Nizozemci kvůli covidu kouří více marihuany. Bojují tak s nudou a zklidňují si nervy

ČTK ČTK
15. 12. 2021 15:00
Lidé v Nizozemsku od začátku pandemie covidu-19 konzumují víc konopí. Země v souvislosti s výskytem nového koronaviru vyhlásila na začátku roku 2020 několik částečných uzávěr, které omezily přístup do barů, restaurací, koncertních sálů a diskoték. Útěk je nicméně možný i doma.
Foto: Shutterstock

U pokladny coffeeshopu No limit v Haagu se zdá, že proud nakupujících nebere konce. "Covid se nám osvědčil," usmívá se jeho majitelka Carmelita a vzpomíná, že před pandemií obsloužila 300 až 350 zákazníků denně. Dnes jich je dvojnásobek, říká elegantní čtyřicátnice s potěšením.

Země toleruje kouření marihuany od roku 1976. Hašiš, konopí a jejich deriváty lze koupit v coffeeshopech, v Haagu je asi třicet takových obchodů.

"Dříve lidé chodili do klubů. Ty však ukončily činnost. Takže teď zůstávají doma, kde víc kouří," podotýká Carmelita, jejíž klientela se rozrostla o "mnoho žen v domácnosti, které si kupují trávu, aby se dobře vyspaly".

"Člověk prostě kouří jointy, protože ve městě není co dělat," říká osmnáctiletá Sophia Dokterová, jejíž spotřeba marihuanových cigaret se zvýšila ze "dvou až tří" týdně na "šest až sedm". Pieter, který ji doprovází, mluví o "nudě", kterou se mu tak daří překonávat.

Podle průzkumu zdravotního institutu Trimbos uvádí 90 procent nizozemských uživatelů, že od začátku pandemie užívají konopí stejně často nebo častěji než dříve. Tři čtvrtiny z nich užívají marihuanu každý den. "Lidé se nechtějí sjet. Je to pro ně způsob, jak se vypořádat s úzkostí každodenního života," poznamenává historik Stephen Snelders, který se věnuje dějinám drog. Dodává, že podobné rozdíly byly v Nizozemsku pozorovány i u tabáku a opia během epidemií moru.

V době pandemického stresu "je pro mozek vždy dobré vzít si dovolenou", tvrdí Gerard Smit, majitel dalšího coffeeshopu Cremers, který ilustruje výrazný trend v zemi: od pandemie covidu-19 se tyto obchody, které kdysi sloužily jako místa pro setkávání, vyprázdnily a staly se v podstatě prodejnami. "I když se máme rádi, o jointy už se nedělíme," říká Smit.

V roce 2020 vstoupil v platnost zákon zakazující kouření v uzavřených prostorách, včetně kuřáckých, což některé pravidelné návštěvníky odradilo. Ti, kteří zůstanou, musí opustit prostory v 17:00, kdy se kvůli novým protikoronavirovým opatřením zavírají obchody, které neprodávají nezbytné zboží.

Přestože jsou konzumace a prodej konopí dekriminalizovány, zbytek dodavatelského řetězce je ilegální. Marihuana, kterou obchodníci denně prodávají po kilech a jejíž nákupní cenu přiznávají nizozemským daňovým úřadům, je v Nizozemsku nelegální.

V coffeeshopech se otevřeně prodávají drogy původem z USA nebo Kanady, které do Nizozemska pašují různé mafiánské organizace. Pěstování konopí je v zemi zakázané. "Celý den pereme peníze," postěžuje si Carmelita. "Jsme ilegální téměř ve všem, co děláme, kromě placení daní."

Nizozemsko se chystá zahájit experiment v deseti pilotních městech, kde budou coffeeshopy prodávat legálně vypěstované konopí. Výsledky se čekají za čtyři roky. "Covid nebude mít žádný dopad na naši drogovou politiku," předpovídá výzkumník z institutu Trimbos John-Peter Kools a ironicky dodává: "Ani covid se svou osmnáctiměsíční existencí není nic ve srovnání s třiceti lety vášnivých debat o konopí".

Mohlo by vás zajímat: Marihuany jsem vykouřil hodně, říká Macháček k filmu Samotáři

Rekvizitáři měli nakázáno, že mi budou vyrábět jointy, kdykoliv si řeknu, já ale nesměl dát nikomu ze štábu zakouřit, vzpomíná herec Jiří Macháček. | Video: Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 17 minutami

Curry v poslední vteřině zařídil výhru Golden State

Basketbalista Stephen Curry zařídil Golden State v NBA vítězství nad Houstonem 105:103, když v poslední vteřině trefil svou první vítěznou střelu s klaksonem v kariéře. Celkem nasbíral 22 bodů a 12 asistencí a byl tak nejlepším hráčem zápasu.

Naopak Philadelphia těsně prohrála 101:102 s Los Angeles Clippers, když jí nestačilo ani 40 bodů Joela Embiida. Zářil také James Harden, který triple doublem za 37 bodů, 10 doskoků a 11 asistencí dovedl Brooklyn k výhře nad San Antoniem 117:102. Ja Morant zase 38 body pomohl Memphisu vyhrát bitvu s Denverem 122:118.

NBA:

Atlanta - Miami 110:108, Boston - Portland 105:109, Charlotte - Oklahoma City 121:98, Denver - Memphis 118:122, Golden State - Houston 105:103, Milwaukee - Chicago 94:90, Orlando - LA Lakers 105:116, Philadelphia - LA Clippers 101:102, San Antonio - Brooklyn 102:117, Utah - Detroit 111:101, Washington - Toronto 105:109.

Další zprávy