhodnutí právě duševním utrpením.

V loňském roce se rozhodla ukončit život asistovanou sebevraždou čtyřicetiletá nevidomá dvojčata, kterým hrozila postupná ztráta zraku. Známý je také případ stejně starého transsexuála, jenž prodělal neúspěšnou operaci změny pohlaví. Naposledy to pak byl doživotně odsouzený vrah Frank Van Den Bleeken, který se podle svých slov už nemůže napravit a není schopen dál žít.

 

Právě se děje

Další zprávy