"Levuško, zachraň náš Bajkal!" Rusové na Instagramu prosí DiCapria, ať pomůže jezeru

Magazín Magazín
23. 7. 2019 13:00
Ruští environmentalisté zaplavují Instagram herce Leonarda DiCapria zoufalými prosbami o to, aby zachránil sibiřské jezero Bajkal. Hollywoodská hvězda je proslulá aktivistickým přístupem k ochraně životního prostředí a boji proti globálním klimatickým změnám. Nejstarší a nejhlubší jezero na světě, zapsané na seznam UNESCO, se v posledních letech potýká se silným znečištěním.
Leonardo DiCaprio je známým hollywoodským bojovníkem za životní prostředí.
Leonardo DiCaprio je známým hollywoodským bojovníkem za životní prostředí. | Foto: Reuters

"Levuško! Zachraň náš Bajkal! Žádáme tě jako bratři jménem celého Ruska," citoval jednu ze zpráv herci britský zpravodajský deník The Guardian. Ruští bojovníci za životní prostředí herce v posledních dnech zaplavili žádostmi o podporu kampaně na ochranu nejznámějšího sibiřského jezera Bajkal, kterému se přezdívá "perla Sibiře". 

Bajkal je zapsaný na seznam světového dědictví UNESCO a je nejstarším a největším jezerem na světě a také jednou z největších zásobáren pitné vody. V posledních letech se však potýká se znečištěním, nadměrnou zástavbou a pytlačením.

Podle britského deníku The Guardianu vyzval k posílání zpráv 44letému oscarovému herci ruský účet informující o dění ve městě Ulan-Ude nedaleko Bajkalu. Levuška je pak ruské označení pro Leonarda. 

DiCaprio v posledních letech daroval miliony dolarů na projekty ochrany životního prostředí, a to především prostřednictvím své charitativní organizace založené v roce 1998.

Kromě toho se stal ústřední postavou v dokumentu National Geographic s názvem Před potopou aneb Je s námi konec? z roku 2016 a produkoval a namluvil také ekologický dokument Led v ohni. 

A hollywoodský herec má údajně k Rusku také rodinné vazby. Dva z jeho prarodičů pocházejí z Ruska a umělec sám sebe údajně považuje za polovičního Rusa. 

 

Právě se děje

před 19 minutami

Linka pražského metra A mezi Želivského a Depo Hostivař stojí

Provoz metra na lince A mezi stanicemi Želivského a Depo Hostivař se v pondělí brzo ráno zastavil kvůli střetu soupravy s člověkem. Cestující mají v tomto úseku využít povrchovou dopravu. Pražský dopravní podnik kvůli tomu upravil linky některých tramvají a autobusů, vyplývá z informací na jeho webu.

Tramvajová linka 7 je prodloužena do zastávky Ústřední dílny DP, Linka 13 je ve směru z centra odkloněna od Vozovny Strašnice na Strašnickou a Nádraží Strašnice. Autobusové linky končící v zastávkách Skalka a Depo Hostivař jezdí až do zastávky Strašnická, linky 163, 208 a 223 jsou ze zastávky Depo Hostivař prodlouženy na Želivského.

před 41 minutami

Během protestů kvůli dražším jízdenkám v Chile zemřelo už osm lidí. V pěti regionech platí zákaz vycházení a vláda nasadila armádu

Protivládní protesty v Chile, které vypukly minulý týden kvůli zdražení jízdného v metru v Santiagu de Chile, mají podle místních médií už osm obětí. Dalších šest desítek osob bylo při nich zraněno a přes sedm set lidí policie kvůli násilnostem zadržela. Kvůli protestům označovaným za nejhorší v historii Chile od roku 1990 byl vyhlášen výjimečný stav už v pěti regionech, zákaz vycházení platil v noci na dnešek kromě metropole i ve městech Valparaíso, Concepción a Coquimbo.

Největší nepokoje, kvůli nimž vláda do ulic poprvé od konce vlády diktátora Augusta Pinocheta v roce 1990 nasadila vojáky, zažívá od pátku chilské hlavní město. Radikálové tam rabují obchody, zapalují autobusy i vlaky metra. Od pátku zničili protestující více než polovinu stanic tamního metra, které denně obvykle přepraví téměř tři miliony lidí. Několik vagónu metra zcela shořelo, stejně jako dvacítka autobusů.

před 46 minutami

Australské noviny dnes vyšly s černou titulní stranou, na protest proti údajnému utajování veřejných informací

Australské deníky vyšly dnes se začerněným textem na titulních stránkách, v jejichž rohu je červené razítko tajné. Podle BBC tak chtějí novináři upozornit na omezování přístupu k informacím, jehož se podle nich australské úřady úřady dopouštějí. Ke kampani se připojily podle BBC i některá rádia a televizní stanice.

Australští novináři si už delší dobu stěžují, že přísné bezpečnostní zákony přijaté v posledních několika letech ohrožují investigativní žurnalistiku a brání právu veřejnosti na informace. Kritizují také to, že nové zákony kriminalizují novináře jednající ve veřejném zájmu a whistleblowery (jedince poukazující na nesrovnalosti uvnitř úřadů, jež jdou proti veřejnému zájmu).

Další zprávy