Internetový hit, ve kterém medvěd hladí psa, skončil smrtí. Testoval si potravu, říkají vědci

Magazín Magazín
24. 11. 2016 13:18
Video, na kterém se lední medvěd dotýká psa, zaujalo svou údajnou roztomilostí miliony lidí na celém světě. Ve skutečnosti se zvíře nesnažilo navázat přátelství, ale testovalo kvalitu potravy.
Video: YouTube/David de Meulles

Přátelství medvěda se psem se minulý týden stalo internetovou senzací, na YouTube viděly video miliony lidí.

Ve skutečnosti ale medvěd, který všem přišel roztomilý, pouze testoval kvalitu potravy a ve stejné lokalitě došlo o pár dní později k útoku a zabití jiného psa. Informoval o tom web kanadské televizní stanice CBS s odkazem na Briana Ladoona, majitele stanice na záchranu psího plemene husky. 

"Stalo se to během jednoho jediného dne a noci, kdy jsme je nenakrmili," uvedl Ladoon.

Volně žijící medvědy krmí proto, aby ochránil své psy. V kanadské provincii Manitoba, kde se jeho nemovitost nachází, je to ale zakázáno. Podle odborníků to může zvyšovat pravděpodobnost útoků.

Z pozemku byla kvůli incidentu následně odvezena trojice ledních medvědů. Pokud Ladoon nadále nebude respektovat nařízení, úřad pro udržitelný rozvoj v Manitobě se chystá i na další donucovací opatření. "Ochrana ledních medvědů je naší prioritou a zasahování do jejich přirozeného chování nebude nadále tolerováno," uvedl zástupce úřadu. 

Za nerespektování zákazu krmení je Ladoon dlouhodobě kritizován i ekologickými aktivisty a ochránci přírody. Lední medvědy podle nich láká do blízkosti lidí záměrně a využívá je jako objekt focení pro turisty. 

Biology útok medvěda na psa nepřekvapil. Podle nich si medvěd pouze testoval svoji budoucí potravu. "Myslím si, že spíš testuje, zda jídlo je hotové, nebo ne. Asi bych byl hodně překvapen, kdyby ho nakonec nesežral," uvedl odborník na volně žijící živočichy Tom Smith.

"Video určitě nezaznamenává unikátní přátelství medvěda a psa. Příroda nefunguje tak, jak by lidé chtěli. Pouze se potvrdilo, že zvíře stresované nedostatkem potravy udělá cokoliv," dodal Smith.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Německá vláda se dohodla se spolkovými zeměmi na klimatickém balíčku

Zástupci německé vlády se v noci na pondělí domluvili s představiteli spolkových zemí na zvýšení ceny tuny CO2 v chystaném národním systému emisních povolenek v oblastech dopravy a bydlení z dosud plánovaných deseti eur (255 korun) na 25 eur k 1. lednu 2021. Informovala o tom agentura DPA. Obě strany se na upraveném balíčku opatření proti klimatickým změnám dohodly po dlouhých jednáních. V pátek tak může opatření schválit Spolková rada, kterou tvoří zástupci 16 spolkových zemí. Spolkový sněm balíček na ochranu klimatu schválil už v listopadu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy