Místo mozku z marihuany kostku. Jak THC ovlivňuje naše IQ?

pej
25. 11. 2014 12:32
Vědci testovali vliv marihuany na lidskou inteligenci a kvalitu studijních výsledků dospívajících.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Dallas - Vliv marihuany na lidský mozek se stal předmětem desítek vědeckých studií, které přinesly často protichůdné výsledky. Podle posledního zjištění amerických lékařů má psychoaktivní látka konopí THC vliv jak na úbytek šedé hmoty mozkové, tak na zlepšení kvality té bílé.

Nadměrné užívání marihuany může podle vědců vést ke změnám v chování, ke zhoršení sociální interakce, většímu používání vulgarit a ovlivňuje i chuť k sexu. Tyto výsledky byly prokázány v testované skupině, která konzumovala drogu v průměru třikrát denně.

Dlouhodobé a nadměrné užívání marihuany může škodit

Na základě výsledků získaných z magnetické rezonance lékaři zároveň prokázali, že THC sice zrychluje neurony v rámci bílé hmoty mozkové, ale po šesti letech dochází kvůli nadměrnému používání drogy k jejich zpomalení.  

Studie se účastnilo celkem 112 lidí, marihuanu užívalo 48 z nich.

"Právě díky možnosti využití tří typů magnetické rezonance, které umožnily vyhodnotit různé mozkové funkce, jsme získali jedinečná data," řekl jeden z autorů studie.

Spolumajitel growshopu vám prodá věci na pěstování rostlin, ale pokud padne slovo konopí, ukáže vám dveře a poučí vás o platné legislativě...
7:55
Spolumajitel growshopu vám prodá věci na pěstování rostlin, ale pokud padne slovo konopí, ukáže vám dveře a poučí vás o platné legislativě... | Video: DVTV

Marihuana nemá vliv na studijní výsledky

Další studie vycházející z průzkumu provedeného na anglických školách tvrdí, že mezi příležitostným užíváním marihuany a horšími studijními výsledky neexistuje žádná souvislost.  

"Není jasné, co způsobuje horší výsledky dětí ve škole. Naše práce ukazuje, že konopí nebude možné označit jako jediného viníka špatných známek," řekl člen z vědeckého týmu londýnské univerzity.

Lékaři nicméně varovali před častějším užíváním konopí, které by mohlo u dospívajících vést ke zhoršení výkonnosti. V uvedené práci byly rovněž zmíněny pozitivní účinky THC, a to především jako preventivní opatření před rakovinou.

Léčebné účinky marihuany byly prokázány už dříve. Podle klinických studií dokáže zmírnit například symptomy Parkinsonovy nebo Alzheimerovy choroby, roztroušené sklerózy, epilepsie, maniodeprese nebo glaukomu.

Její konzumace a výroba je dle OSN ve většině evropských zemí dosud zakázána, v Česku je legálně k dostání pouze na lékařský předpis. 

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Merkelová a Biden vyzvali Rusko, aby stáhlo vojáky od ukrajinských hranic

Německá kancléřka Angela Merkelová a americký prezident Joe Biden ve středu vyzvali Rusko, aby stáhlo své vojáky od ukrajinských hranic a snížilo tak napětí v regionu. Uvedl to mluvčí německé vlády. Americký ministr obrany Lloyd Austin uvedl, že Spojené státy chtějí nadále Ukrajině poskytovat materiální pomoc, píše agentura Reuters.

Vyhrocenou situaci mezi Ruskem a Ukrajinou ve středu Biden a Merkelová probrali při telefonickém hovoru. "Kancléřka a prezident se shodli, že by Rusko mělo snížit počty armádních sil, aby situaci uklidnilo," uvedl mluvčí německého kabinetu Steffen Seibert.

Rusko na východě Ukrajiny v oblastech ovládaných proruskými separatisty a na Krymu v poslední době shromáždilo velké armádní síly. Kyjev varuje, že soustřeďování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou znamená riziko ruské ozbrojené agrese, Moskva se však brání, že jen chrání svou bezpečnost. Při obnovených bojích zemřelo podle ukrajinské strany několik vojáků.

Austin, který je společně se šéfem americké diplomacie Antonym Blinkenem v Bruselu, dnes na tiskové konferenci prohlásil, že Washington je připraven Ukrajině pomoci se bránit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy