Lednímu medvědovi někdo nastříkal na kožich značku, ochránci se bojí o jeho život

Magazín Magazín
4. 12. 2019 12:30
Na východě Ruska byl spatřen lední medvěd, který má na bílém kožichu nasprejovanou černou značku T-34 označující sovětský tank z druhé světové války. Ochránci zvířat jsou pobouření a obávají se o jeho život, kvůli porušenému mimikry totiž může mít problém s lovem potravy.
Značku T-34 si Rusové častokrát dávají na svá auta v květnový Den vítězství na oslavu konce druhé světové války. | Video: Seryoga Kavra/Facebook

Ochránci a přírodovědci si myslí, že zvíře označkoval někdo z místních obyvatel. Video zachycující popsaného medvěda přidal na svůj Facebook ruský zaměstnanec Světového fondu na ochranu přírody Sergej Kavry, informoval britský zpravodajský web The Guardian.

Video se k muži dostalo ze soukromé konverzace na WhatsAppu. Biolog ke svému příspěvku na Facebooku napsal, že medvěd nyní bude mít velký problém s lovem potravy. 

Přírodovědci se snaží přijít na to, odkud záznam pochází, a myslí si, že zvíře někdo musel uspat sedativy, aby mohlo být označkováno. Nápis T-34 si Rusové častokrát dávají na svá auta v květnový Den vítězství na oslavu konce druhé světové války. Nyní se spekuluje, zda medvěda někdo označkoval z legrace, nebo to ve vzteku udělali místní.

Lední medvědi patří kvůli klimatickým změnám mezi ohrožená zvířata. Teplotní změny a nedostatek potravy je navíc nutí čím dál častěji se přibližovat lidskému osídlení na severu Ruska. Lidé v jednom z městeček na souostroví Nová země  zaznamenali letos v únoru přítomnost asi padesátky ledních medvědů. 

Deník The Guardian cituje ruského státního výzkumníka Anatolije Kočneva, podle kterého obyvatelé severských regionů ze strachu o své životy a majetek podnikli kroky k zastavení medvědích návštěv a jednoho z nich tak omráčili a označkovali. 

Letos v dubnu obletěla světová média zpráva o tom, že lidé z vesnice Tiličiki v severní části Kamčatky vykrmili zuboženého ledního medvěda, který k nim zcela vyčerpaný došel ze 700 kilometrů vzdáleného rodiště. V přechodném domově strávil skoro týden, lidé jej krmili rybami a sladkostmi a dali mu jméno Umka podle starého sovětského komiksu.

Dvouletý samec byl nakonec za pomoci přírodovědců vypuštěn o několik dní později na mysu Navarin na Čukotském poloostrově. 

Podívejte se na vypuštění zachráněného ledního medvěda:

Medvědí uprchlík je zpátky doma. Po 700 km dlouhém výletě ho vysadili zpět na Čukotce | Video: Anna Liesowska
 

Právě se děje

před 9 minutami

Škodě Auto za devět měsíců klesl provozní zisk o 60 procent

Automobilce Škoda Auto za prvních devět měsíců letošního roku klesl provozní zisk o 60 procent na 469 milionů eur (12,9 miliardy Kč). Negativní dopad na hospodaření měl zejména nižší objem prodeje způsobený epidemií nemoci covid-19, vývoj směnných kurzů a také mimořádné výdaje spojené s emisemi. Tyto dopady částečně kompenzovaly nižší fixní náklady a náklady na vývoj a optimalizace nákladů na produkty. Oznámil to dnes mateřský koncern Volkswagen.

Tržby mladoboleslavské automobilce klesly o 25,9 procenta na 12 miliard eur (329 miliard Kč). Odbyt se snížil o 25,9 procenta na 596.000 vozů. Mezi nejoblíbenější modely patřily Scala, Kamiq a Octavia Combi.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Dva teroristy, kteří spáchali útok v Bamaku, odsoudil malijský soud k trestu smrti

Malijský soud odsoudil dva islamisty k smrti za účast v útocích mířených proti cizincům v metropoli Bamaku v roce 2015, informuje server BBC. Březnový útok na noční klub La Terrasse a listopadové přepadení hotelu Radisson Blu si vyžádaly dohromady nejméně 25 obětí. Jeden z obviněných před soudem řekl, že je na teroristické činy, k nimž se přihlásilo islamistické uskupení Murábitún, hrdý.

V Mali, které čelí od roku 2012 islamistickému povstání, nejsou soudy s džihádisty časté, připomíná BBC. Malijské armádě se i přes podporu od mise OSN a francouzských vojsk nedaří působení islamistů v zemi zastavit.

Jeden z odsouzených, Mauritánec Fawaz Ould Ahmeida, uvedl, že na klub La Terrasse zaútočil, aby se pomstil za komiksy s prorokem Mohamedem, které otiskl francouzský týdeník Charlie Hebdo. Při tomto útoku zemřeli tři Malijci, Belgičan a Francouz. Kvůli účasti v útoku byl odsouzen k smrti také Sadou Chaka, druhý obviněný.

Ahmeidu zároveň soud shledal vinným za organizaci útoku na hotel Radisson Blu. Ozbrojenci drželi devět hodin 170 hotelových hostů a zaměstnanců jako rukojmí a nejméně 20 z nich usmrtili, než kontrolu nad budovou převzaly bezpečnostní síly. Mezi oběťmi bylo nejméně 13 cizinců pěti různých národností.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Mexiku objevili masové hroby s 59 těly, nejspíš oběťmi drogových gangů

V tajných masových hrobech ve státě Guanajuato ve středním Mexiku byly nalezeny pozůstatky těl 59 lidí. Oblastí v posledních letech zmítá násilí drogových gangů, informovala s odvoláním na mexické úřady agentura Reuters.

Většina těl patřila velmi mladým lidem, či dokonce nezletilým, nejméně deset z nich byly ženy, řekla ve středu novinářům předsedkyně národní komise pro pohřešované osoby Karla Quintanaová. Jedná se o dosud největší odhalení tajných masových hrobů v Guanajuatu, dodala s tím, že pátrání iniciovali příbuzní zmizelých.

Pochmurný nález učinily úřady v okresu Salvatierra, kde se v poslední době zvýšil počet vražd v důsledku války znepřátelených drogových kartelů. V celém Guanajuatu s necelými šesti miliony obyvatel bylo mezi letošním lednem a srpnem evidováno 2250 vražd, což představuje nárůst o čtvrtinu v porovnání se stejným obdobím v předchozím roce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy