Lednímu medvědovi někdo nastříkal na kožich značku, ochránci se bojí o jeho život

Magazín Magazín
4. 12. 2019 12:30
Na východě Ruska byl spatřen lední medvěd, který má na bílém kožichu nasprejovanou černou značku T-34 označující sovětský tank z druhé světové války. Ochránci zvířat jsou pobouření a obávají se o jeho život, kvůli porušenému mimikry totiž může mít problém s lovem potravy.
Značku T-34 si Rusové častokrát dávají na svá auta v květnový Den vítězství na oslavu konce druhé světové války. | Video: Seryoga Kavra/Facebook

Ochránci a přírodovědci si myslí, že zvíře označkoval někdo z místních obyvatel. Video zachycující popsaného medvěda přidal na svůj Facebook ruský zaměstnanec Světového fondu na ochranu přírody Sergej Kavry, informoval britský zpravodajský web The Guardian.

Video se k muži dostalo ze soukromé konverzace na WhatsAppu. Biolog ke svému příspěvku na Facebooku napsal, že medvěd nyní bude mít velký problém s lovem potravy. 

Přírodovědci se snaží přijít na to, odkud záznam pochází, a myslí si, že zvíře někdo musel uspat sedativy, aby mohlo být označkováno. Nápis T-34 si Rusové častokrát dávají na svá auta v květnový Den vítězství na oslavu konce druhé světové války. Nyní se spekuluje, zda medvěda někdo označkoval z legrace, nebo to ve vzteku udělali místní.

Lední medvědi patří kvůli klimatickým změnám mezi ohrožená zvířata. Teplotní změny a nedostatek potravy je navíc nutí čím dál častěji se přibližovat lidskému osídlení na severu Ruska. Lidé v jednom z městeček na souostroví Nová země  zaznamenali letos v únoru přítomnost asi padesátky ledních medvědů. 

Deník The Guardian cituje ruského státního výzkumníka Anatolije Kočneva, podle kterého obyvatelé severských regionů ze strachu o své životy a majetek podnikli kroky k zastavení medvědích návštěv a jednoho z nich tak omráčili a označkovali. 

Letos v dubnu obletěla světová média zpráva o tom, že lidé z vesnice Tiličiki v severní části Kamčatky vykrmili zuboženého ledního medvěda, který k nim zcela vyčerpaný došel ze 700 kilometrů vzdáleného rodiště. V přechodném domově strávil skoro týden, lidé jej krmili rybami a sladkostmi a dali mu jméno Umka podle starého sovětského komiksu.

Dvouletý samec byl nakonec za pomoci přírodovědců vypuštěn o několik dní později na mysu Navarin na Čukotském poloostrově. 

Podívejte se na vypuštění zachráněného ledního medvěda:

Medvědí uprchlík je zpátky doma. Po 700 km dlouhém výletě ho vysadili zpět na Čukotce | Video: Anna Liesowska
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Zdráhalová byla na 1500 metrů patnáctá, další titul má Wüstová

Rychlobruslařka Nikola Zdráhalová si vylepšila na mistrovství světa v Salt Lake City osobní rekord na 1500 metrů a obsadila 15. místo. Pátý titul na této distanci vybojovala favorizovaná Ireen Wüstová z Nizozemska. Martina Sáblíková se po zisku zlata na trojce a stříbra na pětce rozhodla nestartovat.

Sáblíková se po dohodě s trenérem Petrem Novákem odhlásila a šetří síly na závěr sezony. Čeká ji ještě MS ve víceboji v Hamaru a finále Světového poháru v Heerenveenu.

Bilanci Sáblíkové 21 zlatých medailí z MS na jednotlivých tratích i ve víceboji se dnes na jediný titul přiblížila nizozemská rivalka Wüstová. Patnáctistovku vyhrála o 21 setin před ruskou dvojicí Jevgenija Lalenkovová, Jelizaveta Kazelinová.

Zdráhalová si na olympijském oválu v Salt Lake City posunula osobní maximum na 1:54,241 minuty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy