"Levuško, zachraň náš Bajkal!" Rusové na Instagramu prosí DiCapria, ať pomůže jezeru

Magazín Magazín
23. 7. 2019 13:00
Ruští environmentalisté zaplavují Instagram herce Leonarda DiCapria zoufalými prosbami o to, aby zachránil sibiřské jezero Bajkal. Hollywoodská hvězda je proslulá aktivistickým přístupem k ochraně životního prostředí a boji proti globálním klimatickým změnám. Nejstarší a nejhlubší jezero na světě, zapsané na seznam UNESCO, se v posledních letech potýká se silným znečištěním.
Leonardo DiCaprio je známým hollywoodským bojovníkem za životní prostředí.
Leonardo DiCaprio je známým hollywoodským bojovníkem za životní prostředí. | Foto: Reuters

"Levuško! Zachraň náš Bajkal! Žádáme tě jako bratři jménem celého Ruska," citoval jednu ze zpráv herci britský zpravodajský deník The Guardian. Ruští bojovníci za životní prostředí herce v posledních dnech zaplavili žádostmi o podporu kampaně na ochranu nejznámějšího sibiřského jezera Bajkal, kterému se přezdívá "perla Sibiře". 

Bajkal je zapsaný na seznam světového dědictví UNESCO a je nejstarším a největším jezerem na světě a také jednou z největších zásobáren pitné vody. V posledních letech se však potýká se znečištěním, nadměrnou zástavbou a pytlačením.

Podle britského deníku The Guardianu vyzval k posílání zpráv 44letému oscarovému herci ruský účet informující o dění ve městě Ulan-Ude nedaleko Bajkalu. Levuška je pak ruské označení pro Leonarda. 

DiCaprio v posledních letech daroval miliony dolarů na projekty ochrany životního prostředí, a to především prostřednictvím své charitativní organizace založené v roce 1998.

Kromě toho se stal ústřední postavou v dokumentu National Geographic s názvem Před potopou aneb Je s námi konec? z roku 2016 a produkoval a namluvil také ekologický dokument Led v ohni. 

A hollywoodský herec má údajně k Rusku také rodinné vazby. Dva z jeho prarodičů pocházejí z Ruska a umělec sám sebe údajně považuje za polovičního Rusa. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy