Liptovský Mikuláš: tradice, zábava a překrásná příroda

Ilona Víchová
27. 7. 2012 9:56
Liptovský Mikuláš je místo s tradicí a krásnou přírodou
Foto: Aktuálně.cz

Pod Tatrami na řece Váh leží v Liptovské kotlině město s 33 tisíci obyvatel. Liptovský Mikuláš je město s tradicí a s rušným životem. Leží na rovině nedaleko překrásných velehor. Liptovský Mikuláš je zároveň významnou dopravní křižovatkou, v těsné blízkosti vede dálnice D1 a je protkaný hlavním železničním tahem.

Město, které nese název svého patrona, svatého Mikuláše láká, turisty na dovolenou s překrásnou přírodou v okolí, blízkými termálními lázněmi a zábavnými aquaparky či tajemnými jeskyněmi.

Centrum Liptovského Mikuláše

Město, které se ukrývá mezi horami nese oficiální titul Mesto olympijskych víťazov. Hned několik zajímavostí z  města dělá středisko cestovního ruchu. Nedaleko se nachází Demänovská dolina s jeskyněmi, lyžařské středisko Jasná Nízké Tatry, Jánská dolina s termálními prameny a Aquapark Tatralandia.

Foto: Aktuálně.cz

Slovenská kultura velmi uznává své náboženství a svědčí o tom hned několik kostelů uprostřed města a v blízkém okolí. Jedním z nich je římskokatolický Kostel sv. Mikuláše, který se stal největší raněgotickou stavbou v Liptově, dále pak Jezuitský klášter, Evangelický kostel, který byl vystaven na základě Tolerančního patentu Josefa II, kostel sv. Petra z Alkantary v Okoličnom nebo Kostel Vranovo v Palúdzke. Zajímavou stavbou je i Čierny orol, dřívější hostinec, který dnes slouží jako středisko kulturního života s velkým jevištěm a historickou architekturou.

Jeskyně všude, kam se podíváme

Každý rok se sjíždí řada turistů z celého světa, aby se pokochali krásami podzemního světa. Jeskyně ohromí svou rozlohou, tvarem a zajímavými přírodními úkazy. Na Slovensku najdeme přes 4 tisíce jeskyní. Dominantou všech přírodních krás jsou Demänovské jeskyne, kde můžete navštívit dvě z nich, Demänovskou jaskyni slobody a Demänovskou l´adovou jaskyni.

Ledová Demenovská jeskyně se nachází v Národní přírodní rezervaci Demänovská dolina na území Národního parku Nízké Tatry. Prohlídka trvá asi 45 minut a během té doby ujdete 650 metrů v prostorech, kde teplota nepřeskočí hodnotu 2 stupně Celsia. Před koncem vás čeká pořádný výšlap po schodech, kde posledních šest nese název "infarktové". Jde o místo, kdy z chladné čásit vstupujete do normální teploty po náročném výstupu.

Foto: Aktuálně.cz

Pokud vás prohlídka jeskyní nadchne, nezapomeňte na Jánskou dolinu, kde objevíte krásy Stanišovské jaskyně nebo Važecká jaskyňa, která je tak kouzelná, že se během chvilky ocitnete doslova pohádce. Jeskyně hned v závěsu doplňují propasti. Jedna z nich nese název Starý hrad a sahá do úctyhodné hloubky 432 metrů. Netradičním zážitkem bude návštěva Medvedie štôlni, která je nejdelší chodbou v Západních Tatrách. Čeká vás 550 metrů, které urazíte v 30 minutové prohlídce. A kdo bude hodně pozorný, spatří i  permoníka. Ale podle slovenské pověsti, permoníci nepřináší štěstí, proto po nich nijak zvlášť nepátrejte.

Putování za historii a teplými prameny

Milovníci cyklistiky si rádi sednou na kolo a projedou si trasu Liptovský Mikuláš, Liptovský Ján, Liptovský Hrádok, Pribylina a Važec. Celkem vás čeká 33 kilometrů, které prožijete v historických a tradičních vesničkách. O pasácích ovcí a všeobecně o tomto druhu obživy se dozvíte v Liptovském Hrádku, kde se nachází Ovčiarske múzeum. Ovce neodmyslitelně patří a jsou symbolem Liptovska. V obci Pribylina vás čeká Múzeum liptovskej dediny, což je skanzen, který předvádí život v klasické vesnici z konce 13 století. Vstoupíte do domu rolníka, řemeslníka nebo rychtáře. Poznáte, jak to vypadalo v kostele nebo ve škole. 

Foto: Aktuálně.cz

Pro bolavé tělo z kola nebo pěší turistiky je nejlepší termální koupel. V blízkosti Liptovského Mikuláše se nachází hned několik možností. Děti se vyřádí v Aquaparku Tatralandia, který přímo praská tobogány a skluzavkami. Prohřát tělo si můžete v Thermal Park Bešeňová nebo v Termálném kúpalisku Liptovský Ján s teplotou vody okolo 28,2 stupňů Celsia.

Foto: Aktuálně.cz

Horská turistika, přírodní krásy, tajuplné jeskyně a relaxování v teplé vodě, to a mnohem víc zažijete na dovolené v okolí Liptovského Mikuláše, který je obklopený atmosférou historie a tradice.

 

Právě se děje

Další zprávy