reklama
 
 

Internetový hit, ve kterém medvěd hladí psa, skončil smrtí. Testoval si potravu, říkají vědci

24. 11. 2016 13:18
Video: YouTube/David de Meulles
Video, na kterém se lední medvěd dotýká psa, zaujalo svou údajnou roztomilostí miliony lidí na celém světě. Ve skutečnosti se zvíře nesnažilo navázat přátelství, ale testovalo kvalitu potravy.

Přátelství medvěda se psem se minulý týden stalo internetovou senzací, na YouTube viděly video miliony lidí.

Ve skutečnosti ale medvěd, který všem přišel roztomilý, pouze testoval kvalitu potravy a ve stejné lokalitě došlo o pár dní později k útoku a zabití jiného psa. Informoval o tom web kanadské televizní stanice CBS s odkazem na Briana Ladoona, majitele stanice na záchranu psího plemene husky. 

"Stalo se to během jednoho jediného dne a noci, kdy jsme je nenakrmili," uvedl Ladoon.

Volně žijící medvědy krmí proto, aby ochránil své psy. V kanadské provincii Manitoba, kde se jeho nemovitost nachází, je to ale zakázáno. Podle odborníků to může zvyšovat pravděpodobnost útoků.

Z pozemku byla kvůli incidentu následně odvezena trojice ledních medvědů. Pokud Ladoon nadále nebude respektovat nařízení, úřad pro udržitelný rozvoj v Manitobě se chystá i na další donucovací opatření. "Ochrana ledních medvědů je naší prioritou a zasahování do jejich přirozeného chování nebude nadále tolerováno," uvedl zástupce úřadu. 

Za nerespektování zákazu krmení je Ladoon dlouhodobě kritizován i ekologickými aktivisty a ochránci přírody. Lední medvědy podle nich láká do blízkosti lidí záměrně a využívá je jako objekt focení pro turisty. 

Biology útok medvěda na psa nepřekvapil. Podle nich si medvěd pouze testoval svoji budoucí potravu. "Myslím si, že spíš testuje, zda jídlo je hotové, nebo ne. Asi bych byl hodně překvapen, kdyby ho nakonec nesežral," uvedl odborník na volně žijící živočichy Tom Smith.

"Video určitě nezaznamenává unikátní přátelství medvěda a psa. Příroda nefunguje tak, jak by lidé chtěli. Pouze se potvrdilo, že zvíře stresované nedostatkem potravy udělá cokoliv," dodal Smith.

autor: Magazín | 24. 11. 2016 13:18

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama