Lednímu medvědovi někdo nastříkal na kožich značku, ochránci se bojí o jeho život

Na východě Ruska byl spatřen lední medvěd, který má na bílém kožichu nasprejovanou černou značku T-34 označující sovětský tank z druhé světové války. Ochránci zvířat jsou pobouření a obávají se o jeho život, kvůli porušenému mimikry totiž může mít problém s lovem potravy.
Značku T-34 si Rusové častokrát dávají na svá auta v květnový Den vítězství na oslavu konce druhé světové války. | Video: Seryoga Kavra/Facebook

Ochránci a přírodovědci si myslí, že zvíře označkoval někdo z místních obyvatel. Video zachycující popsaného medvěda přidal na svůj Facebook ruský zaměstnanec Světového fondu na ochranu přírody Sergej Kavry, informoval britský zpravodajský web The Guardian.

Video se k muži dostalo ze soukromé konverzace na WhatsAppu. Biolog ke svému příspěvku na Facebooku napsal, že medvěd nyní bude mít velký problém s lovem potravy. 

Přírodovědci se snaží přijít na to, odkud záznam pochází, a myslí si, že zvíře někdo musel uspat sedativy, aby mohlo být označkováno. Nápis T-34 si Rusové častokrát dávají na svá auta v květnový Den vítězství na oslavu konce druhé světové války. Nyní se spekuluje, zda medvěda někdo označkoval z legrace, nebo to ve vzteku udělali místní.

Lední medvědi patří kvůli klimatickým změnám mezi ohrožená zvířata. Teplotní změny a nedostatek potravy je navíc nutí čím dál častěji se přibližovat lidskému osídlení na severu Ruska. Lidé v jednom z městeček na souostroví Nová země  zaznamenali letos v únoru přítomnost asi padesátky ledních medvědů. 

Deník The Guardian cituje ruského státního výzkumníka Anatolije Kočneva, podle kterého obyvatelé severských regionů ze strachu o své životy a majetek podnikli kroky k zastavení medvědích návštěv a jednoho z nich tak omráčili a označkovali. 

Letos v dubnu obletěla světová média zpráva o tom, že lidé z vesnice Tiličiki v severní části Kamčatky vykrmili zuboženého ledního medvěda, který k nim zcela vyčerpaný došel ze 700 kilometrů vzdáleného rodiště. V přechodném domově strávil skoro týden, lidé jej krmili rybami a sladkostmi a dali mu jméno Umka podle starého sovětského komiksu.

Dvouletý samec byl nakonec za pomoci přírodovědců vypuštěn o několik dní později na mysu Navarin na Čukotském poloostrově. 

Podívejte se na vypuštění zachráněného ledního medvěda:

Medvědí uprchlík je zpátky doma. Po 700 km dlouhém výletě ho vysadili zpět na Čukotce | Video: Anna Liesowska
 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Fotbalisté Norwiche se po roce vracejí do Premier League

Fotbalisté Norwiche se po roční pauze vracejí do nejvyšší anglické soutěže. "Kanárci" sice ve 42. kole druhé ligy podlehli po dlouhém oslabení Bournemouthu 1:3, postup už ale měli zajištěný před utkáním díky remízám třetí Swansea s posledním Wycombem (2:2) a čtvrtého Brentfordu s Millwallem (0:0). Norwich je z jejich dosahu a má osmibodový náskok na druhý Watford. K zajištění prvního místa mu v posledních čtyřech duelech stačí uhrát pět bodů.

Norwich před dvěma lety postoupil do Premier League jako vítěz, ale mezi elitou skončil beznadějně poslední. K návratu mu pomohl zejména finský kanonýr Teemu Pukki, který je s 25 trefami mezi střelci druhý.

Do Premier League přímo postoupí nejlepší dva týmy, další čtyři se utkají o zbývající volné místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy